Předmět Chemie dřeva - Bc. (ACL02E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ACL02E - Chemie dřeva - Bc., Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem přemětu je navázat na aplikovanou chemii pro obor dřevařský, rozšířit v potřebné míře znalosti základních složek živé hmoty se zřetelem na chemii sacharidů a jejich derivátů, terpenických sloučenin, tříslovin, alkaloidů, hydroxykyselin, celulosy, hemicelulos a ligninu. Seznámit studenty se základy chemického zpracování celulosy a analytických metod užívaných ke stanovení uvedených složek. Dalším cílem je přiblížit chemii vysokomolekulárních sloučenin přírodních a syntetických. Z hlediska základních biochemických poznatků vybudovat základnu pro hlubší pochopení fyziologie dřeva a dendrologie. Předmět je vyučován formou přednášek a praktických laboratorních cvičení, ve kterých se studenti seznamují s analytickými postupy v chemické laboratoři dřeva a současně s vlastnostmi složek dřeva a rozdíly mezi jednotlivými druhy dřeva.
Osnova
PřednáškaKyseliny a jejich funkční a substituční derivátyCharakteristika a vlastnosti heterocyklických sloučenin a skupiny derivátů kyseliny uhličitéNukleové kyselinyHlavní a vedlejší složky dřevní hmotyTerpenyLigninSacharidické složky dřevaPolysacharidyHemicelulosySložky rostlin, obsahující dusík a síruChemické zpracování dřevní hmotyBiochemické cesty vzniku a přeměn aromatických a terpenických složek dřevní hmotyAnaerobní a aerobní glykolýzaBiochemické cesty tvorby a rozkladu minoritních složek dřeva - lipidů a bílkovinCvičeníÚvodní seminář a bezpečnost práceVážení na analytických vaháchStanovení sušiny dřevní hmoty (obsahu vody - vlhkosti)Stanovení popelovin v dřevní hmotěPříprava 2,4-DNFH derivátů karbonylových sloučenin a jejich identifikace TLCStanovení extrahovatelných látek dřeva a identifikace některých složek chromatografií na tenké vrstvěModelové polykondensáty, seminářStanovení neredukujících a veškerých cukrů dle NelsonaChemické přeměny a stanovení celulózy - nitrace celulózyStanovení pentosanů ve dřevěStanovení Klassonova ligninuUkázka stanovení pHAbsorpční křivka přírodních rostlinných barvivZávěrečný a přípravný seminář ke zkoušce
Získané způsobilosti
Znalosti:Zná chemické složení dřeva a jeho majoritní a minoritní obsahové látky organického i anorganického charakteru. Dovede popsat fyzikálně-chemické vlastnosti celulózy, hemicelulóz, ligninu, terpenů, barviv, alkaloidů, extrahovatelných látek, tříslovin, terpenů, minerálních látek, lipidů, vosků, bílkovin, nukleových kyselin a dalších látek tvořících podstatu dřeva. Dovede posoudit rozdíly v obsahu těchto látek u dřev měkkých a tvrdých. Zná základní biochemické principy přeměny těchto látek a jejich biosyntézy. Umí vysvětlit základní technologické fyzikálně-chemické a mechanické postupy zpracování dřeva na celulózu, papír, lignin a popsat jejich využití. Zná termické postupy používané při zpracování a produkty, které přitom vznikají. Dovede klasifikovat jednotlivé typy a modely ligninu a hemicelulóz.Dovednosti:Umí aplikovat základní dovednosti laboratorní techniky v chemické laboratoři na analytické postupy používané pro stanovení kvality dřeva na základě kvalitativního i kvantitativního vyhodnocení složení jeho obsahových látek. Zná metody izolace složek dřeva a dovede je aplikovat. Dokáže zjistit a vypočítat chemické parametry používané pro vyhodnocení kvality dřeva - obsah sušiny, popelovin, celulózy, pentozanů, extrahovatelných látek a nukleových kyselin. Umí znázornit strukturu podstatných složek dřeva a zná modely struktury ligninu - Klasonův, Freudenbergův nebo Nimzův.Kompetence - komunikace:Je schopen pracovat pod vedením i zapojit do týmové spolupráce. Je schopen komunikovat v českém jazyce za současného využití odborné terminologie. Dokáže jasně formulovat a sdělovat své názory, diskutovat, shrnout a konkretizovat aspekty dané problematiky a navrhovat možné postupy řešení. Je schopen účelně využít odborné terminologie pro komunikaci se širokým spektrem odborníků i veřejností.Kompetence - úsudek:Dovede pracovat s informačními zdroji, které dokáže využít pro svoji práci. Při tvorbě svého úsudku využívá zkušenosti odborníků i své vlastní. Umí pracovat v týmu, navrhnout úkoly členům pracovního týmu a zorganizovat jejich práci, posoudit ji a výsledky vyhodnotit. Dovede pochopit chemii vysokomolekulárních přírodních sloučenin dřeva a propojit své znalosti s fyziologií a dendrologií.
Literatura
ZákladníJankovský, M., Lachman, J., Staszková, L. 1999. Chemie dřeva. AF a LF ČZU Praha Suchdol, 212 s. ISBN 80-213-0559-2.Hrdlička, P. 1999. Chemie dřeva. MZLU Brno, 41 s. ISBN 80-7157-413-9.Kalčík, F., Solár, R. 1999. Analytická chémia dreva. TU Zvolen, 369 s. ISBN 80-228-082-0.Melcer, I., Melcerová, A., Vozár, M. 1990. Chémia dreva. VŠLD Zvolen, 220 s. ISBN 80-228-0051-1.DoporučenáGoodwin, T.W. 1976. Chemistry and Biochemistry of Plant Pigments. Vol. 1. Academic Press, London, N.Y., San Francisco, 870 s. ISBN 0-12-289901-6.Hon, D.N.S., Shiraishi, N. 2001. Wood and Cellulosic Chemistry. New York, Marcel Dekker, 914 s. ISBN 0-8247-0024-4.Sjostrom, E., Raimo, A. 1999. Analytical Methods in Wood Chemistry, Pulping and Papermaking. Berlin, Springer-Verlag, 316 s. ISBN 3-540-63102-X.Thompson, R. 1991. The Chemistry of Wood Preservation. Cambridge, Royal Society of Chemistry, 315 s. ISBN 0-85186-476-7.
Požadavky
žádné
Garant
prof. Ing. Jaromír Lachman, CSc.