Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kinematografie severního trojúhelníku: Československo, NDR a Polsko (FAV291)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FAV291 - Kinematografie severního trojúhelníku: Československo, NDR a Polsko, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Studenti se seznámí s širším politickým kontextem a vývojem kulturní politiky v poválečné Evropě. Na konci kurzu budou schopni reflektovat změny poválečného filmového průmyslu v Československu, Polsku a NDR, porozumí organizaci filmového průmyslu a jeho vztahu k vládním a stranickým orgánům. Seznámí se s nástroji komparativní analýzy a s výsledky jejich aplikace.

Osnova

I. Možnosti a tradice komparativního výzkumu a výzkumu kulturního přenosu; proces tzv. sovětizace, příklad Konference filmových pracovníků socialistických zemíII. Politický vývoj v Československu, NDR a Polsku; kulturní politika těchto tří zemí, jejich vzájemné vztahy v kulturní oblastiIII. Vývoj koprodukční praxe v zemích východního bloku (realizované i neuskutečněné koprodukce se sovětskými, západoevropskými i hollywoodskými studii; koprodukce v oblasti žánru válečného filmu nebo filmů pro děti; příklady snímků Mezi proudy, Hoří, má panenko, ad.)IV. Koprodukce studií Barrandov a DEFA: hudební filmy a muzikály, indiánky a dětské filmy jako příklady přenosu kulturních a produkčních norem (Strašná žena; Synové Velké medvědice; Tři oříšky pro Popelku, ad.)V. Srovnání distribučního systému a filmové nabídky ve sledovaných zemích; byla filmová kultura využívána jako nástroje společenské integrace?VI. Lokální dějiny uvádění: Brno, Lipsko, Poznaň. Kulturní politika v praxi? Kina a jejich provoz - realita filmové distribuceVII. Návštěvnost kin a filmové preference. Kdy a proč rostla či klesala návštěvnost kin? Jaké byly nejnavštěvovanější filmy v Československu, Polsku a NDR a jak se lišila divácká tradice a vkus v těchto zemích?VIII. Filmová recepce v Brně a Lipsku. Městská filmová kultura v socialistické diktatuře; do kterých kin diváci chodili a proč? V jakém recepčním kontextu filmy sledovali, které měli rádi a které naopak nesnášeli, a proč?

Literatura

Skopal, Pavel ed.: Naplánovaná kinematografie. Český filmový průmysl 1945-1960. Praha: Academia, vyjde 2012Feinstein, Joshua. The triumph of the ordinary :depictions of daily life in the East German cinema, 1949-1989. Chapel Hill : University of North Carolina Press, 2002. 331 s. ISBN 0-8078-5385-2John Connelly: Captive University. The sovietization of East German, Czech and Polish higher education, 1945-1956. University of North Carolina Press 2000

Garant

prof. PhDr. Jiří Voráč, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Pavel Skopal, Ph.D.