Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Historický proseminář III (UHE / PROS3)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UHE / PROS3 - Historický proseminář III, Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Aktuální problémy historické vědy v České republice v posledním desetiletí.2. Metodologie, metody a techniky v postupu historikovy práce.3. Škola Annales a strukturální pojetí dějin kolektivních mentalit.4. Recepce školy Annales v české historické vědě.5. Historická antropologie - člověk jako aktér dějin a jeho myšlenkový svět.6. Průnik strukturálních, sociologizujících a antropologizujících přístupů k dějinám společnosti - cesta k syntéze.7. Kulturní dějiny - každodennost jako metodologické východisko.8. Symbolická komunikace - cesta k "novým politickým dějinám".9. Postmodernistický vědecký diskurs.10. Induktivní a deduktivní metody; přímá a nepřímá metoda.11. Diachronní a synchronní přístup k dějinám.12. Kvantitativní metody; reprezentativní výběr, sonda.13. Historické analogie a modely; geografická metoda; historickodemografické přístupy.14. Komparativní metoda, stratifikace a typologie.

Získané způsobilosti

Student zvládne základní metody a techniky historické práce.

Literatura

Nodl, M. - Tinková, D. (edd.):. Antropologické přístupy v historickém bádání. Praha, 2007. Storchová, S. (ed.):. Conditio humana - konstanta či historická proměnná? Koncepty historické antropologie a teoretická reflexe v současné historiografii. Praha, 2007. Jiroušek, B.:. Česká marxistická a marxisticko-leninská historiografie - možnosti a meze studia, Český časopis historický 104, 2006, s. 884-905. Třeštík, D.:. Češi a dějiny v postmoderním očistci. Praha, 2005. Iggers, G. G.:. Dějepisectví ve 20. století. Od vědecké objektivity k postmoderní výzvě. Praha, 2002. Burke, P.:. Francouzská revoluce v dějepisectví. Škola Annales (1929-1989). Praha, 2004. Dülmen, R. van:. Historická antropologie. Vývoj, problémy, úkoly. Praha, 2002. Třeštík, D.:. Mysliti dějiny. Praha, 1999. Storchová, L. - Horský, J. a kol.:. Paralely, průsečíky, mimoběžky. Teorie, koncepty a pojmy v české a světové historiografii 20. století. Praha, 2009. Václav Bůžek a kol.:. Společnost českých zemí v raném novověku. Struktury, identity, konflikty. Praha, 2010. Raková, S.:. Věda mezi levicí a pravicí: politika ve výkladu národních dějin USA po druhé světové válce, Český časopis historický 104, 2006, s. 527-557. Bůžek, V.:. Výuka historie na univerzitách v České republice - tendence a perspektivy, Český časopis historický 105, 2007, s. 101-112.

Požadavky

Student zvládne základní metody a techniky historikovy práce.

Garant

prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc.

Vyučující

prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc.