Předmět Economics (DEEEA1YA)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu DEEEA1YA - Economics, Provozně ekonomická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem výuky předmětu je získání a osvojení základních ekonomických znalostí a souvislostí, vývojových trendů v rámci agrárního sektoru. Základní ekonomické problémy jsou komplexně charakterizovány, analyzovány a systematizovány na bázi ekonomických kategorií, tržních vztahů a metodických postupů. V potřebné míře je věnována pozornostaktuální problematice transformačního procesu. Ucelený soubor poznatků představuje základ pro studium navazujících ekonomických aj. předmětů. Základními formami výuky jsou přednášky, cvičení a semináře. V rámci cvičení je využívána výpočetní technika pro kvantifikaci ekonomických jevů, jsou zpracovávány dílčí projekty.
Osnova
PřednáškaPostavení zemědělství v rámci globálních trendůAgrární politika v období transformace českého zemědělství a před vstupem do tržních podmínekEkonomická charakteristika českého zemědělství po vstupu do EUProdukční faktor půdaProdukční faktor práce a kapitálEkonometrické modely agrárního sektoruVymezení podniku a jeho ekonomické postaveníZákladní ekonomické vztahy a ukazateleZemědělskopotravinářský trhAgrární sektor a trvale udržitelný rozvojEkonomika vybraných odvětví zemědělsko-potravinářstvíČeský agrární sektor a integrační procesy světové a evropské hospodářské soustavyRozhodování spotřebitele v podmínkách rizikaChování firmy v dlouhém obdobíPoruchy všeobecné rovnováhy a tržní selháníSoudobé teorie mezinárodní směnyIntertemporální volba a reálná úroková míra, mezinárodní vztahy věřitelských a dlužnických zemíSoudobé teorie trhu penězTeorie ekonomického růstu, hospodářské cyklyMakroekonomické souvislosti otevřené ekonomikyCvičeníPostavení zemědělství v rámci globálních trendůAgrární politika v období transformace českého zemědělství a před vstupem do tržních podmínekZemědělství před vstupem ČR do EUZemědělská produkční ekonomikaProdukční faktor půdaProdukční faktor práceEkonometrické modely agrárního sektoruVymezení podniku a jeho ekonomické postaveníZákladní ekonomické vztahy a ukazateleZemědělskopotravinářský trhEkonomika zdrojů a životního prostředíAgrární sektor a trvale udržitelný rozvojEkonomika vybraných odvětví zemědělskopotravinářstvíČeský agrární sektor a integrační procesy světové a evropské hospodářské soustavy
Získané způsobilosti
Znalosti:Absolventi mají výrazné teoretické znalosti v oblasti aplikace exaktních postupů, vycházejících z ekonomických teorií a modelů. Při řešení podnikových a odvětvových problémů využívají specializované a vysoce pokročilé matematicko- statistické, ekonometrické a prognostické metody včetně informačních a telekomunikačních technologií. Prokázali systematické porozumění studovaným problémům a zvládli potřebné dovednosti pro výzkum a vývoj v oboru. Jejich znalosti vychází z nejnovějších poznatků v oboru a slouží jako základ originálního myšlení. Hluboké znalosti v oboru umožňují přímou účast ve výzkumu. Absolventi mají kritickou povědomost o problémech v oboru a na rozhraní mezi obory. Rozumí teoriím, konceptům a metodám, které odpovídají využití metod v základním a aplikovaném výzkumu v oblasti podnikové a odvětvové ekonomiky. Mají hluboké odborné vědomosti z ekonomie, ekonometrie, statistiky, prognostiky a plánování a managementu. Orientují se v oblasti vědeckých metodolologií a metod, dovedou využívat vhodné metriky.Dovednosti:Absolventi umějí aplikovat vysoce pokročilé teoretické poznatky a specializované metody, včetně syntézy a hodnocení, požadované při řešení kritických problémů ve výzkumu a inovacích a při rozšiřování a přehodnocování stávajících poznatků nebo odborných postupů. Schopnost samostatné vědecké, výzkumné nebo vývojové práce prokázují výzkumnou činností a vytvořením vědeckého díla, které bylo recenzováno a které závažným způsobem přispělo k rozšíření hranic poznání. Své znalosti dovedou uplatnit při řešení problémů ve výzkumu nebo v oblastech vrcholového řízení a speciálních zaměstnáních, která vyžadují exaktní zpracování dat a informací, nebo při inovacích, kde jsou schopni vytvářet nové znalosti a postupy a integrovat poznatky z různých oborů do praktických aplikací. Umějí spolehlivě uplatnit své vědecké znalosti ve všech oblastech společenské praxe.Kompetence - komunikace:Umějí dobře komunikovat se svými spolupracovníky a širší mezinárodní vědeckou komunitou o odborných otázkách v oblasti své specializace. Jsou schopni vytvářet a organizovat vědecké a odborné týmy a komunikovat ve dvou cizích jazycích: v jednom alespoň na úrovni B1 podle evropských standardů včetně odborného jazyka. Jejich základní dovednost v oblasti ICT odpovídají minimálně ECDL Certifikátu.Kompetence - úsudek:Jsou samostatní a tvořiví, schopni inovací. Umějí vyhledávat nová nestandardní řešení složitých komplexních problémů. Propojují znalosti, formulují úsudky i při neúplných omezených informacích. Jsou schopni složitých logických úvah, kritické a hluboké analýzy, vyhodnocení a syntézy nových myšlenek. Tvoří a aplikují modely reálných procesů, ověřují jejich chování, formulují avědecké postupy .
Literatura
ZákladníJazyk výuky: AngličtinaSamuelson, P.: Economie, Svoboda, 1991Svatoš, M. et al: Ekonomika zemědělství a evropská integrace, common international university textbook, CUA Prague, 1999Bielik, P. et al: Ekonomika polnohospodárstva a evropská integrácia, international university texstbook, Nitra-Prague, 1996Svatoš, M. et al.: Ekonomika agrárního sektoru, FEM CUA, Prague, 2000Boučková, B.: Economic Accounts for Food and Agriculture: Their Specifics in Transition Economies.Brealey, R.A., Myers, S.C.: Teorie a praxe firemních financí, Prague, Victoria Publishing, 1992Brigham, E.F.: Fundamentals of Financial Management, New York, WPK 1992Černá A., Dostál, J., Sůvová, H., Špaček, E., HUbálek, K.: Finanční analýza, Bankovní institut, a.s., Prague, 1997Debertin, D.: Agricultural Production Economics, MacMillan, 1987Dědič, J.: Investiční společnosti a investiční fondy, Praha, Prospektum, 1992Zpráva o stavu českého zemědělství, MZe CR, Prague, 2000 and othersRecommended literature has next 40 titlesDoporučenáJazyk výuky: AngličtinaTvrdoň, J.: Econometrics, FEM CUA, 2002Tvrdoň, J.: Některé souvislosti teorie a praxe vytváření tržní rovnováhy zemědělských a potravinářských výrobků, Collection of papers FEM-CUA, Prague, 1992
Požadavky
Obecná ekonomie I, II, III + zkouška z makro a mikroekonomie
Garant
prof. Ing. Miroslav Svatoš, CSc.