Předmět Dálkový průzkum země (ZGL72Z)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ZGL72Z - Dálkový průzkum země, Fakulta životního prostředí, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Předmět seznamuje posluchače se základní problematikou dálkového průzkumu Země a základními metodami zpracování družicových snímků. Kromě přehledu o možnostech a využití dat DPZ a teoretického základu problematiky, student by měl zvládnout jednoduché úlohy spojené s vizualizací a interpretací snímků, založené na různých metodách zvýraznění a klasifikace.
Osnova
PřednáškaDálkový průzkum Země - úvodÚvod do systému podpory projektování CADTeoretické hledisko DPZAutoCAD - vytváření základních prvků výkresu ve 2DElektromagnetické záření a princip tvorby obrazuRozvržení a výřezy - kompozice výkresů pomocí rozvrženíPřehled dat DPZ z různých senzorů a možnosti jejich pořizováníÚvod do vytváření 3D modelů v AutoCADu aktuální verzePřehled metod zpracováni obrazuÚvod do programování, kompilované a interpretované programovací jazyky, historie a vývoj jazyka BASIC, Visual BASIC, VBARadiometrická a spektrální zvýraznění obrazuProgramování pomocí kódu VBA, základní příkazy - vlastní (uživatelem definované) funkce, programování makerObrazová algebraMultispektrální klasifikace jako nástroj extrakce tématické informaceCvičeníMultiSpec - Základy ovládání programuZaložení výkresu, vytvoření hladin, kreslení obvodových stěn a otvorůCharakteristika družicových dat LandsatKreslení oken, procvičení kopírování v kombinaci s otáčením, kreslení příčekSpektrální a radiometrická zvýraznění obrazu - barevné syntézy, úpravy kontrastu, interpretace dat Vytváření bloků, kreslení dveří a zařizovacích předmětůRadiometrická zvýraznění - prahování, hustotní řezy Styly písma a kótovací stylyObrazová algebra - spektrální indexy, kvalitativní hodnocení krajinyVýplně ploch a šrafyNeřízená klasifikace a řízená klasifikaceVytváření rozvržení, práce s výřezy, práce se správcem stavů hladinÚvod do práce ve 3DOvěřit znalosti a praktické ovládání MS Excel, seznámit uživatele s možností záznamníku makerPráce s editorem VBA, zaznamenávání maker pomocí záznamníku, procházení kódu VBAProcházení kódu VBA, praktické ukázky jednotlivých příkazů a příkazových konstrukcí VBA, procvičování zápisu příkazůVytváření a používání vlastních (uživatelem definovaných) funkcíVytváření a používání vlastních maker
Získané způsobilosti
Znalosti:Studenti mají základní znalosti dálkového průzkumu Země, vědí o významu, možnostech využití, výhodách i nevýhodách distančních metod. Znají základní principy tvorby obrazového záznamu a pořizování dat, spektrálního chování základních objektů. Mají přehled o hlavních družicových systémech jejich využití. Znají základní metody digitálního zpracování obrazových dat.Dovednosti:Student ovládá základní práci s multispektrálními družicovými daty a software na jejich zpracování. Dokáže se orientovat v datových archivech, zjišťovat dostupnost a kvalitu dat. Načte družicové snímky, pro jejich vizuální interpretaci dokáže využít metod spektrálního zvýraznění obrazu, zvládá práci s histogramem. Pro jednoduché analýzy dokáže využít základních aritmetických operací, hustotních řezů či prahování obrazu.Kompetence - komunikace:Student je schopen aktivní komunikace s vyučujícím, na jejímž základě si prohlubuje a tříbí získané znalosti a dovednosti. Umí formulovat vlastní názory, myšlenky, konkretizovat dotazy. Aktivně spolupracuje v kolektivu, kde dokáže týmově řešit zadané úlohy, navrhovat vlastní řešení.Kompetence - úsudek:Student přistupuje k práci zvídavě, tvořivě, skepticky. Úsudek si tvoří na základě dostupných relevantních informací, které mu poskytne nejen vyučující, ale i odborná literatura, případné samostudium. Získané znalosti a dovednosti dovede syntetizovat a konfrontovat, vytváří si vlastní úsudek o jejich potenciálním využití pro svoji další práci a osobní rozvoj.
Literatura
ZákladníDOBROVOLNÝ P., 1998 Dálkový průzkum Země. Digitální zpracování obrazu. Masarykova univerzita v Brně, Brno, 208 s.JENSEN J.R., 1986 Digital Image Processing. A Remote Sensing Perspective. Prentice Hall, New Jersey, 379 s.LILLESAND T.M., KIEFER R.W., 2000 Remote Sensing and Image Interpretation. John Wiley & Sons, New York, 724 s.DoporučenáCAMPBELL J.B., 2002 Introduction to remote sensing. The Guilford Press, New York, 621 s.DOBROVOLNÝ P., 1998 Dálkový průzkum Země. Digitální zpracování obrazu. Masyrykova univerzita v Brně, Brno, 208 s.FROHN R.C., 1998 Remote sensing for landscape ecology. Lewis Publishers, Boca Raton, 99 s.HALOUNOVÁ L.,PAVELKA K., 2005 Dálkový průzkum Země. Vydavatelství ČVUT, 2005, Praha, 192 s.JENSEN J.R., 2005 Digital Image Processing. A Remote Sensing Perspective. Prentice Hall, New Jersey, 526 s.JENSEN, J.R., 2000 Remote sensing of the environment an earth resource perspective. Prentice-Hall, Upper Saddle River, 544 s.LILLESAND T.M., KIEFER R.W., 200 Remote Sensing and Image Interpretation. John Wiley & Sons, New York, 724 s.RICHARDS J.A., XIUPING J., 2000 Remote sensing digital image analysis. Springer, Berlin, 439 s.VERBYLA D.L., 1995 Satellite remote sensing of natural resources. CRC Lewis, Boca Raton, 198 s.
Požadavky
žádné
Garant
Mgr. Jitka Kumhálová, Ph.D.