Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do staroslověnštiny a slavistiky pro bohemisty I (CJA003)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CJA003 - Úvod do staroslověnštiny a slavistiky pro bohemisty I, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Seminář se zaměřuje na výklad o praslovanštině jako společném východisku slovanských jazyků a elementárně posluchače seznamuje s vývojovými tendencemi v jednotlivých slovanských jazycích. Důraz je přitom kladen na vývoj praslovanského hláskosloví a tvarosloví, vznik a vývoj písma u Slovanů. Na konci předmětu bude student schopen rekonstruovat praslovanskou podobu slov, z praslovanského rekonstruovaného tvaru určit podobu slova v jednotlivých slovanských jazycích, skloňovat staroslověnská substantiva, číst staroslověnské cyrilské texty, provádět jejich elementární filologickou interpretaci a transliteraci.

Osnova

1.Dějiny a současný stav slavistiky. Klasifikace slovanských jazyků.2.Historické souvislosti vzniku prvního slovanského jazyka a jeho písemných soustav; transliterace cyrilských textů.3.Divergentní a konvergentní jazykový vývoj, historicko-srovnávací metoda.4.Nostratická hypotéza, indoevropské období, desintegrace indoevropských jazyků.5.Protobaltské období (balto-slovanské jazykové společenství?), praslovanština.6.Základní slabičné a hláskové zákony praslovanštiny.7.Tendence ke stoupavé sonoritě slabiky.8.Tendence k harmonizaci artikulace v rámci slabiky.9.Prozodické prostředky praslovanštiny. Defonologizace kvantity.10.Nářeční štěpení praslovanštiny.11.Fonologický systém staroslověnštiny.12.Změny, po jejichž provedení se krystalizují slovanské jazyky (kontrakce, zánik a vokalizace jerů, denazalizace).13.Slovanské mluvnické kategorie. Skloňování praslovanských substantiv.

Literatura

VEČERKA, Radoslav . Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků. Olomouc; Praha: Univerzita Palackého; Euroslavica, 2006. 273 s. Univerzita Palackého Olomouc. ISBN 80-244-0889-9. infoPallasová, Eva. Texty ke studiu jazyka staroslověnského. 1. vyd. Brno : Vydavatelství Masarykovy univerzity, 2004.VEČERKA, Radoslav . Staroslověnské texty. Brno: Masarykova univerzita Brno, 1996. 195 s. ISBN 80-210-0818-0. infoVEČERKA, Radoslav. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny [Večerka, 2002]. 5. nezměn. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2002. 112 s. ISBN 80-201-2961-7. infoVEČERKA, Radoslav. Staroslověnština. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. 231 s. infoPETR, Jan. Základy slavistiky. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. 143 s. infoKURZ, Josef. Učebnice jazyka staroslověnského. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1969. 233 s., 4. infoLAMPRECHT, Arnošt. Praslovanština [1-7940]. V Brně: Univerzita J.E. Purkyně, 1987. infoHORÁLEK, Karel. Úvod do studia slovanských jazyků [Horálek, 1955]. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1955. 487 s. info

Požadavky

Doporučuje se souběžná přednáška CJBB121 Úvod do slavistiky I.

Garant

doc. Mgr. Pavel Kosek, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Ilona Janyšková, CSc.doc. Mgr. Pavel Kosek, Ph.D.Mgr. Petr MalčíkMgr. Olga NavrátilováMgr. Jana Villnow Komárková, Ph.D.