Předmět Mechanizace rostlinné výroby v tropech (ITI15E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ITI15E - Mechanizace rostlinné výroby v tropech, Fakulta tropického zemědělství, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Předmět seznamuje základně se zemědělskými stroji a zařízením, jejich konstrukcí, funkcí a použitím v návaznosti na agrotechnické požadavky rostlinné výroby se zaměřením do tropů a subtropů. Přednášky obsahují především teoretickou podstatu konstrukce a funkce zemědělských strojů s přihlédnutím na interakci na půdu či bio-masu zpracovávanou strojem či zařízením. Přednášky taktéž seznamují s "Engineeringem" návaznosti jednotlivých operací s možností využívání universálních konstrukcí při kombinaci operací. Předmět je ve cvičeních zaměřen na aplikaci teorií získaných na přednáškách v konkrétních úlohách, kde si studenti matematickými důkazy ověřují teorii. Ve cvičeních jsou rozebrány důležité konstrukční části strojů, s tím, že v laboratořích se studenti prakticky seznamují s tématicky probíraným strojem tak, že i seřízení či nastavení stroje je prakticky demonstrováno.
Osnova
PřednáškaZpracování půdy, pluhy-části a operace, sílové charakteristiky, typy pluhů a podrýváky v tropech a subtropech (TaS)Secí stroje a stroje ke zpracování meziřádku, stroje pro rozmetání a zpracování hnojiva v T a SSázecí a vysazovací stroje, kombinátory v T a SStroje na ochranu rostlin, čerpadla a stroje pro zavlažování v T a SStroje ke sklizni pícnin, typy strojů k sečení a ke zpracování pokosu v T a SSklízecí řezáčky, sběrací lisy a manipulace balíků v T a SSklízecí mlátičky v T a S,Zemědělské stroje pro pěstování a sklizeň okopanin v T a SČištění semen a stroje ke skladování zrna v T a SSušení zemědělských materiálů v různých klimatechZemědělské stroje pro pěstování a sklizeň luskovin v T a SZemědělské stroje a technologie pro pěstování technických rostlin v T a SCvičeníZpracování půdy, pluhy-části a operace, sílové charakteristiky, typy pluhů a podrýváky v tropech a subtropech (TaS)Secí stroje a stroje ke zpracování meziřádku, stroje pro rozmetání a zpracování hnojiva v T a SSázecí a vysazovací stroje, kombinátory v T a SStroje na ochranu rostlin, čerpadla a stroje pro zavlažování v T a SStroje ke sklizni pícnin, typy strojů k sečení a ke zpracování pokosu v T a SSklízecí řezáčky, sběrací lisy a manipulace balíků v T a SSklízecí mlátičky v T a SZemědělské stroje pro pěstování a sklizeň okopanin v T a SČištění semen a stroje ke skladování zrna v T a SSušení zemědělských materiálů v různých klimatechZemědělské stroje pro pěstování a sklizeň luskovin v T a SZemědělské stroje a technologie pro pěstování technických rostlin v T a S
Získané způsobilosti
Znalosti:Absolventi mají schopnost využít odborných znalostí v oblasti aplikace odborných předmětů inženýrského studia, partikulárně pak zemědělského inženýrství a zemědělského strojírenství. Mají základní povědomí o zemědělských strojích a zařízeních, jejich konstrukci, funkci a použití v návaznosti na agrotechnické požadavky rostlinné výroby se zaměřením do tropů a subtropů. Mají základní vědomosti z teorie konstrukce a funkce zemědělských strojů s přihlédnutím na interakci na půdu či biomasu zpracovávanou strojem či zařízením. Rozumějí návaznosti jednotlivých operací s možností využívání universálních konstrukcí při kombinaci operací. Mají základní povědomí o operačních postupech a využití zemědělských strojů, založených na postupech řešení problémů pomocí syntézy včetně využívání moderních informačních a telekomunikačních technologií pro zemědělskou výrobu. Rozumějí teoriím, konceptům a metodám, které odpovídají zaměstnání v oblasti řízení v zemědělské výrobě, službách, konkrétně poradenství se zaměřením do tropů a subtropů. Mají povědomost o hranicích svých znalostí a představu o obsahu dalšího studia v oblasti zemědělského inženýrství a zemědělského strojírenství.Dovednosti:Své znalosti dovedou uplatnit v praktických aplikacích: - jako samostatný odborník v týmu realizující projekty v tropech a subtropech, ale i na úrovni malých a středních podniků v zemích s rozvinutou ekonomikou - jako člen tvůrčích týmů v oblasti operativního a středního technického managementu - jako manager a realizátor vlastního podnikatelského záměru a provozu vlastní firmy - při aplikaci teoretických poznatků do praxe - při řešení nestandardních úkolů, který přináší práce na projektech realizovaných v tropech a subtropech.Kompetence - komunikace:Mohou vést malé týmy, nebo účinně působit pod vedením nebo v partnerském vztahu s kvalifikovanými odborníky. Zde dokážou formulovat a prezentovat vlastní názory, odrážející i pohled dalších členů týmu, srozumitelně sdělovat informace, myšlenky, problémy a řešení jak odborníkům, tak laikům s použitím řady multimediálních technik.Kompetence - úsudek:Jsou schopni posuzovat a rozvíjet své vlastní výkony a výkony ostatních, dohlížet na běžnou práci jiných osob, nést určitou odpovědnost za hodnocení a zlepšování pracovních činností. Umějí řídit projekty včetně plánování, implementace a získávání zpětné vazby.
Literatura
ZákladníNeubauer K. 1987. Stroje pro rostlinnou výrobu. Praha. SZNT, 716 pp.Jech J, a kol. 2011. Stroje pre rastlinnú výrobu 3 - Stroje a zariadenia na pozberovú úpravu rastlinných materiálov a na ich skladovanie. Nitra. Profi Press, s.r.o., 368 pp.Kumhala F. 2007. Zemědělská technika - Stroje a technologie pro rostlinnou výrobu. ČZU Praha, 438 pp.Roh J, Kumhala F, Heřmánek P. 2000. Stroje používané v rostlinné výrobě. Credit Praha, 296 pp.DoporučenáBřečka J, Honzík I, Neubauer K. 2001. Stroje pro sklizeň pícnin a obilnin. ČZU Praha, 147 pp.Hůla J, Abrham Z, Bauer F. 1997. Zpracování půdy. Brázda s.r.o. Praha, 144 pp.Pastorek Z, a kol. 2002. Technologické systémy rostlinné výroby. VÚZT Praha, 95 pp.Paulen J. 1998. Technika na aplikáciu hnojív a pesticídov. Nitra ÚVTIP, 75 pp.Rybka A, Šťastný M. 1998. Precizní zemědělství. Praha ÚZPI, 52 pp.Trunečka K. 1996. Technika a metody v ochraně rostlin. MZLU Brno, 124 pp.Hůla J, Procházková B, a kol. 2008. Minimalizace zpracování půdy. Praha Profi Press, s.r.o., 248 pp.
Požadavky
Matematika
Garant
doc. Ing. Vladimír Krepl, CSc.