Předmět Lesnická genetika a šlechtění lesních dřevin (DLDX17Y)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu DLDX17Y - Lesnická genetika a šlechtění lesních dřevin, Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Šlechtění lesních dřevin je předmět zaměřený na problematiku dotýkající se teorie lesnické genetiky a praktického šlechtění lesních dřevin. Je věnován studiu dědičnosti a proměnlivosti lesních dřevin, klasickému provenienčnímu výzkumu a testování potomstev stromů i genetickým markerům, dále pak péči o genové zdroje, nakládání s genetickým materiálem, udržovacímu šlechtění i novošlechtění lesních dřevin, moderním metodám ve šlechtění a dalším geneticko-šlechtitelským otázkám.
Osnova
PřednáškaVznik a vývoj lesnické genetiky a šlechtění lesních dřevinObecné základy lesnické genetikyPopulační genetika lesních dřevinProměnlivost lesních dřevin, provenienční výzkumGenetické principy reprodukce lesních dřevinReprodukční výsadby lesních dřevinGenetické markery, testování genetického materiálu lesních dřevinZáchrana a reprodukce genových zdrojů lesních dřevinIntrodukce cizokrajných dřevinŠlechtitelské metodyVyužití vegetativní reprodukce ve šlechtění lesních dřevinExplantátové kultury in vitroBuněčné a genové inženýrstvíŠlechtitelské strategie a programyCvičení
Získané způsobilosti
Znalosti:Po absolvování tohoto předmětu získají studenti doktorských programů systematické znalosti v širokém oboru lesnické genetiky a šlechtění lesních dřevin, včetně výzkumných metod spojených s tímto oborem. Studenti jsou seznámeni se vznikem a vývojem lesnické genetiky a šlechtění lesních dřevin, s obecnými základy lesnické genetiky, vč. populační genetiky lesních dřevin, s proměnlivostí lesních dřevin a provenienčním výzkumem. Dále jsou podrobně probírány genetické principy reprodukce lesních dřevin, reprodukční výsadby lesních dřevin, využití markerů a testování genetického materiálu lesních dřevin. Studenti se podrobně seznámí s metodami záchrany a reprodukce genových zdrojů lesních dřevin, s problematikou introdukce cizokrajných dřevin, se šlechtitelskými metodami. Dále se seznamují s využitím vegetativní reprodukce ve šlechtění lesních dřevin, s explantátovými kulturami in vitro, se základy buněčného a genového inženýrství a přípravou šlechtitelských strategií a programů.Dovednosti:Studenti během absolvování tohoto doktorského předmětu prokáží schopnosti s akademickou integritou koncipovat, navrhovat, zavádět a přizpůsobovat rozsáhlejší výzkumný proces. Dále jsou schopni vytvořili rozsáhlejší dílo, které původním výzkumem přispělo k rozšíření hranic poznání a jehož součást si zasluhuje recenzovanou publikaci na národní či mezinárodní úrovni.Kompetence - komunikace:Absolventi jsou schopni komunikovat se svými spolupracovníky a širší vědeckou komunitou i se společností jako takovou o otázkách v oblasti své specializace. Konkrétně jde o akademické pracovníky, provozní specialisty na genetiku a šlechtění lesních dřevin, zaměstnance státní správy atd.Kompetence - úsudek:Absolventi předmětu jsou schopni kritické analýzy, vyhodnocení a syntézy nových a komplexních myšlenek. V průběhu studia jsou konfrontováni s aktuálními problémy v praxi s cílem tvorby vlastního úsudku, kritické analýzy s důrazem na etický rámec vědecko-výzkumné práce. Jsou vybaveni komplexním teoretickým zázemím pro tvorbu samostatného úsudku.
Literatura
ZákladníJazyk výuky: ČeštinaAdams, W.T., Strauss, S.H., Copes, D.L., Griffin, A.R., 1992. Population Genetics of Forest Trees. Kluwer Academic Publishers, Dordrecht, Netherlands.White, T.L., Adams, W.T., Neale D.B., 2007 Forest genetics. CAB International. 682p.Morgenstern, E.K., 1996. Geographic Variantion in Forest Trees: Genetic Basis and Application of Knowledge in Silviculture. UBC Press Vancouver. 209 p.Müller-Starck, G., Schubert, R., 2001. Genetic Response of Forest Systems to Changing Environmental Conditions. Kluwer Academic Publishers Dordrecht, Boston, London. pp. 363DoporučenáJazyk výuky: ČeštinaEriksson, G., Ekberg, I., Claphan, D., 2006. An introduction to Forest Genetics. Genetic Center, Swedish Univ. of Agricultural Sciences. 185p.Paule, L., 1992. Genetika a šľachtenie lesných drevín. Bratislava: Príroda, 304 s.Wright, J., 1976. Introduction to forest genetics. Academic Press, New York, 463 s.Zobel, B., Talbert, J., 2003. Applied Forest Tree Improvement. The Blackburn press. 505p.
Požadavky
Fyziologie lesnŢch d-evin, Lesnick- dendrologie
Garant
prof. Ing. Milan Lstibůrek, MSc, Ph.D.