Předmět Speciální hydrogeologie (DZOX01Y)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu DZOX01Y - Speciální hydrogeologie, Fakulta životního prostředí, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
V přímé návaznosti na základní předměty environmentálního modelování se student seznámí s následujícími aspekty: a) cyklus oběhu vod se zaměřením na vody podzemní, b) zákonitosti dotace, akumulace, proudění a drenáže podzemních vod v závislosti na typových geologických podmínkách s přihlédnutí na podmínky v Českém masivu a Karpatské soustavě, c) průzkum a oceňování využitelných zásob podzemních vod s využitím základních průzkumných hydrodynamických, hydrochemických a geofyzikálních metod, d) vyhodnocování výsledků hydrodynamických a migračních zkoušek, e) základy sestavování matematických prognózních modelů, f) metodika řešení prognózních úloh s využitím programu MODFLOW, g) posuzování vlivů starých ekologických zátěží na jakost podzemních vod a návrh jejich sanace, h) typizace aktivních (sanační technologie) a pasivních (ochranná pásma) ochranných technik zdrojů pitné a užitkové vody, i) základy oceňování ekologického rizika. Po absolvování kurzu by student měl být schopen projektovat jednoduchá ochranná opatření, a navrhovat a hodnotit výsledky hydrogeologických průzkumných prací.
Osnova
PřednáškaFiltrační a migrační parametryJímání a využívání vodOchrana vodZáklady modelování hydrodynamických a migračních procesůZáklady hydrogeologického průzkumuCvičení
Získané způsobilosti
Znalosti:Absolvenit mají teoretické znalosti v oboru informačního zabezpečení prognózních výpočtů s využitím analytických metod a metod matematického modelování. Jde o integrované i vysoce specializované znalosti z oboru proudění podzemních vod, migrace nežádoucích látek, využití aktivních a pasivních technických opatření směřujících k ochraně horninového prostředí před znečištěním a vyčerpáním. Prokazují dobrou znalost konkrétních příkladů sanace ekologických zátěží v podmínkách České republiky, pro něž jsou příznačné typové geologické podmínky dané výskytem platforemních sedimentů (aluvium, křída, paleozoikum a krystalinické horniny). Jsou seznámeni se základními teoretickými poznatky šíření znečištění a jeho odstraňováním. Znají koncepce a metody získávání hydrogeologických informací souvisejících s řešením úloh základního i aplikovaného výzkumu, s jeho metodologií a vyhodnocenímDovednosti:Absolveniti ovládají základní teoretické poznatky na jejichž základě jsou setavovány specializované matematické programy vhodné pro analýzu šíření znečištění v horninovém prostředí a proudění podzemních vod. Jsou schopni samostatné vědecké, výzkumné, vývojové práce, projektovat komplikované sanační systémy v závislosti na reálných hydrogeologických podmínkách znečištění horninovho prostředí. Poznatky z technické aplikace teoretických a metodologických poznatků jsou schopni zobecnit, definovat nové zákonitosti, které validifikují obevně známé teoretické poznatky. Tyto výsledky jsou schopni zpracovat ve formě postupu, které jsou publikovatelné ve vědeckých, recenzovaných dílech a vyvolají zájem odborné i vědecké veřejnosti, jsou-li předneseny na specializovaných konferencích a kongresech.poznatky z různých oborů do praktických aplikací.Kompetence - komunikace:Umí dobře komunikovat na širší mezinárodní úrovni v oblasti své specializace. Jsou schopni řídit složité odborné činnosti nebo projekty a samostatně vést vědecké nebo odborné mezinárodní týmy. Umějí propojovat znalosti, zvládat složitosti a formulovat úsudky. Své vědecké poznatky umí přenášet a předávat vědecké komunitě ve formě vědeckých nebo odborných publikací.Kompetence - úsudek:Absolventi jsou schopni vytvářet systémové modely nezbytné pro prognózní výpočty reálných migračních procesů, formulují vědecké, technické hypotézy a vědeckými a technickými postupy je ověřovat. Umí zformulovat nestandartní řešení dílčích i komplexních problémů, jejichž řešení významnou měrou sníží ekologické riziko se zdravotními důsledky při případné expozici obyvatel nežádoucími látkami.
Literatura
ZákladníJazyk výuky: ČeštinaMucha, I., Šestakov, V. M., 1987: Hydraulika podzemných vOd. Bratislava, Alfa, 344 s.Šilar, J. 1993: Hydrogeologie.- Přírodovědecká fakulta, PrahaFetter, C.W., 1999: Contaminant Hydrogeology; Prentice HallLee, K., Fetter, C.W., McCray, J. E., 2002: Hydrogeology; Prentice HallJazyk výuky: AngličtinaFetter, C.W., 1999: Contaminant Hydrogeology; Prentice HallLee, K., Fetter, C.W., McCray, J. E., 2002: Hydrogeology; Prentice HallDoporučenáJazyk výuky: ČeštinaLanda, I., 2007: Speciální hydrogeologie.- elektronická forma, ČZU PrahaFetter, C.W., 2000: Applied Hydrogeology; Prentice HallJazyk výuky: AngličtinaFetter, C.W., 2000: Applied Hydrogeology; Prentice Hall
Garant
prof. RNDr. Ing. Ivan Landa, DrSc.