Předmět Kvantitativně-genetické metody ve šlechtění lesních dřevin (DLDX27Y)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu DLDX27Y - Kvantitativně-genetické metody ve šlechtění lesních dřevin, Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Aplikace základních kvantitativně-genetických metod ve šlechtění lesních dřevin a v navazujícím genetickém výzkumu. Odhad genetických parametrů, predikce šlechtitelských hodnot, genové diverzity a genetického zisku. Tvorba šlechtitelských strategií.Důležitou součástí předmětu je získání zkušeností s analýzou experimentů. Studenti řeší vlastní projekt, který vychází z potřeb dizertační práce.
Osnova
PřednáškaKovariance, regrese, korelaceÚvod do maticové algebry a lineárních modelůZákladní koncepty v populační geneticeKvantitativní znaky, šlechtitelská hodnotaInbreeding, inbreedingová depreseEfektivní velikost populaceKovariance mezi příbuznými jedinciDetekce genů s velkým účinkemPrincipy markerové selekceMapování a charakteristika QTL: inbrední linieMapování a charakteristika QTL: outbrední populaceOdhad genetických parametrů IOdhad genetických parametrů IISelekce ISelekce IISelekční indexPredikce krátkodobé a dlouhodobé odezvy na selekci IPredikce krátkodobé a dlouhodobé odezvy na selekci IINávrh a analýza selekčních experimentůŠlechtitelské strategie v lesnictvíCvičení
Získané způsobilosti
Znalosti:Po absolvování tohoto předmětu získají studenti doktorských programů systematické znalosti kvantitativně-genetických metod ve šlechtění lesních dřevin, včetně výzkumných metod spojených s tímto oborem. Studenti se seznámí na úvod se základními statistickými pojmy (kovariance, regrese, korelace), dále se základy maticové algebry a teorií lineárních modelů. V navazujících přednáškách jsou probírány základní koncepty populační a kvantitativní genetiky, včetně teorie kvantitativních znaků, výpočet šlechtitelské hodnoty, inbreeding, efektivní velikost populace, kovariance mezi příbuznými jedinci, principy selekce včetně markerové selekce, mapování a charakteristika QTL, odhad genetických parametrů, teorie selekčního indexu, predikce krátkodobé a dlouhodobé odezvy na selekci, návrh a analýza selekčních experimentů, šlechtitelské strategie v lesnictví. V předmětu se tedy integrují znalosti více oborů - experimentální statistika, obecná a molekulární genetika, populační a kvantitativní genetika, genetika a šlechtění lesních dřevin.Dovednosti:Studenti během absolvování tohoto doktorského předmětu prokáží schopnosti s akademickou integritou koncipovat, navrhovat, zavádět a přizpůsobovat rozsáhlejší výzkumný proces, především získáním dovednosti návrhnout šlechtitelský program lesních dřevin s využitím všech teoretických poznatků. Dále jsou schopni vytvořili rozsáhlejší dílo, které původním výzkumem přispělo k rozšíření hranic poznání a jehož součást si zasluhuje recenzovanou publikaci na národní či mezinárodní úrovni, tento aspekt je řešen formou semestrální práce - samostatného projektu s cílem tento výsledek publikovat. Vychází se z aktuálních potřeb doktorandů v rámci řešení jejich dizertační práce - každý projekt je řešen individuálně.Kompetence - komunikace:Absolventi jsou schopni komunikovat se svými spolupracovníky a širší vědeckou komunitou i se společností jako takovou o otázkách v oblasti své specializace. Konkrétně jde o akademické pracovníky, provozní specialisty na genetiku a šlechtění lesních dřevin, zaměstnance státní správy atd.Kompetence - úsudek:Absolventi předmětu jsou schopni kritické analýzy, vyhodnocení a syntézy nových a komplexních myšlenek. V průběhu studia jsou konfrontováni s aktuálními problémy v praxi s cílem tvorby vlastního úsudku, kritické analýzy s důrazem na etický rámec vědecko-výzkumné práce. Jsou vybaveni komplexním teoretickým zázemím pro tvorbu samostatného úsudku.
Literatura
ZákladníJazyk výuky: ČeštinaCasella a R.L. Berger (2002). Statistical interference. Duxbury Advanced Series, 660s.Mrode (1999). Linear models for the prediction of animal breeding values. Oxford University Press, 200s.Neter et al. (1996). Applied linear statistical models. McGraw-Hill, 1408s.DoporučenáJazyk výuky: ČeštinaD.S. Falconer a T.F.C. Mackay (1996). Introduction to quantiative genetics. Benjamin Cummings, 480s.M. Lynch a B. Walsh (1998). Genetics and analysis of quantitative traits. Sinauer Associates, Inc., 980s.
Garant
prof. Ing. Milan Lstibůrek, MSc, Ph.D.