Předmět Rezistence rostlin k patogenům a škůdcům (DAOA19Y)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu DAOA19Y - Rezistence rostlin k patogenům a škůdcům, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Předmět rezistence rostlin k patogenům a škůdcům navazuje na předměty choroby plodin a škůdci plodin a na předmět genetika a dále rozvíjí poznatky v nich získané. Cílem je seznámit posluchače s principy obranných mechanizmů u rostlin a s efektivními postupy získání rezistence ve šlechtitelském procesu. Základní formy výuky: přednášky, individuální projekt.
Osnova
PřednáškaÚvod do předmětu, základní pojmy, spektrum patogenů a škůdcůObranných mechanismy rostlin - typy rezistenceGenetické mechanizmy odolnosti rostlin, jejichspecifičnost a faktory ovlivňující úroveň rezistenceGenetické analýzy, dědičnost rezistenceMožnosti detekce úrovně rezistencePrincipy šlechtění na rezistenci k parazitům (zdroje, možnosti introdukce rezistence - mutace, genetické manipulace)Principy šlechtění na rezistenci k parazitům (zdroje, možnosti introdukce rezistence - mutace, genetické manipulace)Rezistence k virózámRezistence k bakteriózám a původcům hnilob rostlinRezistence k houbovým původcům listových skvrnitostíRezistence k houbovým původcům listových skvrnitostíRezistence ke rzím a snětímRezistence k toxinogenním houbámRezistence ke škodlivým organizmům živočišného původuCvičení
Získané způsobilosti
Znalosti:Absolvent předmětu má hluboké znalosti o obranných reakcích rostlin na působení jednotlivých skupin patogenů a škůdců a ví, jakým způsobem je možné je využít v praxi. Současně také zná principy dědičnosti těchto mechanismů a metody detekce úrovně těchto vlastností. Má rovněž povědomí o konkrétních metodách praktického šlechtění na rezistenci proti nejrůznějším patogenům a škůdcům.Dovednosti:Absolvent předmětu je schopen determinovat základní příčiny poškození a chorob rostlin. Je schopen odhadnout jejich potenciální škodlivost v praxi a tudíž i rentabilitu případného šlechtění na odolnost proti nim. Je schopen vybrat nejvhodnější faktory rezistence a vhodné šlechtitelské postupy k dosažení stanoveného cíle. Ty je potom schopen aplikovat v praxi.Kompetence - komunikace:Absolvent je schopen prezentovat a obhajovat v anglickém jazyce výsledky své experimentální práce a diskutovat s vědeckou veřejností v rámci konferencí, workshopů a stáží.Kompetence - úsudek:Absolvent předmětu je schopen na základě svých znalostí analyzovat situaci a na základě toho stanovit příslušné hypotézy i výzkumné směry, postupy a metodiky, které povedou k jejich potvrzení či zamítnutí.
Literatura
ZákladníJazyk výuky: ČeštinaHayward, M.D., Bosenmark N.O. and Romagosa I. 1993: Plant Breeding - Principles and prospects. Chapman, Hall.Bartoš, P. 1991: Odolnost zemědělských plodin k chorobám. Vysoká škola zemědělská Praha.Brűckner, F. 1984: Genetické základy a metody šlechtění ječmene na rezistenci proti padlí travnímu. Stud. inform. ÚVTIZ, rostl. Výroba, Praha, , č. 4.Flor, H.H. 1971: Current status of the gene-for-gene concept. Ann. Rev. Phytopath., 9, 275-296.Kůdela , V. a kol. 1989: Obecná fytopatologie. Academia Praha.Rod, J. et al. 1982: Šlechtění rostlin, SZN Praha.
Požadavky
Choroby polních a zahradních plodin, Škůdci plodin, Genetika
Garant
prof. Ing. Pavel Ryšánek, CSc.