Předmět Psychologie a etika v podnikání - VSRRJ (EPE89E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu EPE89E - Psychologie a etika v podnikání - VSRRJ, Provozně ekonomická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
žádný
Osnova
PřednáškaObsahové a metodologické rozdíly a souvislosti psychologie a ekonomie Metody správného myšlení a zpracování informací Psychologie práce a postavení člověka v organizaci Profesiografické metody Využití výsledků profesiografické studie Měření pracovního výkonu Metody výběru a posuzování pracovníků (a) Metody výběru a posuzování pracovníků (b) Altruistické chování a Homo economicus Modely součinnosti Teorie Piageta a Kohlberga a jejich aplikace Aplikace probraných témat v obchodě a podnikání CvičeníPsychologie práce a postavení člověka v organizaci Profesiografické metody Využití výsledků profesiografické studie Měření pracovního výkonu Metody výběru a posuzování pracovníků Aplikace probraných témat v obchodě a podnikání
Získané způsobilosti
Znalosti:Absolventi předmětu získávají teoretické i praktické znalosti z vybraných oblastí psychologie práce a organizace. Rozumí základním psychologickým termínům z tohoto aplikovaného oboru, zákonitostem a teoriím. V předmětu si osvojují znalosti vývoje managementu lidských zdrojů a psychologie práce ve dvacátém století, problematiku psychologického testování, přístup psychologie práce k výběru zaměstnanců a získávají rozšiřující přehled v matematicko-statistických postupech využívajících v psychologii. Mají jasnou povědomost o hranicích svých znalostí a představu o obsahu dalšího studia nutného pro další osobní rozvoj v mezích zaměstnávání, práce a kompetencí v psychologické rovině řízení lidských zdrojů.Dovednosti:Orientují se v zásadních otázkách psychologie práce. Jsou schopni komplexně popsat proces výběru zaměstnanců. Jsou pohotoví v možnostech a principech výběru, uvědomují si pozitiva a negativa jednotlivých metod. Při výběru zaměstnanců dovedou využít hlavní postupy v komlexu optimálního rozhodování a vyhodnocení. Absolvent dovede pracovat s matematicko statistickými pojmy v oblasti psychologie a je schopen jejich aplikace. Při řešení složitých a nepředvídatelných problémů postupují profesionálním přístupem s použitím inovačních metod, nástrojů a podpůrné argumentace.Kompetence - komunikace:Mohou vystupovat v roli vedoucích týmů, kteří se zabývají otázkou přípravy, výběru a zaškolení zaměstnanců ve firmách. Jsou schopni vést odborně-manažersky uvedené aktivity a v případě neočekávaného problému úspěšně situaci řešit s využitím všech schopností a dovedností. Jsou schopni zapojit do řešení problému další odborníky.Kompetence - úsudek:Jsou schopni si vytvářet, organizovat, přípradně upravovat přehledy o možných postupech, z nichž si mohou vybrat právě ty, které nejlépe odpovídají potřebám a cílům firem či institucí, ve kterých budou zaměstnáni. Jsou schopni náhledu na vybrané konstrukty psychologie práce. Jsou si vědomi omezenosti svých kompetencí v oblasti a nutností spolupracovat s dalšími odborníky z teorie i praxe.
Literatura
ZákladníKolman, L. a kol. Výběr zaměstnanců Metody a postupy. Praha Linde, 2010.Kolman, L. a kol. Determinanty pracovního chování I. část. Praha PEF ČZU, 2007.DoporučenáArnold, J. Psychologie práce pro manažery a personalisty. Praha ComputerPress, 2007.Hubinková, Z. Psychologie a sociologie ekonomického chování. Praha Grada, 2008.Kohoutek, R., Štěpaník, J. Psychologie práce a řízení. Brno CERM, 2000.Kolman, L. Výběr zaměstnanců Zkoušky, testy, rozhovory. Praha Linde, 2004.Kolman, L. Výcvik zaměstnanců Psychologické základy podnikové odborné přípravy a výcviku. Praha Linde, 2005.Riegel, K. Ekonomická psychologie. Praha Grada, 2007.Štikar, J. a kol. Psychologie ve světě práce. Praha Karolinum, 2003.
Požadavky
Psychologie osobnosti a sociální psychologie nebo Psychologie osobnosti a komunikace
Garant
Mgr. Ing. Pavel Michálek, Ph.D.