Předmět Lukařství - Mgr. (ATA04E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ATA04E - Lukařství - Mgr., Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Poznání vlivu nejdůležitějších biotických a abiotických faktrorů na floristické složení, kvalitu a výnosy píce. Porovnání možností exploatace u různých porostových typů. Osvojení hlubších znalostí o sečném a alternativním využití travních porostů. Studenti si osvojí zásady současné pratotechniky a jejího působení na biodiverzitu, produkční a ekologické funkce lučních porostů. Výuka je doplněna exkurzemi na stacionární pokusy KPT.
Osnova
PřednáškaObjemná krmiva, jejich kvalita a postavení v zemědělské soustavěVyužívání zemědělské půdy a rozdělení travních porostůPředpoklady pro zajištění produkčních a mimoprodukčních funkcí travních porostůEkologické a biologické základy lukařstvíTvorba a biologie travního drnu a jeho význam pro ochranu hydrosféryPorostové typy v různých ekologických podmínkáchPožadavky travních porostů na vodní režim a jeho úpravaZákladní povrchová úprava a vliv druhové složení porostůObnova, zákládání a přísevy lukBěžné ošetřování porostů, možnosti regulace zapleveleníZásady pro sestavování lučních a lučně-pastevních směsí v různých ekologických podmínkáchVýživa lučních porostůHnojení luk průmyslovými a statkovými hnojivySklizeň a způsoby konzervace luční píceCvičeníRozšířené nekulturní druhy čeledi Poaceae, Fabaceae a ostatní plané dvouděložné druhy- 1Rozšířené nekulturní druhy čeledi Poaceae, Fabaceae a ostatní plané dvouděložné druhy- 2Semenářství hlavních lučních leguminózSemenářství hlavních lučních trav a hybridůZásady sestavování lučních a speciálních směsíKvalita luční píce, její zjišťování na základě histologické stavby u kulturních a planých druhůPoznávání a rozbor vzorků luční píce z různých ekologických stupňůExkurze na pokusný pozemek AFRozdělení lučních stanovišť podle trofosérieRozdělení lučních stanovišť podle trofosérieRozdělení lučních stanovišť podle hygrosérieRozdělení lučních stanovišť podle hygrosérieOdborný seminářZápočet
Získané způsobilosti
Znalosti:Má dobré znalosti z klasifikace a determinace kulturních pícních trav a leguminóz. Zhodnotí působení vlivů biotických a abiotických faktorů na diverzitu, dominanci a abundanci druhů. Porovná kvalitu a výnosový potenciál lučních porostů při různé úrovni exploatace. Posoudí vliv progresivních a konzervativních faktorů na produkci a kvalitu píce. Určí vhodný stupeň pratotechiky (využívání, základní a běžné ošetřování aj.). Posoudí produkční funkce TTP a zaměří se na prohloubení významných mimoprodukčních funkcí z hlediska udržení rázu zemědělské krajiny.Dovednosti:Umí samostatně vymezit dominanci agrobotanických skupin a druhů. Zpracuje a vyhodnotí snímek lučního porostu, určí pícninářskou hodnotu a navrhne vhodná pratotechnická opatření. Posoudí vhodné způsoby využívání luk podle druhové diverzity. Ověří úroveň jednotlivých stupňů hygrosérie a trofosérie dle jednotlivých fytoindikátorů. Určí vhodný stupeň konzervace píce.Kompetence - komunikace:Absolvent předmětu může pracovat pod vedením a v týmu. Umí navrhovat, formulovat a prezentovat získané vlastní poznatky i na širším fóru. Požívá správné odborné terminologie.Kompetence - úsudek:S kladným postojem přistupuje k prohloubení nových vědecko-výzkumných poznatků daného předmětu. Je schopen vybírat a využívat nové informační zdroje, seznamovat se s výsledky a závěry vědecko-výzkumné činnosti na úseku TTP. Využívá získaných dat při zpracování a vyhodnocení indexu diverzity. Je připraven zorganizovat práci členům kolektivu, samostatně posoudit a zkontrolovat.
Literatura
ZákladníJančovič J. 1997. Ekológia trávnych porastov. SPU. Nitra. 82 s. ISBN807-137-399-0.Klimeš F. 1997. Lukařství a pastvinářství. ZFJU. České Budějovice. 142 s. ISBN 807-040-215-4.Šantrůček J. 2001. Základy pícninářství. PowerPrint. Praha. 139 s. ISBN 80-213-0764-1.Veselá M. 2002. Návody ke cvičení z pícninářství. PowerPrint. Praha. 202 s. ISBN 80-213-0435-9.DoporučenáFrame J. 1992.Improved Grassland Management. Farming Press Book. London. p.185. ISBN978-856-772-43.Frydrych J. 1999. Trávy jako náhrada spontánních úhorů v marginálních oblastech. Úroda 6.Praha. 26 s. ISBN 0139-6013.Gregorová H. 1992 Krmovinárstvo. VŠP. Nitra. 170 s. ISBN 80-7137-415-0.Kvítek T. 1997. Udržení a zakládání druhově bohatých luk. Metod. VÚMOP. Praha. č.21. 52 s. ISSN 1211-3972.Moravec J. 1994. Fytocenologie.Academia. Praha. 403 s.ISBN 129-256-133-3.Mrkvička J., Veselá, M.2004. Effect of fertilization on the distribution of root phÿtomass and the yields of meadow stand. Pl. Soil and Environ. Prague. 50 (3)116-121. ISSN 1214-1178.
Požadavky
Žádné
Garant
doc. Ing. Jiří Mrkvička, CSc.