Předmět Mikroekonomie (KEN / MIE)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KEN / MIE - Mikroekonomie, Ekonomická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přednášky:;1 - Trh a tržní mechanizmus, dělba práce, směna.;2 - Nabídka a poptávka.;3 - Konkurence.;4 - Dokonalá konkurence.;Optimum výroby, bod zvratu.;5 - Nedokonalá konkurence a hlavní příčiny jejího vzniku.;6 - Náklady firmy. Příjmy firmy.;7 - Firma v podmínkách monopolu, oligopolu a monopolistické konkurence.; 8 - Alternativní cíle firmy.;9 - Trh výrobních faktorů. Chování firmy a formování nabídky. 10 - Tržní rovnováha. 11 - Důchod a bohatství. Nerovnosti v rozdělování, jejich měření a přerozdělovací procesy. 12 - Externality, veřejné statky, asymetrické informace a nedokonalá konkurence jako příčiny tržního selhání.Cvičení:1- Nabídka a poptávka.2 - Užitek, indiferenční křivky3 - Formování poptávky, indiferenční analýza, optimum spotřebitele4 - Elasticita5 - Náklady firmy6 - Příjmy firmy7 - Zisky firmy, bod zvratu8 - Dokonalá konkurence, optimum výroby;9 - Nedokonalá konkurence;10 - Trh výrobních faktoru;11 - Tržní selhání, externality;12 - Tržní mechanizmus, směna
Získané způsobilosti
Studenti rozumí základním mikroekonomickým vztahům a jevům. Rozumí ekonomickým principům osvětlující spotřebitelovo chování, činnosti firmy a teoretickým základům, které použijí v dalších kurzech.
Literatura
KRUGMAN, Paul R. a Robin,WELLS. Microeconomics. Worth Publishers, 2008. ISBN 978-0716771593.HLADKÝ, J. - LEITMANOVÁ, I. Mikroekonomie I. České Budějovice, ZF JU, 1997. HOLMAN, Robert. Mikroekonomie: středně pokročilý kurz. 2. 2. aktualiz. vyd. Praha: C .H. Beck, 2007. ISBN 978-80-7179-862-0.Libuše Macáková a kol. Mikroekonomie, základní kurs. Praha, Melandrium, 2007. ISBN 978-80-86175-56-0.
Požadavky
Požadavky k zápočtu: Celková úspěšnost 70% bodů v zápočtovém testu. Seminární práce na dané téma.Aktivní účast na cvičení.Požadavky ke zkoušce:Při zkoušce studenti prokážou znalost probrané látky. Zkouška se skládá z písemné a ústní části.
Garant
doc. Ing. Ivana Faltová Leitmanová, CSc.
Vyučující
Ing. Jiří ALINA, Ph.D.Ing. Tomáš Volek, Ph.D.Ing. Filip PETRÁCH, Ph.D.Ing. Tomáš Volek, Ph.D.