Předmět Techn. materiály a konstrukce II (kovy) (KFY / TMA2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFY / TMA2 - Techn. materiály a konstrukce II (kovy), Pedagogická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod do kovových materiálů, stavba, rozdělení kovů a jejich charakteristické vlastnosti, výskyt v přírodě a použití v technické praxi2. Základní vlastnosti kovů (magnetické vlastnosti, elektrická vodivost, chemická odolnost, odolnost proti korozi, otěru vzdornost, měrná hmotnost, bod tavení a hoření atp.)3. Mechanické vlastnosti kovů (pružnost, pevnost, otěru vzdornost, tvrdost, křehkost atp.)4. Technologické vlastnosti kovů (tažnost, tvárnost za tepla a za studena, svařitelnost, slévatelnost, obrobitelnost, kalitelnost atp.)5. Typická užití jednotlivých kovů, volba materiálů pro strojní součásti podle jejich vlastností6. Nejužívanější slitiny a jejich vlastnosti (mosaz, bronz, dural, pájky, ložiskové kovy - kompozice), stárnutí slitin7. Rozdělení materiálů podle technických hledisek (obvyklých jakostí, ušlechtilé, slitinové, legované, žáruvzdorné, žáropevné, nerezavějící, cementační, kalitelné, nástrojové, konstrukční, k tváření, k lití atp.)8. Úvod do rozdělení železných a neželezných kovů podle ČSN, EN, ISO9. Porovnání norem rozdělení kovů ČSN, EN, ISO, obchodní názvy a značení výrobců, značení profilů, tyčí a plechů, jejich stav10. Úvod do metalografie, rovnovážné stavy systémů, čistých kovů a slitin11. Základy tepelného zpracování kovů, kalení, žíhání, popouštění, zušlechťování12. Patentování, povrchové tvrzení a kalení13. Cementace, nitridace, nitrocementace14. Výroba a zpracování technického železa
Získané způsobilosti
Má přehled o vlastnostech, výrobě a použití kovových technických materiálů, zvláště kovů, železných, barevných, vzácných, lehkých, těžkých a práškových materiálů.
Literatura
Morávek,V.- Hladký, J.:. Materiály a technologie, cvičení I (skriptum). Vondráček, F. a kol.:. Materiály a technologie I a II (skriptum). Mošna, F.:. Materiály a technologie III. Nekovové materiály. Praha, SPN, 1988. Skálová, J a kol:. Nauka o materiálech. Plzeň, ZPU SF, 2000. Macek, K., Zuna, P.:. Nauka o materiálu. Praha, ČVUT, 2003. Vrabec, M., Mádl, J.:. NC programování v obrábění. Praha, ČVUT, 2004. Morávek, R.:. Nekonvenční metody obrábění. Plzeň, ZU FS, 1999. Bilík, O.:. Obrábění I. II. Ostrava, VŠB, 2002. Hluchý, M.:. Strojírenská technologie 1. 2. díl, Metalografie a tepelné zpracování. Praha, Scientia, 1999. Pluhař, J., Koritta, J. Strojírenské materiály. Praha, Vydavatelství ČVUT, 2003. ISBN 80-01-02798-8.Zuna, P., Macek, K.:. Strojírenské materiály, Praha, ČVUT, 2003. Mádl, J.:. Technologie obrábění 1 - 3. Praha, ČVUT, 2000. Macek, K., Zuna, P., Janovec,J.:. Tepelné úpravy kovových materiálů. Praha, ČVUT, 2001. Kocman, K., Prokop, J.:. Výrobní technologie II - obrábění. Brno, VUT, 2002.
Požadavky
Vyhovující výsledky kontrolních testů a závěrečné semestrální kontrolní práce.
Garant
prof. RNDr. Petr Špatenka, CSc.
Vyučující
Mgr. Pavel ČERNÝIng. Jan Hladký, CSc.Ing. Marta Horáková, Ph.D.prof. RNDr. Petr Špatenka, CSc.