Předmět Exegeze SZ (KTEO / KESZ)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTEO / KESZ - Exegeze SZ, Teologická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
- teoretická východiska (biblické) exegeze- pracovní kroky biblické exegeze (vymezení pasáže, pracovní překlad, základní lexikografické a syntaktické otázky, textová kritika, lexikální analýza a syntax, makrosyntax, struktura textu, narativní analýza a poetika, historicko-kritické exegetické kroky, dějiny výkladu a dějiny působení, teologická/religionistická analýza, od exegeze k aplikaci: kázání a vyučování)- kompletní exegeze narativního textu
Získané způsobilosti
Student získá kompetenci používat základní metody interpretace biblických textů, zacházet správně a samostatně s příslušnými postupy a pomůckami, porozumět historickým a teologickým souvislostem (které tvoří pozadí starozákonního textu), docenit význam starozákonních textů pro život církve i lidí dnešní doby.
Literatura
Chalupa, P. Královna Ester. Svitavy, 1999. ISBN 80-86036-26-X.standardní komentáře k biblickým knihám (řady Word Biblical Commentary apod.). standardní referenční práce ke studiu biblické hebrejštiny. Oeming, M. Úvod do biblické hermeneutiky. cesty k pochopení textu. Praha Vyšehrad. 2001. Bándy, J. Úvod do exegézy Starej zmluvy. Bratislava: Univerzita Komenského. ISBN 80-223-1693-8.Papežská biblická komise. Výklad Bible v církvi (1993). Kostelní Vydří, 2007. ISBN 978-80-7195-133-9.BIELA, Adriána - SCHÖN, Richard - BADURA, Ján. Jednota v mnohosti. Bratislava, 2012. ISBN 978-80-88827-43-6.Lohfink, G. Teď rozumím bibli. Praha: Pastorační středisko, 1996. ISBN neuvedeno.Fischer, G. Wege in die Bibel. Leitfaden zur Auslegung. Stuttgart, 2008. ISBN 978-3-460-32435-0.Utzschneider, H. - Nitsche, S. A. Arbeitsbuch literaturwissenschaftlicher Bibelauslegung. Gütersloh, 2008. ISBN 978-3-579-00409-9.Dubovský, P. (ed.). Genezis. Trnava, 2008. ISBN 978-80-7141-626-5.Egger, Wilhelm. Methodenlehre zum Neuen Testament : Einführung in linguistische und historisch-kritische Methoden. Freiburg im Breisgau, 1987. ISBN 3-451-21024-X.Stuart, D. Old Testament exegesis: a primer for students and pastors. Philadelphia: The Westminster Press, 1980. Barton, J. Reading the Old Testament. Louisville, Kentucky: Westminster John Knox Press, 1996.
Požadavky
Student vypracuje podrobnou studii, v níž aplikuje jednotlivé exegetické metody na vybraný starozákonní text. Text si vybere sám, vyučující jej však musí schválit (doporučen žánr vyprávění). Výběr textu a jeho schválení musí proběhnout do konce měsíce října. Hlavní exegetické metody, které jsou po studentovi vyžadovány, jsou následující: - textová kritika, tj. výběr textu a jeho zhodnocení po textovo-kritické stránce. Jestliže student nepracuje s původním textem, musí (kromě teoretického seznámení se s textovo-kritickou problematikou spojenou s daným textem či knihou) porovnávat různé překlady. Vyžaduje se porovnání všech významných českých překladů daného textu a alespoň dvou cizojazyčných. - Vymezení perikopy a jeho patřičné odůvodnění včetně vymezení místa perikopy v rámci většího celku, resp. celé starozákonní knihy. - Strukturální analýza, tj. pozorování a popis struktury textu. - Sémantický rozbor, tj. rozbor významu jednotlivých slov a slovních obratů v textu, mj. vyhledáváním výskytu a významu týchž slov v dalších starozákonních textech. - Rozbor dynamiky textu, tj. jeho argumentačního a logického postupu. - Seznámení se s některými diachronními metodami, především s kritikou forem. Při práci postupuje student následovně: 1) vybere si text, nastuduje jednotlivé metody a aplikuje je na text. Postup, ale každopádně výsledek aplikace každé metody konzultuje s vyučujícím. 2) Poté, co aplikoval všechny metody, použije alespoň tři podrobné komentáře na zvolený text (musí být předem schváleny vyučujícím) a konfrontuje své výsledky s výsledky jiných komentátorů. Případné rozdíly kriticky reflektuje ve své práci. 3) následuje dokončení práce a její odevzdání. Práce musí být odevzdána nejpozději do konce výukového období zimního semestru daného akademického roku. Upozornění: vzhledem k tomu, že komentáře na starozákonní texty v češtině téměř neexistují, je třeba ovládat alespoň jeden světový jazyk, v němž student bude tyto komentáře číst. Hlavní exegetické metody pro výklad starozákonních textů jsou popsány v knize Utzschneider-Nitsche. Ve stručnosti jsou stručně aplikovány a okomentovány v článku od A. Mackerleho (Možnosti a úskalí práce s hebrejským textem in: Jednota v mnohosti), částečně také (především diachronní metody) také v knize od P. Chalupy a J. Bándyho. (vše viz literatura). Metody pro Nový zákon (které se však od Starého příliš neliší) jsou dobře vysvětleny v knize W. Eggera. Zkouška má dvě části: - kolokvium k biblické hermeneutice a exegetickým metodám- prezentace seminární exegetické práce
Garant
Mgr. Viktor Ber, Th.D.ThLic. Adam Mackerle, Th.D.
Vyučující
Mgr. Viktor Ber, Th.D.