Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Starší česká literatura II (CJQ033)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CJQ033 - Starší česká literatura II, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Na konci tohoto kurzu bude student schopen:- rozšířit své znalosti problematiky starší české literatury;- hlouběji se obeznámit s odbornou literaturou a metodologií;- prověřit interpretační dovednosti;- zvládnout základní poznatky a metodologické postupy příbuzných disciplin;- dokáže aplikovat získané vědomosti a dovednosti v tvorbě odborného textu.Náplní semináře bude četba a interpretace vybraných děl starší české literatury (II). Při výběru textů už nepřihlížíme k hledisku časovému (9. – 18. stol.: literatura středověká, období husitství, humanismu a baroka), ale především žánrovému a funkčnímu.(Část programu semináře je věnována knihám ze seznamu povinné primární literatury II).

Osnova

Seminář doc. Bočkové:- další představitelé středověké legendistiky - svatováclavské legendy, legenda o sv. Prokopu jako typ poutnický;- kronika tak řečeného Dalimila;- Alexandreis v evropském literárním kontextu;- středověká satira;- zvířecí rada; zvířecí symbolika v literatuře;- Tomáš Štítný a jeho význam;- Petr Chelčický a jeho význam;- Hynek z Poděbrad - na přechodu mezi středověkem a renesancí;- další reprezentativní žánry literatury doby humanismu a renesance;- reprezentativní žánry barokní literatury;Seminář prof. Hashemi:- základní specifika staročeské literatury v porovnání s literaturou novodobou (zejména alegorický přístup k zobrazování skutečnosti), bible jako určující pramen a zdroj;- žánrový systém středověké literatury;-specifika staroslověnského písemnictví; literární charakteristika Kosmovy kroniky;- literární charakteristika středověké milostné lyriky;- literární charakteristika středověké rytířské epiky;- literární charakteristika středověké satiry;- žánrový systém literatury renesančního humanismu (raný, zobecněný a popularizovaný humanismus);- žánrový systém barokní literatury (počáteční, vrcholná a poslední fáze);- základní díla českého barokního básnictví;- systemizace poznatků.

Literatura

VOIT, Petr. Encyklopedie knihy :starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století. 1. vyd. Praha: Libri, 2006. 1350 s., [. ISBN 80-7277-312-7. infoLEHÁR, Jan. Česká literatura od počátků k dnešku. 2., dopl. vyd. Praha: Lidové noviny, 2004. 1078 s. ISBN 80-7106-308-8. infoPETRŮ, Eduard. Vzdálené hlasy :studie o starší české literatuře. Olomouc: Votobia, 1996. 443 s. ISBN 80-7198-162-1. infoGALÍK, Josef. Panorama české literatury :(literární dějiny od počátků do současnosti). Edited by Lubomír Machala - Eduard Petrů. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 1994. 547 s. ISBN 80-85839-04-0. infoKOPECKÝ, Milan. Česká literatura od 20. let 17. století do 70. let 18. století [Kopecký, 1993]. Brno: Masarykova univerzita, 1993. ISBN 80-210-0696-X. infoKOPECKÝ, Milan. Český humanismus. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1988. 282 s. infoŠKARKA, Antonín. Půl tisíciletí českého písemnictví. Edited by Jan Lehár, Edited by Emanuel Macek - Pavel Spunar. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1986. 502 s., [8. infoLEHÁR, Jan. Nejstarší česká epika : Dalimilova kronika, Alexandreida, první veršované legendy. Praha: Vyšehrad, 1983. infoČeskoslovenská akademie věd (Praha : 1952-1992). Ústav pro česko. Výbor z české literatury od počátků po dobu Husovu. Edited by Bohuslav Havránek - Josef Hrabák. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. 851 s., 1,. infoVILIKOVSKÝ, Jan [literární historik. Písemnictví českého středověku. Vyd. 1. Praha: Universum, 1948. 255 s., [1. info

Požadavky

CJQ031 Starší česká lit. I / sem. && CJQ030 Starší česká lit. I / př.

Garant

prof. PhDr. Michaela Soleiman pour Hashemi, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Hana Bočková, Dr.prof. PhDr. Michaela Soleiman pour Hashemi, CSc.Mgr. Veronika Benešová