Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Vývoj televizních formátů (FAV223)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FAV223 - Vývoj televizních formátů, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem kurzu je seznámit studenty s nejnovějšími trendy vývoje televizních programů u nás i v zahraničí, které se projevují především ve vývoji televizních formátů.Kurz přinese aktuální přehled televizních pořadů, ukáže, jak probíhá jejich development, a přiblíží problematiku televizních žánrů a formátů: co je to televizní formát, jaké jsou podmínky a okolnosti jeho vzniku, jak se televizní formát zařazuje a prosazuje v televizním vysílání a jak se upravuje při prodeji licence do dalších zemí.V rámci kurzu budou představeny vybrané zahraniční tituly, které přinášejí nové myšlenky a postupy audiovizuální tvorby a které zaujaly diváky i kritiky. Studenti se seznámí s programovými manuály, prezentacemi a scénáři některých projektů. Tyto formáty budou porovnávány s vybranými domácími projekty z poslední doby.

Osnova

1. Nové trendy v televizní tvorbě – co je a co není moderní.2. Seznámení s pojmy „televizní formát“ a "televizní žánr". Přehled žánrů a typů formátů.3. Jak probíhá development televizního pořadu a speciálně vývoj televizního formátu.3.1. Scenáristická a dramaturgická příprava – od prvotního nápadu k programovému manuálu tzv. bibli tv formátu.3.2. Producentská příprava – producentský potenciál formátu, průzkum realizace, rozpočet, technologie.3.3. Zařazení televizního pořadu do vysílacího schématu.3.4. Prodej licence do dalších zemí.4. Co chce současný televizní divák, jaké jsou cílové skupiny, sledovanost.5. Ukázky a rozbor epizod současných televizních pořadů.5.1. Non fiction formáty (např. reality show, docusoup, soutěž, skrytá kamera, vzdělávací reality show, aranžovaný dokument).5.2. Hrané formáty (seriál, sitcom).

Literatura

povinná literaturaORLEBAR, Jeremy. Kniha o televizi. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Akademie múzických umění, 2012. 213 s. ISBN 9788073312466. infoGlen Creeber (ed.): The Television Genre Book. British Film Institute 2001.doporučená literaturaPOSTMAN, Neil. Ubavit se k smrti :veřejná komunikace ve věku zábavy. Translated by Irena Reifová. 2., opr. vyd. Praha: Mladá fronta, 2010. 204 s. ISBN 9788020422064. infoFleischer, Jan: To by mohl být film. Praha: AMU, 2009.Nichols, Bill. Úvod do dokumentárního filmu. Praha: AMU a JSAF, 2010. 316 s. ISBN 978-80-7331-181-0Negroponte, Nicholas (2001): Digitální svět. Praha: Management Press.Šmíd, Milan (1995): Stručný slovník elektronických médií. Praha: Karolinum.Mediální servery – Digizone, Louč, Medián.Webové stránky TV stanic: BBC, HBO. WGBH, YLE, Arte apod.

Garant

prof. PhDr. Jiří Voráč, Ph.D.

Vyučující

prof. PhDr. Jiří Voráč, Ph.D.Mgr. Luděk Havel