Předmět Odborná exkurze - Bc. (ABA70Z)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ABA70Z - Odborná exkurze - Bc., Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Seznámení se s problematikou ochrany (udržení) biodiverzity na příkladu vybraných území za účasti specialistů příslušných orgánů státní správy.
Osnova
PřednáškaCvičeníBiologický monitoring ekosystémů: luční, lesní, mokřadníBiologický monitoring antropicky ovlivněného územíBiologický monitoring agrofytocenózChráněná územíChráněná krajinná oblast dle výběru - správa, management, metody
Získané způsobilosti
Znalosti:Je schopen realizovat základní biologický monitoring obecně se vyskytujích ekosystému lučních, lesních a mokřadních, zhodnotit po přírodovědné stránce antropicky ovlivněná území včetně míry eventuálních poškození a nepříznivých vlivů a jejich následků. Umí definovat, popsat a identifikovat taxony zejména na úrovni druhů a čeledí. Má základní znalosti problematiky chráněných území, kategorizace a příslušných legislativních opatření. Zná problematiku rostlin a živočichů zvláště chráněných, ohrožených či jinak vzácných. Je schopen popsat a definovat běžně se vyskytující agrofytocenózy, vyvodit závěry a případná opatření.Dovednosti:Dovede interpretovat výsledky a závěry monitoringu, eventuálně s přispěním specialistů. Umí připravit, provést a sestavit protokol o provedeném monitoringu s příslušnými závěry a doporučeními. Umí rozeznat, pojmenovat a z přírodovědného hlediska hodnotit příslušné jevy v terénních podmínkách, včetně antropogenních vlivů, negativních zásahů apod.; především pokud jde o vybrané části biotické složky ekosystému - společenstva a populace. Dovede aplikovat základní, obecně používané observační metody biologického monitoringu, dokáže aplikovat metody sběru a konzervace dokladového materiálu.Kompetence - komunikace:Může působit jak pod vedením, tak v týmové spolupráci. Je schopen komunikovat v českém jazyce s účelným využíváním odborné terminologie biomonitoringu a legislativy. Umí formulovat, diskutovat a prezentovat vlastní názory, dokáže srozumitelně sdělovat informace, myšlenky, konkretizovat problémy a navrhovat možná řešení.Kompetence - úsudek:Je schopen přistupovat ke své práci tvořivě a iniciativně. Je schopen posoudit, zhodnotit a aplikovat informační zdroje (odborná literatura, dokumenty, databáze, webové stránky apod.), při tvoření úsudku dále využívá vlastní zkušenosti i zkušenosti odborníků specialistů. Je také připraven zorganizovat běžnou práci podřízeným a spolupracujícím osobám a účinně ji posoudit a zkontrolovat.
Literatura
ZákladníBejček V., Šťastný K. [eds.] (2001) Metody studia ekosystémů. Lesnická práce, Praha, 112 s. ISBN 80-86386-19-8Dolejš K. (1990) Fytoindikátory a fytoindikace - I. VŠZ, Praha, 74 s. ISBN 80-213-0064-7DoporučenáDykyjová D. et al. (1989) Metody studia ekosystémů. Academia, Praha, 690 s.
Požadavky
Žádné.
Garant
Mgr. Milan Skalický, Ph.D.