Předmět Geodézie v archeologii A (AEB_30)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AEB_30 - Geodézie v archeologii A, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Na konci tohoto kurzu bude student schopen:zvolit vhodnou metodu dokumentace;ovládat dostupné geodetické vybavení;zpracovat a vizualizovat získané údaje.
Osnova
1. Úvod do studia základů geodézie pro archeology. Dějiny zeměměřictví, doklady a archeologické nálezy.2. Egypt a Přední Asie. Řecké zeměměřictví, Římské zeměměřictví, Středověké arabské zeměměřictví.3. Staré míry české a moravské, vývoj zeměměřictví v českých zemích. Určování tvaru a velikosti Země v novověku - stupňová měření, parametry základních elipsoidů. Míry rakouské a anglické, metrická soustava.4. Trigonometrické sítě na území ČSR. Starší síť katastrální - gusterbergská a svatoštěpánská. Vojenská trigonometrická síť. Jednotná trigonometrická síť katastrální - S-JTSK, základní sítě, řády, dokumentace bodů a možnosti jejich využívání při archeologické činnosti.5. Výškové geodetické základy na území ČR. Historie vzniku nivelační sítě, její údržba a využívání. Výškové systémy - jaderský, baltský. Čs. jednotná nivelační síť ČSJNS.6. Nižší geodézie - vyměřování malých částí povrchu zemského. Druhy rovinných souřadnic a sítí. Základní pomůcky a přístroje - olovnice, libely, měřidla, teodolity, nivelační přístroje, totální stanice.7. Měření délek: pásmem - pomůcky, postupy prací; opticky - pomůcky, přístroje, metody8. Měření úhlů: používané míry úhlové; úhly vodorovné, svislé, azimuty, směrníky; měření úhlů vodorovných - pomůcky, přístroje, postupy prací; měření úhlů svislých - pomůcky, přístroje a postupy prací.9. Polohová měření: ortogonální metoda, polární metoda, grafické protínání vpřed.10. Vytyčovací práce: vytyčování bodů, přímky, sítí - pomůcky, přístroje a postupy; vytyčování směrů jednoduchými pomůckami a přístroji.11. Výšková měření: základní pojmy - výška absolutní, relativní, nadmořská; trigonometrické a barometrické měření výšek, geometrická nivelace ze středu, nivelace profilů, pomůcky, přístroje a postupy prací.12. Tachymetrie: podstata tachymetrické metody, pomůcky a přístroje, metody a postup měření v terénu, organizace práce, výpočetní a zobrazovací práce.
Literatura
povinná literaturaŠIMANA, M., 1971: Geodesie v archeologické praxi, Zprávy ČSSA - Supplement 9. Praha.ŠIMANA, M., 1979: Provádění geodeticko-topografického průzkumu na zaniklých středověkých osadách, AR 31, 631- 639.ŠIMANA, M. - VENCL, S., 1970: Návrh na jednotné polohové určování archeologických nalezišť, AR 22, 574 – 585.
Požadavky
Cílem přednášky a cvičení je získat přehled o základních měřických úkonech a metodách z nižší geodézie a topografie potřebných v archeologické terénní práci. V přednáškách je důkaz kladen na znalost geodetických a geometrických základů měření malých částí zemského povrchu. Z metod jsou vysvětleny: měření délek pásmem a opticky, měření vodorovných a svislých úhlů, z polohových měření hlavně metoda ortogonální a polární, vytyčování bodů, sítí a směrů, z výškových měření především určování výšek trigonometricky a nivelací.Ve cvičení a seminářích je důraz kladen na demonstraci geodetických pomůcek a přístrojů a schopnost je ovládat.
Garant
prof. PhDr. Zdeněk Měřínský, CSc.
Vyučující
Mgr. Petr Dresler, Ph.D.