Předmět Renesanční humanismus (MED12)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MED12 - Renesanční humanismus, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Po skončení této přednášky budou studenti mít přehled o hlavních historických událostech, filozofickém myšlení, vědeckém pokroku, jazykové kultuře, literární, architektonické a výtvarné tvorbě epochy od sklonku 14. století do 16. století, tedy epochy, jejíž myšlení a životní názor formoval tzv. renesanční humanismus. Výklad se soustředí zejména na prostředí renesanční Itálie a na přední představitele jejího kulturního života (Leon Battista Alberti, Poggio Bracciolini, Leonardo Bruni, Flavio Biondo, Francesco Filelfo, Cristoforo Landino, Coluccio Salutati, Niccolò Niccoli, Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio, Lorenzo Valla, Giulio Cesare della Scala, Marsilio Ficino, Pico della Mirandola, Angelo Poliziano, Ennea Silvio Piccolomini, kardinál Bessarione a další). Zvláštní pozornost bude zaměřena na snahu italských humanistů a umělců o návrat k antice, tedy o poznání antických literárních, výtvarných a architektonických děl a o obnovení této antické „tradice“ v současném umění. Několik závěrečných hodin bude věnováno také recepci italského humanismu severně od Alp a specifickým projevům zaalpské renesance.
Osnova
1. předchůdci renesančního humanismu ve středověku, renesance 12. století;2. dobové myšlení a filozofie (návrat k antice, důraz na člověka); neoplatonismus (Marsilio Ficino a neoplatonská akademie v Careggi; Cristoforo Landino);3. hlavní „renesanční“ papežové (Evžen IV., Mikuláš V., Pius II., Sixtus IV.) a Řím jejich doby; Lorenzo Valla a kritika tzv. Konstantinovy donace;4. dvorská kultura v renesanční Itálii (Florencie, Mantova, Ferrara, Urbino, Miláno);5. „studia humanitatis“; sběr a první edice klasiků (Poggio Bracciolini a jeho „objevy“ antických textů během kostnického koncilu); znovuobnovení znalosti řečtiny (Manuele Crisolora, Francesco Filelfo); humanistická latina, latina x volgare (Leonardo Bruni); hlavní představitelé italské renesanční literatury (Giovanni Boccaccio, Francesco Petrarca);6. „uomini illustri“ v literatuře a výtvarném umění (Vespasiano da Bisticci, Paolo Giovio);7. italští humanisté – antikváři, rekonstrukce antického Říma (Leon Battista Alberti, Flavio Biondo); Raffael, Bramante a první „vědecké“ vykopávky v Římě; Pirro Ligorio;8. renesanční architektura v Itálii (Filippo Brunelleschi, Leon Battista Alberti);9. renesanční sochařství a malířství v Itálii (Donatello; Pisanello, Botticelli, Piero della Francesca); paragone; ekfrasis;10. renesance a humanismus v Zaalpí: filozofie, literatura, filologie (Mikuláš Kusánský, Erasmus Rotterdamský, Philipp Melanchthon, Johann Reuchlin);11. humanismus, renesance a reformace v českých zemích (Jan Blahoslav);12. renesanční umění v Zaalpí (Francie, Německo; Polsko; země Koruny české za vlády Vladislava Jagellonského, Uhry za vlády Matyáše Korvína).
Literatura
JOHNSON, Paul. Dějiny renesance. 1. vyd. Brno: Barrister & Principal, 2004. 149 s., xx. ISBN 80-86598-68-3. infoRenesanční člověk a jeho svět. Edited by Eugenio Garin. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2003. 279 s. ISBN 80-7021-653-0. infoBURKE, Peter. Italská renesance :kultura a společnost v Itálii. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1996. 319 s. ISBN 80-204-0589-5. infoPETRŮ, Eduard a Ivo HLOBIL. Humanismus a raná renesance na Moravě. Photo by Prokop Paul. Vyd. 1. Praha: Academia, 1992. 274 s., 15. ISBN 80-200-0385-1. info
Garant
doc. Mgr. Katarina Petrovićová, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Juraj Franek