Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Pravděp. rozh. a stochast. modely v eko. (KMI / KPRSM)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KMI / KPRSM - Pravděp. rozh. a stochast. modely v eko., Ekonomická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky:1 - Úvod, základní terminologie, náhodný jev, náhodná veličina, podmíněná pravděpodobnost, Pravděpodobnostní stromy;2 - Bayesův vzorec a jeho využití. Výběrová a dokonalá informace. Bayesovský přístup k rozhodování;3 - Rozhodování a riziko, užitková funkce za rizika;4 - Teorie her - základní pojmy, dominovaná a nedominovaná strategie;5 - Hry dvou hráčů, antagonistické a neantagonistické konflikty. Nashova rovnováha;6 - Kooperativní a nekooperativní hry, , ryzí a smíšené strategie;7 - Grafické řešení her, řešení her pomocí lineárního programování;8, 9 - Markovovy řetězce (matice pravděpodobností přechodu, výpočet absolutních a limitních pravděpodobností, ergodicita a stacionarita řetězce);10, 11 - Modely zásob (základní pojmy, deterministické modely, řešení vybraných typů stochastických modelů zásob);12 - Modely hromadné obsluhy (základní pojmy, výpočet hlavních numerických charakteristik otevřeného systému hromadné obsluhy s jedním kanálem);13 - Modely obnovy (model obnovy zastarávajícího zařízení a selhávajících jednotek);Cvičení:1 - Opakování základních pojmů z pravděpodobnosti;2 - Pravděpodobnostní stromy;3 - Bayesův vzorec a jeho využití. . Výběrová a dokonalá informace;4 - Rozhodování a riziko, užitková funkce za rizika;5 - 8 - Teorie her;9, 10 - Markovovy řetězce;11,12 - Modely zásob;13 - Modely hromadné obsluhy;

Získané způsobilosti

Studenti rozumí základním principům pravděpodobnosti, lépe se rozhodují v situacích, v nichž výsledek ovlivňuje náhoda.

Literatura

Stevenson, W., J. Introduction to management science. IRWIN Homewood, 1989. Gros, I. Kvantitativní metody v manažerském rozhodování. Praha: Grada Publishing, 2003. ISBN 80-247-0421-8.Anděl, J.:. Matematika náhody, MATFYZPRESS, Praha 2000. Labuer, J., Hušek, R. Operační výzkum. Praha, VŠE, 1990. Hebák, P. Pravděpodobnostní rozhodování v ekonomických situacích. Praha, VŠE, 1998. Vanečková, E. Rozhodovací modely. České Budějovice, 1998. Maňas, M. Teorie her a její aplikace. Praha, SNTL, 1991.

Požadavky

Požadavky k zápočtu:Získání minimálně 18 bodů ze tří zápočtových testů navazujících na zadané řešené úlohy (každý test max. 10 bodů), z každého testu minimálně 5 bodů.Požadavky ke zkoušce:Zkouška je písemná a ústní. Písemná část zkoušky obsahuje jednoduché problémy, při jejichž řešení studenti musí prokázat pochopení probírané látky, schopnost aplikovat probírané metody a využít k řešení zadaných úloh vhodný software. Ústní část zkoušky představuje debatu nad zápočtovými pracemi, analýzu písemné části zkoušky a doplňující otázky z dalších témat.

Garant

RNDr. Jana Klicnarová, Ph.D.