Předmět SZZ Finanční trhy a mezinárodní finance (KUF / SZFTM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KUF / SZFTM - SZZ Finanční trhy a mezinárodní finance, Ekonomická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Finanční trhy v ekonomickém systému, funkce finančních trhů. Typologie finančních trhů, peněžní a kapitálový trh.2. Typy financování, finanční zprostředkovatelé, služby obchodníků s cennými papíry.3. Druhy investic, investiční nástroje, cenné papíry, kriteria investičního rozhodování.4. Charakteristika majetkových cenných papírů, riziko, výnos, likvidita, druhy akcií, práva spojená s akciemi, cenné papíry akciové společnosti, podílové listy.5. Charakteristika dluhových cenných papírů, krátkodobé a dlouhodobé dluhopisy, zvláštní druhy dluhopisů, úročení dluhopisů, analýza dluhopisů.6. Vazby ekonomického systému, odvětvových faktorů a firemních faktorů s trhem cenných papírů.7. Vnitřní hodnota, tržní cena, emisní cena cenných papírů, podhodnocené a nadhodnocené cenné papíry, investiční doporučení.8. Typy spekulací, krátké prodeje, nákup cenných papírů na úvěr, medvědí a býčí trhy.9. Moderní technická analýza, teorie Ch. H. Dowa; analýzy cenných papírů versus teorie efektivních trhů.10. Role intuice a psychologických faktorů na finančních trzích, psychologické koncepce, spekulativní bubliny na trzích a dopad do ekonomiky.11. Specifika burzovního obchodování, klasifikace burz, segmenty burz cenných papírů, vznik a vývoj burzovního obchodování.12. Kapitálový trh v ČR, trendy a perspektivy dalšího vývoje finančních trhů ve světě.13. Kolektivní investování, vývoj ve světě a vývoj v ČR, instituce a cenné papíry kolektivního investování, typologie fondů.14. Platební bilance země, její definice, význam a struktura. Salda platební bilance. Investiční pozice země, zahraniční dluh. Platební bilance, devizový trh a devizový kurz - vzájemná provázanost.15. Devizový trh, vymezení, funkce, organizace devizového trhu, subjekty na devizovém trhu. Kotace devizových kurzů. Základní typy transakcí na devizovém trhu.16. Intervence centrálních bank na devizových trzích. Vliv devizových intervencí centrální banky na utváření kursu.17. Režimy devizových kurzů. Mezinárodní měnový systém. Devizový režim CZK.18. Zákon jedné ceny a mechanismus zbožové tržní arbitráže. Teorie parity kupní síly, relativní a absolutní verze. Reálný devizový kurz a index reálného devizového kurzu.19. Fisherovy vztahy, nekrytá úroková parita a nekrytá úroková arbitráž. Podmínka kryté úrokové parity. Vztah mezi termínovým devizovým kursem a budoucím promptním kursem. Ustanovení rovnovážného devizového kursu v krátkém období v souvislosti s paritou úrokových sazeb.20. Devizová arbitráž a devizová spekulace.21. Hedging devizové expozice. Zajištění pomocí forwardu. Zajištění na peněžním trhu. Zajištění pomocí devizových futures. Zajištění pomocí devizové opce.22. Forwardový kontrakt na cizí měnu.23. Swapové devizové kontrakty. Měnové swapy a devizové (FX) swapy.24. Měnové futures kontrakty.25. Měnové opční kontrakty.
Získané způsobilosti
Student zná základní pojmy, teoretické principy a metody používané v oblasti finančních trhů a mezinárodních financí. Získané teoretické znalosti je schopen v praxi.
Literatura
VESELÁ, J. Investování na kapitálových trzích. Praha: Wolters Kluwer, 2011. ISBN 978-80-7357-647-9.DURČÁKOVÁ, J., MANDEL, M. Mezinárodní finance. Praha: Management Press, 2010. REJNUŠ, O. Peněžní ekonomie (Finační trhy). Brno: CERM, 2010. NÝVLTOVÁ, R., REŽŇÁKOVÁ, M. Mezinárodní kapitálové trhy. Praha: Grada, 2007.
Požadavky
Student musí prokázat znalost uceleného přehledu základních pojmů a principů finančních trhů a mezinárodních financí, je schopen reagovat na konkrétní dotazy a základní teoretické poznatky aplikovat na příkladech z praxe.