Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Teologie svátostí (KTEO / TEOS)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTEO / TEOS - Teologie svátostí, Teologická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

I. De sacramentis in genereI.1. SVÁTOSTI.1.A. KRISTOLOGIE A SVÁTOSTII.1.B. EKLEZIOLOGIE A SVÁTOSTIEXKURZ - Personalistické pojetí svátostíI.1.C. SVÁTOSTI A KULTI.1.D. ÚČINKY SVÁTOSTÍI.1.E. SVÁTOSTNÝ CHARAKTERI.1.F. ESCHATOLOGIE A SVÁTOSTIEXKURZ - SACRAMENTALIA - svátostiny.II. De sacramentis in specieII.1. SVÁTOST KŘTUII.1.A Biblické perspektivy svátosti KřtuII.1.B. Křest v tradici církveII.1.C. Podstata svátosti KřtuEXKURZ -otázka křtu dětíII.1.D. Účinky svátosti křtuII.1.E. Nutnost svátosti křtuEXKURZ -otázka dětí, které zemřely před křtemII.2. SVÁTOST BIŘMOVÁNÍII.2.A. BIBLICKÁ PERSPEKTIVA SVÁTOSTI BIŘMOVÁNÍII.2.B. SVÁTOST BIŘMOVÁNÍ V TRADICI CÍRKVEII.2.C. PODSTATA SVÁTOSTI BIŘMOVÁNÍII.2.D. ÚČINKY SVÁTOSTI BIŘMOVÁNÍII.2.E. HODNOTA SVÁTOSTI BIŘMOVÁNÍII.3. EUCHARISTIE - SVÁTOST LÁSKY BOŽÍII.3.A HLAVNÍ TÉMATA UČENÍ O EUCHARISTIIII.3.B. EUCHARISTIE V BIBLICKÝCH SVĚDECTVÍCHI.3.C. DĚJINNÉ PROMĚNY UČENÍ O EUCHARISTIIII.3.D. ODLIŠNÉ UČENÍ O EUCHARISTIIEXKURZ: MISTR JAN HUS A REMANENČNÍ TEORIEII.3.E. POTVRZENÍ KATOLICKÉHO UČENÍ VÍRY TRIDENTSKÝM KONCILEMII.3.F. PERSPEKTIVY TEOLOGIE EUCHARISTIEII.3.G. PŮSOBENÍ EUCHARISTIEII.4. SVÁTOST SMÍŘENÍII.4.A. Pokání v Písmu svatémII.4.B. Pokání jako jedna ze svátostiII.4.C. Pojetí svátosti smířeníII.4.D. Podstata svátosti smířeníII.4.E. Účinky svátosti smířeníEXKURZ: ODPUSTKYII. 5. SVÁTOST POMAZÁNÍ NEMOCNÝCHII.5.A. ÚVOD K PROBLEMATICEII.5.B. USTANOVENÍ SVATOSTI POMAZÁNÍ NEMOCNÝCHII.5. C. MATERIE A FORMA SVÁTOSTIII.5.D. CÍLE SVÁTOSTI POMAZANÍ NEMOCNÝCHII.5.E. ÚČINKY SVÁTOSTI POMAZÁNÍ NEMOCNÝCHII.5.F. UDĚLOVÁNÍ SVÁTOSTI POMAZÁNÍ NEMOCNÝCHII. SVÁTOST MANŽELSTVÍII.6.A. MANŽELSTVÍII.6.A.B. RODINAII.6. B. MANŽELSTVÍ JAKO SVÁTOST (MATRIMONIUM)II.6.B.A.UČENÍ CÍRKVE O MANŽELSTVÍII.6.B.B. PODSTATA SVÁTOSTI MANŽELSTVÍII.6. B.C. OBSAH SVÁTOSTIEXKURZ: PROTESTANTSKÉ POJETÍ MANŽELSTVÍII.6.C. UČENÍ KATECHISMU KATOLICKÉ CÍRKVE O MANŽELSTVÍ A RODINĚII.6.D. HUMANAE VITAEEXKURZ: SPIRITUALITA MANŽELSTVÍ A RODINYII.7. SVÁTOST KNĚŽSTVÍII.7.A. KNĚŽSKÝ ÚŘAD A BOŽÍ LIDII. 7. B. OBECNÉ ÚVAHY O KNĚŽSTVÍII.7.C. USTANOVENÍ SVÁTOSTI KNĚŽSTVÍII.7.D. STUPNĚ SVÁTOSTI SVĚCENIII.7.E. MATERIE A FORMA SVATOSTI SVĚCENÍII.7.F. ÚČINKY SVÁTOSTI SVĚCENÍII.7.G. UDĚLOVATEL A SUBJEKT SVATOSTI SVĚCENÍEXKURZ: KNĚŽSKÝ CELIBÁT V LATINSKÉ CÍRKVIII.7.H. VŠEOBECNÉ KNĚŽSTVÍ VĚŘÍCÍCH

Získané způsobilosti

Student rozliší co jsou to svátosti, jaké jsou podmínky pro jejich udělení a přijetí. Učí se rozlišit mezi svátostí církve a magii. Na základě biblického poselství hledá opodstatnění v celém kontextu dogmaticko - dějinného vývoje jednotlivých svátosti. Učí se věrně interpretovat podstatu jednotlivých svátosti a jejich přínos pro duchovní rovinu člověka. Má schopnost přiměřeně vysvětlit současníkům jedinečnost a hloubku sakrálního konání církve.

Literatura

Bible, Písmo starého a Nového zákona. Praha: Česká biblická společnost. Dokumenty 2. vatikánského koncilu. Kostelní Vydří, Karmelitánské nakladatelství, 2002. ISBN 80-7192-438-5.Katechismus katolické církve. Praha Zvon, 1995. ISBN 80-7113-132-6.Léon - Dufour, X. Slovník biblické teologie. Řím: Velehrad Křesťanská akademie, 1991. Müller, G. L. Lehrbuch der katolischen Dogmatik. Paderborn-München-Wien-Zürich, 1995. Nikolas, J. H. Bůh v Trojici. Praha: Krystal OP, 2003. Pospíšil, C. V. Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel. Praha: Krystal OP, 2006. Granat, W. K člověku a Bohu v Kristu. Řím, 1981. Giglioni, P. Svátosti Krista a církve, Souzvuk mezi Bohem a člověkem. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1996. Schmaus, M. Sviatosti, Rím. 1981. Wolf, V. Syntéza víry. Olomouc, 2003.

Požadavky

Účast studenta na přednáškách. Schopnost zpracovat zadané téma na základě literatury. Ústní zkouška + seminární práce.

Garant

Mgr. Kateřina BRICHCÍNOVÁ, Th.D.

Vyučující

Mgr. Kateřina BRICHCÍNOVÁ, Th.D.