Předmět Etnické konflikty a sociální hnutí - HKSN (EPEB1E)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu EPEB1E - Etnické konflikty a sociální hnutí - HKSN, Provozně ekonomická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Přednášky zahrnou především tyto témata: diskuse pojmu, teorie a definice, obecná podstata jevu a vzniku etnických konfliktů a sociálních hnutí, problematika neúspěchu vztahu stát-společnost, jednotlivé typy sociálních hnutí a forem protestu. Na jednotlivých příkladech sociálních hnutí v zemích Třetího světa, především těch postkoloniálních, se bude diskutovat a demonstrovat vztah mezi politikou, diskursem rozvoje a modernizací. Pozornost bude věnována i strategiím odporu hnutí a jejich efektivitě.
Osnova
PřednáškaÚvodTeoretické přístupy ke studiu etnických konfliktů a sociálních hnutí - teorie mobilizace zdrojůZákladní typy etnických konfliktůGlobální sociální hnutí, role PGA (People's Global Action) a odpor vůči globalizaciSociální hnutí ve třetím světě jako forma odporu vůči rozvojiMexiko - překrývání etnického a sociálního konfliktuBrazílieEnviromentální sociální hnutíAfrika a enviromentální sociální hnutíIndieEkofeminismus, vliv Gándhího filosofie na sociální hnutí v IndiiThajsko - přehrady Choan Dam, Pak MunCvičeníDefinice a dimenze pojetí sociálních hnutí a etnických konfliktůTeoretické přístupy ke studiu etnických konfliktů a socZákladní typy etnických konfliktů Globální sociální hnutíSociální hnutí ve třetím světě jako forma odporu vůči rozvojiEnviromentální sociální hnutí
Získané způsobilosti
Znalosti:Studenti se budou orientovat a budou schopni geograficky lokalizovat nejvýznamnější etnické a sociální konflikty z minulosti i současnosti a budou znát důvody pro vznik těchto konfliktů (v těch případech, kdy není možné vznik konfliktu jednoznačně definovat, bude znát alespoň historické a sociální pozadí těchto jevů).Dovednosti:Na základě historických, sociálních, politických a geografických souvislostí jsou studenti schopni tematizovat problémy etnických a národnostních vztahů, zároveň budou schopni navrhnout základní teoretické přístupy k řešení a prevenci etnických konfliktů.Kompetence - komunikace:Studenti mohou účinně komunikovat s kvalifikovanými odborníky, mají osvojenou odbornou terminologii, mají hlubší přehled o etnických konfliktech a sociálních hnutích a dokážou srozumitelně sdělovat informace a klást věcné otázky.Kompetence - úsudek:Studenti jsou schopni formulovat a klást kritické otázky. Jsou si vědomi ohraničenosti svých kompetencí v oblasti. Jsou seznámeni s nutností kritického posuzování všech předkládaných tezí. Objektivně hodnotí etnické konflikty a sociální hnutí, při hodnocení nepoužívají zaběhlé ideologické syžety.
Literatura
ZákladníTomeš, J., Festa, D., Novotný J. kol. Konflikt světů a svět konfliktů střety idejí a zájmů v současném světě. Praha P3K, 2007.DoporučenáFriedmann, J. Empowerment. The Politics of Alternative Development. London Blackwell, 1998.Meyer D., Whittier N., Robnett B. ed. Social Movements. Identity, Culture and the state. New York Oxford University Press, 2002.
Požadavky
Soudobé teorie společnosti
Garant
doc. PhDr. Ing. Petr Kokaisl, Ph.D.