Předmět Zemědělská botanika (KBD / ZBOT)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBD / ZBOT - Zemědělská botanika, Zemědělská fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přednášky1. Botanika, systém, buňka (Prokarya, Eukarya).2. Protozoa, Chromista, Fungi.3. Rhodophyta, Chlorophyta, Charophyta, Anthocerotophyta, Marchantiophyta, Bryophyta.4. Rostlinná pletiva.5. Rostlinné orgány vegetativní.6. Lycopodiophyta, Monilophyta, Cycadophyta, Gingophyta, Pinophyta.7. Rostlinné orgány generativní (pokračovat v nich budeme i v první části 8. přednášky).8. Magnoliophyta (Magnoliopsida).9. Magnoliophyta (Liliopsida) (pokračovat v nich budeme i v první části 10. přednášky).10. Magnoliophyta (Rosopsida).11. Magnoliophyta (Rosopsida) pokračování.12. Magnoliophyta (Rosopsida) pokračování.13. Rostlinná společenstva a základy fytocenologie (není předmětem zkoušky).14. Rostlinná společenstva významná v zemědělství - plevelová a luční (není předmětem zkoušky).Cvičení1. Úvod do studia botaniky (podmínky studia, literatura, herbář, základy mikroskopické techniky); 2 hodiny po 1. přednášce2. Pozorování charakteristických zástupců nižších rostlin a hub; 2 hodiny po 3. přednášce3. Pozorování rostlinných pletiv; 2 hodiny po 4. přednášce4. Pozorování rostlinných orgánů vegetativních; 2 hodiny po 5. přednášce5. Pozorování charakteristických zástupců z oddělení Lycopodiophyta, Monilophyta, Cycadophyta, Gingophyta, Pinophyta; 2 hodiny po 6. přednášce6. Pozorování rostlinných orgánů generativních; 2 hodiny po 7. přednášce7. Práce s Klíčem ke květeně ČR; 2 hodiny po 8. přednášce8. Školení ke cvičení v terénu; 2 hodiny po 9. přednášce9. Terénní cvičení k určování rostlinných druhů (Magnoliophyta); 10 vyučovacích hodin v termínu podle možností rozvrhu přednášejícího (pátky od konce dubna do 13. výukového týdne)10. Zápočtový test; 2 hodiny po 14. přednášce
Získané způsobilosti
Studentky a studenti jsou schopni objasnit postavení taxonů v systému rostlin, a to na základě znalostí o cytologii, histologii, anatomii a morfologii rostlin. Dále jsou schopni posoudit význam rostlin a jejich částí pro diverzifikovanou zemědělskou praxi.
Literatura
Novák, J. & Skalický, M. Botanika - cytologie, histologie, organologie, systematika. Praha, 2009. ISBN 978-80-904011-5-0.Botanická fotogalerie. Simpson, M. G. Plant Systematics. Burlington, 2010. ISBN 9780123743800. Kalina, T. & Váňa J. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Praha, 2005. ISBN 80-246-1036-1.
Požadavky
Požadavky k zápočtu:Získání minimálně 60 % bodů ze zápočtového testu (= minimálně 30 bodů). Předmětem zápočtu je poznání a určení vědeckým a případně českým jménem, včetně čeledi, deseti rostlinných druhů ze seznamu 200 druhů (50 čeledí). Seznam je k dispozici zde: https://drive.google.com/file/d/0B-h6a-haS8wpVS1xRk9JMGFQVFEHodnocení - správné vědecké jméno čeledi = 2 body, správné vědecké rodové jméno druhu = 1,5 bodu, správný vědecký přívlastek jména druhu = 1,5 bodu; pokud některá z výše uvedených položek chybí nebo je uvedena špatně, pak se teprve přihlíží k českým jménům - správné české jméno čeledi = 1 bod, správné české rodové jméno druhu = 1 bod, správný český přívlastek jména druhu = 1 bod. Maximálně tak lze získat 5 bodů za jeden druh, a tedy 50 bodů celkem. Osobní účast na cvičeních. Povolena je jedna písemná omluva bez udání důvodu a další písemné omluvy jsou po posouzení garantem akceptovatelné, zejména se jedná o zdravotní indispozice a rodinné důvody. Podmínkou udělení zápočtu je řádné vypracování protokolů ze cvičení 2 až 6, jež kontroluje garant po 7. cvičení. Protokoly budou vypracovány v povinné struktuře (https://drive.google.com/file/d/0B-h6a-haS8wpbG03bFlRWTI2bUU). Povinně budou vypracovány do školního sešitu 510 (A5, 10 listů, čistý). Povinně bude sešit na přední straně přebalu hůlkovým písmem označen Vaším jménem, příjmením, ročníkem a oborem. Ke kontrole budou protokoly odevzdány na 7. cvičení. Vráceny s připomínkami Vám budou na 8. cvičení. Požadované položky jsou vyžadovány i v případě, že jste na cvičení nebyl/-a.Požadavky ke zkoušce:Předmětem zkoušky jsou znalosti problematiky kurzu na základě povinné studijní literatury. Zkouška je písemná, na ni navazuje volitelně část ústní. Pro absolvování zkoušky je požadována minimálně 60% úspěšnost. Písemná část obsahuje 28 úkolů a otázek testového charakteru se čtyřmi možnostmi odpovědí (z nich je právě jedna odpověď správná) - za správnou odpověď se získává bod, za chybnou odpověď se body nezískávají. U volitelné části ústní je položena jedna otázka.
Garant
doc. RNDr. Josef Navrátil, Ph.D.
Vyučující
doc. RNDr. Josef Navrátil, Ph.D.doc. RNDr. Josef Navrátil, Ph.D.