Předmět Odrůdy, osivo a sadba (OOS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OOS - Odrůdy, osivo a sadba, Agronomická fakulta, Mendelova univerzita v Brně (MENDELU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1.Definice disciplíny šlechtění, semenářství a odrůdy, význam šlechtění a semenářství pro praxi, procedura registrace odrůd do seznamu odrůd, Národní odrůdový úřad a evropský katalog odrůd. (dotace 2/2)2.Odrůdy, osivo, sadba -- jako ekologický a ekonomický nástroj RV. Zákon č. 219 / 2003 Sb. (O odrůdách, osivu a sadbě) a související prováděcí vyhlášky. Bilance a trh s osivem a sadbou. (dotace 2/2)3.Reprodukce odrůd dle způsobu rozmnožování druhů hospodářských plodin. Obecné základy šlechtění odrůd podle typů. Schema šlechtění, udržování a množení odrůd. (dotace 2/2)4.Obilniny -- odrůdy podle nejpěstovanějších druhů hospodářsky významných obilnin, určení produkce odrůd pro specifické použití. (dotace 2/2)5.Pšenice setá, rozdělení odrůdy dle kvality, výběr odrůd pro specifické agroekologické podmínky a využití jejich produkce podle užitkových směrů. (dotace 2/2)6.Luskoviny - odrůdy nejpěstovanějších druhů, rozdělení dle využití jejich produkce podle užitkových směrů a výběr odrůd druhů pro specifické agroekologické podmínky. (dotace 2/2)7.Olejniny - odrůdy nejpěstovanějších druhů, výběr odrůd podle směru využití jejich produkce a do různých agroekologických podmínek. (dotace 2/2)8.Okopaniny - odrůdy semenných okopanin, výběr odrůd nejpěstovanějších druhů s ohledem na využití jejich produkce a do odlišných agroekologických podmínek. (dotace 2/2) a.Okopaniny hlíznaté - výběr odrůd nejpěstovanějších druhů s ohledem na směry využití a do různých agroekologických podmínek.b.Specifika množení semenných a hlíznatých okopanin9.Specifika odrůd chmele, léčivých a kořeninových rostlin, plodin pro netradiční využití. (dotace 2/2)10.Uznávání osiv a sadby - polní přehlídky a uznávání osiva ze vzorku. (dotace 2/2)11.Semenářské vlastnosti osiv hlavních druhů plodin a vlastnosti sadby. (dotace 2/4)12.Rajonizace odrůd podle výsledků skupin plodin a doporučování odrůd dle výsledků ÚKZÚZ. (dotace 2/2)13.Specifika semenářství nejdůležitějších pěstovaných plodin. (dotace 4/2)Výstupy předmětu:Všeobecné kompetence: -kapacita k učení se-kapacita vytvářet nové myšlenky (kreativita)-schopnost aplikace znalosti v praxi-uvědomění si konceptu kvality-základní profesní znalosti-základní všeobecné znalostiOborově specifické kompetence: -Osvojit si základní znalosti o využití odrůd hospodářsky důležitých plodin-Schopnost výběru osiv a sadby odrůd plodin pro specifické využití jejich produkce. Znalost zásad správné semenářské praxe.-Umět řídit správnou semenářskou výrobu-Získat schopnost výběru osiv a sadby odrůd plodin pro specifické využití jejich produkce
Získané způsobilosti
Všeobecné kompetence: -kapacita k učení se-kapacita vytvářet nové myšlenky (kreativita)-schopnost aplikace znalosti v praxi-uvědomění si konceptu kvality-základní profesní znalosti-základní všeobecné znalostiOborově specifické kompetence: -Osvojit si základní znalosti o využití odrůd hospodářsky důležitých plodin-Schopnost výběru osiv a sadby odrůd plodin pro specifické využití jejich produkce. Znalost zásad správné semenářské praxe.-Umět řídit správnou semenářskou výrobu-Získat schopnost výběru osiv a sadby odrůd plodin pro specifické využití jejich produkce
Literatura
TypAutorNázevMísto vydáníNakladatelRokISBNZCHLOUPEK, O.Genetická diverzita, šlechtění a semenářstvíPrahaAcademia2008978-80-200-1566-2DBROWN, J.An introduction to plant breedingoxforfBlackwell2006978-1-4051-3344-9DHouba, M., Hosnedl, V., 2002: Osivo a sadba, Nakladatelství Ing. Martin Sedláček, 186 s.
Požadavky
Předmět je ukončen zkouškou (40 % kreditů) a zpracováním projektu o proukci osiva vybrané plodiny (30 % kreditů). Součástí zápočtu je vypracování tří protokolů ze cvičení (30 % kreditů) a účast na dvou terénních cvičeních. Student musí porozumět základním metodám a postupům používaným při šlechtění rostlin, udržování a množení odrůd a obchodování s osivem.
Garant
doc. Dr. Ing. Pavlína Smutná
Vyučující
prof. Ing. Jaroslava Ehrenbergerová, CSc.RNDr. Ludmila Holková, Ph.D.doc. Dr. Ing. Pavlína Smutná