Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do studia klasické archeologie (KLBcA01)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KLBcA01 - Úvod do studia klasické archeologie, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem přednášky je představit klasickou archeologii jako vědní disciplínu, to znamená definovat, co je jejím předmětem, jaká je metodologie, pomocné disciplíny, upřesnit vztah klasické archeologie k historii, dějinám umění a archeologii obecně. V rámci přednášky budou probrány dějiny klasické archeologie, základní literatura, přehled odborných časopisů, encyklopedií a souborných publikací antických památek (corpusy), odborná terminologie.Dále pak navazuje výklad topografie řecké civilizace ve starověku.Nejvýznamnější světová muzea s antickými sbírkami, jejich utváření a struktura.

Osnova

Cílem přednášky je představit klasickou archeologii jako vědní disciplínu, to znamená definovat, co je jejím předmětem, jaká je metodologie, pomocné disciplíny, upřesnit vztah klasické archeologie k historii, dějinám umění a archeologii obecně. V rámci přednášky budou probrány dějiny klasické archeologie, základní literatura, přehled odborých časopisů a souborných publikací antických památek. Dále pak typologie váz, architektury, topografie Řecka.Osnova: 1. Klasická archeologie definice, vznik, antické chápání a prameny. 2. Dějiny klas. archeologie-starověk, základní moderní literatura k úvodu do KL. 3. Pomocné discipliny a metodologie oboru, arch. imperativ. 4. Historie přístupu ve středověku. Antické a cizí jazyky v KL. 5. Historie oboru v humanismu a renesanci, problematika originálních památek, kopií, pasticcií a fals. 6. Vznik antikvářského hnutí, institucí v 16. a 17. stol. Odborná literatura - encyklopedie. 7. 17. stol. -J. Spon, B. de Montfaucon; odborné monografie k antickému umění. 7. Věd. koncepce - J.J.Winckelmann; věd. časopisy I, 8. Moderní evropské věd. instituce; věd. časopisy II , 9. 19. stol.-filolog. archeologie; sytematické výzkumy 10. identifikace památek, falsa - A. Furtwängler, 11. A. Riegl a zájem o okrajová období; typologie architektury podle Vitruvia. 12. J. Beazley a studium váz, portréty, sarkofágy; internetové portály I. 13. Pozdní antika, křesťanská antika , internetové portály II.

Literatura

BOUZEK, J. a I. ONDŘEJOVÁ. Úvod do klasické archeologie. Praha, 1985. infoBIANCHI BANDINELLI, R. Klassische Archäologie. München, 1978. infoBARTONĚK, Antonín . Světem starých Řeků. Praha, 1977. infoPARDYOVÁ, Marie . Učební text k topografii antického Řecka. 1999. infoBOUZEK, Jan. Dějiny archeologie. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1976. 215 s. info

Garant

doc. PhDr. Eliška Kazdová, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Eliška Kazdová, CSc.Mgr. Dagmar Vachůtová, Ph.D.Mgr. Věra Klontza, Ph.D.