Předmět Základy chovu hospodářských zvířat - Bc. (ASA19E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ASA19E - Základy chovu hospodářských zvířat - Bc., Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Posluchači předmětu získají teoretický a praktický přehled o zásadách chovu hospodářských zvířat, o biologických předpokladech užitkových vlastností a faktorech ovlivňujících užitkovost hospodářských zvířat a ekonomiku chovu. Seznámí se s technologiemi odchovu a chovu jednotlivých kategorií hlavních druhů hospodářských zvířat. Výuka zahrnuje přednášky, teoretická a praktická cvičení v učebně i v terénu.
Osnova
PřednáškaVýznam a současný stav chovu skotu v ČR, chov skotu v Č a EUUžitkové vlastnosti skotu - plodnost (biologMléčná a masná užitkovost skotu (biologické základy, tvorba a spouštění mléka,laktace, růst a vývin, výkrm)Plemena skotu chovaná v ČR, chovné standardy, organizace plemenářské práce, technika a technologie ustájeníVýznam chovu koní, historické poslání a současný stav,význam koní ve sportu, v kultuře, pracovní využití koníVýznam chovu ovcí, užitkové vlastnosti, technika a technologie chovu jednotlivých kategorií ovcíVýznam chovu prasat, postavení prasete v procesu neolitické revoluce, výhody a nevýhody chovu prasatUžitkové vlastnosti prasat - reprodukční vlastnosti (znaky reprodukce, cesty zvýšení reprodukční užitkovosti)Užitkové vlastnosti prasat - produkční vlastnosti (výkrmnost a jatečná hodnota, faktory ovlivňující prodFaktory ovlivňujíci ekonomiku chovu prasatVýznam chovu drůbeže, základy vaječné produkceZáklady masné užitkovosti drůbeže, reprodukceTechnika a technologie chovu hrabavé drůbeže - základyZáklady techniky a technologie chovu vodní drůbežeCvičeníBiologické základy užitkových vlastností skotuŘízení reprodukce a hodnocení plodnosti ve stádě skotu, ukazatele výsledků reprodukceMléčná plemena skotu, technika dojení, kvalita mléka a zdravotní stav mléčné žlázy, kontrola mléčné užitkovostiMasná plemena skotu a kombinovaná plemena skotu, kontrola výkrmnosti, KUMP,třídy jatečného skotu, SEUROPMetody šlechtitelské práce v chovu skotu, kontrola dědičnosti, selekce, centrální evidence, označování zvířatVhodnost zvolené technologie chovu jednotlivých kategorií skotu z hlediska welfare, exkurze do vybraných chovůVýhody a nevýhody chovu prasatPlemena prasatPlemenářská opatření a hybridizace v chovu prasat, metody plemenitby, plemenářské programyZpeněžování prasat a kvalita masaVlivy působící na produkci masa drůbeže, technologie a technika chovu masné drůbežeVlivy působící na produkci vajec, technika a technologie chovů drůbeže vaječného typuSystémy ustájení drůbeže, intenzivní a extenzivní, welfaru v chovech drůbeže a poznatky s EUSystémy techniky a technologie a význam chovu netradičních druhů drůbeže-perličky,japon
Získané způsobilosti
Znalosti:Umí teoretické a praktické znalosti o zásadách chovu hospodářských zvířat, o biologických předpokladech užitkových vlastností a faktorech ovlivňujících užitkovost hospodářských zvířat a ekonomiku chovu. Orientují se v technologiích chovu jednotlivých kategorií hlavních druhů hospodářských zvířat.Dovednosti:Umí typologii a plemena jednotlivých hospodářských zvířat. Zná členění užitkových vlastností a faktory je ovlivňující, což mu umožňuje pochopit specifické požadavky na chov jednotlivých druhů a kategorií hospodářských zvířat. Zná požadavky na technologii a techniku chovu.Kompetence - komunikace:Umí konkretizovat problémy a navrhovat možná řešení. Umí formulovat, diskutovat a prezentovat vlastní odborné názory. Je schopen týmové či samostatné práce v chovu hospodářských zvířat.Kompetence - úsudek:Je schopen vyhledávat informace v literatuře, utřiďovat je a následně je aplikovat v rámci své činnosti. Při tvorbě úsudku využívá vlastní znalosti a zkušenosti odborníků. Je schopen se orientovat v dané problematice. Své poznatky je schopen prakticky využívat.
Literatura
ZákladníJazyk výuky: ČeštinaStupka, R. (eds.) 2013.Chov zvířat, Powerprint Praha, 289s., ISBN 978-80-87415-66-5Štolc, L. (eds.) 1999. Chov hospodářských zvířat, Praha, ISBN 80-213-0478-2DoporučenáJazyk výuky: ČeštinaPhilips, C.J. 2000. Principles of Cattle Production, CABI Publ., ISBN 0851994385Wathes, C. (eds.)1994. Livestock housing, CABI Publ., ISBN 0851987745Appleby,m.c., Hughes, B.O. 1997. Animal welfare, CABI Publ., ISBN 0851991807Cole, D.J.A., Wieseman, J., Varley, M.A. 1994. Principles of Pig Science. Nottingham Univ.Press. ISBN 1-897676-22-0Bell D, Weaver W. 2002. Chicken meat and egg production, Kluwer Acad. Publ., Dordrecht, vydání 5.Albright, J.L. (eds.) 1997. The Behaviour of Cattle, CABI Publ., ISBN 0851991963
Požadavky
Žádné.
Garant
doc. Ing. Roman Stupka, CSc.