Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Aplikovaná etika a náboženství (KCHP / KAPEN)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCHP / KAPEN - Aplikovaná etika a náboženství, Teologická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1) Seznámení se světovými náboženstvími a jejich etickými přístupy a argumentací 2) Bůh v morálce. Teologicko etická kompetence ve společnosti vědy 3) Církev v etickém diskursu 4) Umění života - proměna etikého paradigmatu 5) Etika světových náboženství: Muž a žena v předkřesťanských, křesťanských a mimokřesťanských kulturách 6) Etika světových náboženství: Práce a volný čas 7) Etika světových náboženství: Bohatství a chudoba 8) Etika světových náboženství: Manželství, rodina, rodičovství 9) Etika světových náboženství: Zdraví a nemoc 10) Etika světových náboženství: Životní údobí 11) Etika světových náboženství: Ekologie, hospodářství 12) Etika světových náboženství: Euthanasie, homosexualita 13) Etika světových náboženství: Umělé oplodňování, transplantace 14) Etika světových náboženství: Trest smrti

Získané způsobilosti

Absolvent dokáže rozlišit specifika světových náboženství (judaismus, křesťanství, islám) a východních náboženství (buddhismus, hinduismus), umí se orientovat v jejich étosu, vnímá jejich rozdílné přístupy a východiska do oblasti individuální i sociální etiky. Rozumí významu institucí (církev, stát) v etickém diskursu. Rozumí proměnám etického paradigmatu.

Literatura

Laubach, Thomas (Hrsg.). Angewandte Ethik und Religion. Tübingen, 2003. Klöcker, M., Tworuschka, M., U. Wörterbuch Ethik der Weltreligionen, Die wichtigsten Unterschiede und Gemeinsamkeiten. Gütersloher, 1995. Křišťan, A., Renöckl, H. Církev a společnost. České Budějovice: Setkání, 1999. Halík, T. Co je bez chvění nění pevné, labyrintem světa s vírou a pochopením. Lidové noviny Praha, 2002. Linville, M.D. Je vše dovoleno? Morální hodnoty ve světě bez Boha. Návrat domů. Rotter, H., Wirt, G. (Hrg.). Neues Lexikon christliche Moral. Innsbruck, 1990. Halík, T. Prolínání světů: ze života světových náboženství. Praha: Lidové noviny, 2006. ISBN 80-7106-834-9.Rotter, H. Sexualita a křesťanská morálka. Praha: Vyšehrad, 2003. Šrajer, J. Teologická etika a česká přítomnost. Teologické texty 1, s. 46-54, 2002. Anzenbacher, A. Úvod do etiky. Praha, Academia, 2001. Weber, H. Všeobecná morální teologie, Vyšehrad. 1998. Šrajer, J. Význam a poslání teologie v rámci jiných vědních disciplin aneb oprávněnost studia sociální práce na TF JU. Teologické studie 1-2, s. 67-71, 2007.

Požadavky

Práce s literaturou, písemná nebo ústní zkouška.Studijni materiály dostupné zde: http://home.tf.jcu.cz/~srajer/aplikovanaetika.pdfOkruhy otázek dostupné zde: http://home.tf.jcu.cz/~srajer/AE-okruhy otazek14.pdf

Garant

doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol.

Vyučující

doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol.