Předmět Praktické využití koní v hiporehabilitaci-Humpolec - Bc. (ASA52E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ASA52E - Praktické využití koní v hiporehabilitaci-Humpolec - Bc., Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je poskytnout posluchačům odpovídající teoretické a praktické poznatky potřebné k výběru a výcviku koně pro všechny odvětví hiporehabilitace.
Osnova
PřednáškaÚvod do předmětu - historie využití koní při léčebném ježdění a jeho výhody, základní terminologieOrganizace léčebného ježdění na koni v ČR a ve světěZákladní principy při výběru koně pro léčebné ježděníPříprava koní pro léčebné ježděníOrganizace zabývající se hiporehabilitací v ČR, složení realizačního týmuHipoterapie - princip, úloha terapeuta, cíl terapieIndikace a kontraindikace hipoterapieAktivity s využitím koní (AVK)Psychoterapie pomocí koní (PPK)Nejčastější diagnózy vhodné pro AVK a PPK, kontraindikaceParajezdectvíStanovení kritérií pro příjem klienta - dokumentace klientůWelfare koní v léčebném ježděníLegislativa v oboru hiporehabilitace, bezpečnostní pravidla, pracovní řádyCvičeníÚvod do předmětu, témata pro vlastní prezentaciHodnocení exteriéru koní pro léčebné ježděníZákladní principy v péči o koně, postrojováníVýcvik koně - základy lonžování, práce na dvou lonžíchVýcvik koně pro hiporehabilitaci - specifické dovednostiVýcvik koně pro hiporehabilitaci - specifické dovednostiVýcvik koně pro hiporehabilitaci - specifické dovednostiPříprava lekce léčebného ježdění - zásadyLéčebné ježdění - praktický nácvik průběhu a vedení lekceLéčebné ježdění - praktický nácvik průběhu a vedení lekceLéčebné ježdění - praktický nácvik průběhu a vedení lekceParajezdectvíPrezentace semestrální prácePrezentace semestrální práce
Získané způsobilosti
Znalosti:Studenti získají obecný přehled o provádění HT (hipoterapie) a AVK (aktivity s využitím koní) pomocí koně na světě. Studenti získají znalosti o koních využívaných při hipoterapii, včetně základů jejich biologie, chovu a etologie. Studenti jsou obeznámeni s obecnou znalostí týkající se koní z hlediska anatomie, fyziologie, genetiky, výživy a krmení a zároveň vzdělaní v lidské anatomii a fyziologii, fyzioterapii, psychologii a práci s pacienty v oblasti pedagogiky. Studenti vědí zásady použití koní při HT a AVK, a navíc jsou si vědomi etických, legislativních a právních aspektů.Dovednosti:Studenti jsou schopni se orientovat v celém sektoru využití koní při asistované terapii, a to jak z hlediska chovu, tak při využití při práci s klienty. Vědí zásady fyzioterapie a práce s klienty.Kompetence - komunikace:Studenti umí jasně formulovat a prezentovat vlastní názory, diskutovat a správně řešit konkrétní problémy. Jsou připraveni k samostatné i týmovo spolupráci při řízení činnosti v hipoterapii a při aktivitách s využitím koní.Kompetence - úsudek:Jsou schopni posoudit a vyhledávat informace v odborné a vědecké literatuře a správným způsobem je aplikovat v praxi, a to jak při vlastní samostatné činnosti, tak i při případné řídící činnosti podřízených pracovníků.
Literatura
ZákladníJazyk výuky: ČeštinaFine A. H. 2006. Animal - Assisted Therapy. Theoretical foundations and guidelines for practice. California State Polytechnic. s. 614. ISBN 978-0123814531.Jiskrová, I., Casková, V., Dvořáková, T. 2010. Hiporehabilitace. Mendelova univerzita v Brně. s.147. ISBN 978-80-7375-390-0.Kolektiv, 1995. Hiporehabilitace. Nadace OF, s.101.Mills, D., Nankervis, K. 2004. Equine behaviour Principles and Praktice. Blackwell Publishing Comp. ISBN 0-632-04878-6.DoporučenáJazyk výuky: ČeštinaFraser A. F., 1992. The Behaviour of the Horse. CAB International, ISBN 0-85198 785-0.Odendaal, J. 2007. Zvířata a naše mentální zdraví - Proč, co, jak? Brázda. Praha. s. 176. ISBN80-209-0356-9.Švehlová, D. 2003. Lonžování. Montanex. Ostrava. s. 248. ISBN 80-7225-067-1.Velemínský, M. 2007. Zooterapie ve světle objektivních poznatků. Canisterapie, Hiporehabilitace, Felinoterapie, Další zvířecí druhy v zooterapii. Dona. České Budějovice. s. 335. ISBN 978-80-7322-109-6.Vogel, H. 1987. Das Pferd als Partner des Behinderten Integration und Rehabilitation durch Reiten. A. Muller. Zürich. s. 218. ISBN 978-3275009046.Therapeutisches reiten
Požadavky
žádné
Garant
Ing. Jana Doležalová, Ph.D.