Předmět Seminář ze stylistiky odborného textu 1 (KFI / KSOT1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / KSOT1 - Seminář ze stylistiky odborného textu 1, Teologická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Studenti postupně předkládají k posouzení vlastní libovolné teoretické texty (nebo jejich části) upotřebené v jiných předmětech a pokouší se je vzájemně posuzovat, opravovat, vylepšovat či jinak poskytovat zpětnou vazbu jejich pisatelům.
Získané způsobilosti
Student se naučí kriticky, z odstupu a očima jiných čtenářů nahlédnout vlastní text a díky tomu jej stylisticky a gramaticky zredigovat natolik, aby byl srozumitelný a logický nejen pro něho samotného, ale také pro ty, kterým je určen.
Literatura
J. Šanderová. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Sociologické nakladatelství, Praha, 2005. Svozilová, N.:. Jak dnes píšeme/mluvíme a jak hřešíme proti dobré češtině. Jinočany:H+H,Praha, 2000. Čmejrková, S., Daneš, F., Světlá, J. Jak napsat odborný text. Voznice: Leda, 1999. ISBN 80-85927-69-1.Sgall, P., Panevová, J.:. Jak psát a jak nepsat česky. Praha, Karolinum, 2004. http://www.tf.jcu.cz/files/knihovna/metodicka-pomucka-ke-zpracovani-zaverecnych-praci.pdfKubátová, H.- Šimek, D. Od abstraktu do závěrečné práce. jak psát ( a možná i napsat závěrečnou práci ve společenskovědních oborech. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002. BEHÚN, D. - BEHÚN, P. Pište správně česky: poradna šílených korektorů. Brno: Zoner Press, 2010. Hloušková, D. - Krobotová,M. Diplomové a závěrečné práce. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002. Novák, K. -novotná, M. -Soják, S. Mapa české gramatiky. Dubicko: INFOA, 1993. Filka. J. Metodika tvorby diplomové práce. Brno: Knihař, 2002. Brabcová, R.:. Novinky z pravopisu a tvarosloví. Dobřichovice, 1996. Spousta, V. Vádemékum autora odborné a vědecké práce ( se zaměřením na práce pedagigické). Brno: Masarykova univerzita, 2001. EISNER, P. Chrám i tvrz. Kniha o češtině. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1992. EISNER,P. Rady Čechům, jak se hravě přiučiti češtině. Praha: Academica, 2002.
Požadavky
- CO NEJDŘÍVE MĚ KONTAKTUJTE MAILEM A POTVRĎTE SVOU ÚČAST V SEMINÁŘI (na základě toho budete rozděleni do trojic a obdržíte e-mailové adresy svých kolegů)- v rámci skupin si studenti vzájemně pošlou či předají jakoukoliv svoji vlastní teoretickou práci nebo pouze její část (cca 3-5 stránek)- každý student si pečlivě pročte a podrobně opoznámkuje práce svých dvou kolegů především z hlediska stylistiky a gramatiky (tj. logické návaznosti, přehlednosti, srozumitelnosti, výstižnosti a gramatické správnosti textu) a tyto podrobné kritické poznámky jim zašle; doporučuji k tomu využít nástrojů Wordu (v horní liště "Vložit" - "Komentář"); ke svým opravám nezapomeňte uvést své jméno - nejdéle dva týdny před koncem zkouškového období (nejlépe však v průběhu semestru) mi každý student zašle e-mailem (do předmětu zprávy prosím napište zkratku předmětu KSOT1): 1) původní verzi svého textu 2) svůj text s poznámkami svých dvou kolegů 3) výslednou (opravenou) verzi svého textu- pro potřeby semináře neopomeňte využívat libovolných titulů Základní literatury a fakultní metodickou příručku; v případě jakýchkoliv nejasností, pochybností či sporů mě kontaktujte
Garant
PhDr. Vít Erban, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Vít Erban, Ph.D.