Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do environmentální archeologie II (UAR / RUE2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UAR / RUE2 - Úvod do environmentální archeologie II, Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

V rámci předmětu budou teoreticky i prakticky probrány soudobé základy bioarcheologie, zahrnující základy archeobotaniky, archeoozoologie a archeologie pohřebišť.

Získané způsobilosti

Pozornost je zaměřena na teoretické základy bioarcheologie. Systematický výklad je věnován změnám archeobotanice, jednotlivých analytickým metodám. Studenti se naučí používat a rozumět významu analýzy rostlinných makro a makrozbytků, metodám zooarcheologie a základům archeologie pohřebišť. Zvláštní pozornost je věnována metodologii odběru bioarcheologických vzorků v terénní praxi.

Literatura

Brown, A. G.:. Alluvial geoarcheology. Cambridge, 1997. Jacomet, S. - Kreuz, S.:. Archäobotanik. Aufgaben, Methoden und Ergebnisse vegetations- und agrargeschichtlicher Forschung. Stuttgart, 1999. Hajnalová, E. Archeobotanika pestovaných rastlín. Nitra, 1999. Dincauze, D.:. Environmental Archaelogy. Cambridge, 2000. Evans, J. - O´Connor, T.:. Environmental Archaelogy. Principles and Methods. London, 1999. Bell, M. - Walker, M. J. C.:. Late Quaternary Environmental Change. Physical and Human Perspectives. Lampeter, 1992. Kuna, M. a kol.:. Nedestruktivní archeologie. Teorie, metody a cíle. Praha, 2004. Ložek, V.:. Příroda ve čtvrtohorách. Praha, 1973.

Požadavky

Zvládnutí teoretických základů bioarcheologie v kontextu archeologie 20. století, porozumění základním metodám archeobotaniky, archeozoologie a archeologie pohřebišť. Prezentace zadaného tématu a seminární práce.

Garant

doc. PhDr. Jaromír Beneš, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Jaromír Beneš, Ph.D.Mgr. Petra HOUFKOVÁIng. Lenka KOVAČIKOVÁ, Ph.D.Mgr. Tereza Šálková