Předmět Soudobé teorie společnosti a kultury - HKSN (EPE26E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu EPE26E - Soudobé teorie společnosti a kultury - HKSN, Provozně ekonomická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Posluchači se v rámci jednosemestrálního kurzu seznámí s teoretickými koncepcemi kultury a společnosti z perspektivy kulturní a sociální antropologie druhé poloviny 20. století. Bude představeno paradigma neoevolucionismu, ekologické antropologie, strukturalismu, poststrukturalismu a nové etnografie. Dále bude pozornost věnována některým specializovaným odvětvím soudobé kulturní a sociální antropologie a její situaci v postmoderní době. V navazujících seminářích budou studenty prezentovány tituly doporučené literatury, následovat bude diskuse.
Osnova
PřednáškaStrukturalismus a poststrukturalismusStrukturní funkcionalismus a systémová teorieMetodologický individualismusBiologický "faktor" v sociálně vědním myšleníTeorie dlouhodobých historických procesůKonfliktualismusKritická a radikální teorie, feminismusKritika totalitarismuPostindustrialismus a postmodernaSvětová společnost, globalizaceCvičeníStrukturalismus a poststrukturalismusMetodologický individualismusTeorie dlouhodobých historických procesůKritická a radikální teorie, feminismusPostindustrialismus a postmoderna
Získané způsobilosti
Znalosti:Studenti mají znalosti týkající se teoretických koncepcí kultury a společnosti z perspektivy kulturní a sociální antropologie druhé poloviny 20. století, mají přehled o paradigmatu neoevolucionismu, ekologické antropologii, strukturalismu a nové etnografii.Dovednosti:Na základě znalostí teoretických koncepcí modernizace, postindustralismu, postmodernismu, poststrukturalismu, globalizace, multikulturalismu, etnicity a teorii střetu kultur a civilizací je možné prakticky řešit vznikající problémy typu vykořenění nebo ztráty identity, které mohou vést (a často vedou) k nemístně radikálním postojům a společensky patologickému chování vykořeněných jedinců.Kompetence - komunikace:Studenti mohou účinně komunikovat s kvalifikovanými odborníky, mají osvojenou odbornou terminologii a dokážou srozumitelně sdělovat informace a klást věcné otázky.Kompetence - úsudek:Studenti jsou schopni formulovat a klást kritické otázky. Jsou si vědomi ohraničenosti svých kompetencí v oblasti, které mohou prohlubovat pouze praxí. Jsou seznámeni s nutností kritického posuzování všech předkládaných tezí.
Literatura
ZákladníBUDIL, I., T. Mýtus, jazyk a kulturní antropologie. Praha Triton, 2003.ERIKSEN, T., H. Sociální a kulturní antropologie. Praha Portál, 2008.KOKAISL, P. Základy antropologie. Praha Provozně ekonomická fakulta ČZU, 2009.MURPHY, R., F. Úvod do kulturní a sociální antropologie. Praha Sociologické nakladatelství, 1999.SOUKUP, V. Přehled antropologických teorií kultury. Praha Portál, 2000.ŠUBRT, J. a kol. Soudobá sociologie I - IV. Praha Karolinum, 2007 - 2010.DoporučenáBauman, Z. Globalizace. Praha Mladá fronta 1999.Bauman, Z. Tekutá moderna. Praha Mladá fronta 2002.Beck, U. Riziková společnost. Praha Sociologické nakladatelství 2004.Šubrt, J. Postavy a problémy soudobé teoretické sociologie. Praha ISV 2001.
Požadavky
Žádné
Garant
doc. PhDr. Ing. Petr Kokaisl, Ph.D.