Předmět Neurčitost a princip vyloučeného třetího (PH01101)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu PH01101 - Neurčitost a princip vyloučeného třetího, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem je získat vhled do problému, nakolik je logika - tradičně považovaná za ryze apriorní disciplínu - závislá na skutečnosti. Posluchač se seznámí s otázkou vztahu logiky a metafyziky na konkrétním případě. Studován bude princip vyloučeného třetího v tzv. neurčitých situacích a to zejména v oboru budoucích nahodilých událostí, v doméně kvantových jevů (ve vztahu k možnosti připisovat fyzikálně relevantní vlastnosti mikročásticím) a ve vztahu k tzv. onticky vágním objektům. Posluchač získá orientaci a základní kompetenci v několika oblastech současné analytické metafyziky a filozofické logiky a seznámí se i s historickými kořeny problémů v antice a ve středověku (Aristoteles, Ockham aj.). Studovány či alespoň zmíněny budou tyto současné diskuse v analytické filozofii: debata o pojetí vyplývání, otázka logického pluralismu, dvojdimenzionalismus, problém existence metafyzické neurčitosti (tzv. vágních objektů), problém budoucích nahodilých událostí a determinismu, temporální logika, supervaluace, otázka interpretace kvantové fyziky, kvantová logika.
Osnova
Logika čistá a aplikovaná. Vztah logiky a světa.Pojmy vyplývání a logické pravdy. Problém logického pluralismu a monismuDvojdimenzionalistický pohledPrincip vyloučeného třetího a princip bivalenceProblém onticky neurčité situace - budoucí nahodilé události (BNU), kvantové jevy, ontická vágnostLogika výroků o neurčitých situacích - výroky o BNU ve středověku a v dnešní analytické filozofii, výroky o měřených hodnotách veličin mikročásticProblém vágnosti (epistemické, sémantické a metafyzické řešení), "ontická vágnost" (metafyzická nedeterminovanost).Vícehodnotový přístup a supervaluaceTemporální logika a "tenká červená linie" (Ockham, Prior, dnešní diskuse)Kvantová logika
Literatura
doporučená literaturaBarnes E., Williams, J. R. (2011), "A Theory of Metaphysical Indeterminacy", Oxford Studies in Metaphysics vol. 6., K. Bennett, D. W. Zimmerman (eds.), Oxford University Press, Oxford, s. 103-14Beall, J. C., Restall, G. (2006) Logical Pluralism, Oxford University Press, Oxford.Birkhoff, G., Neumann, J. von (1936), "The Logic of Quantum Mechanics", The Annals of Mathematics, 2. řada, sv. 37, č. 4, s. 823-843.Evans, G. (1978) "Can There Be Vague Objects?" Analysis (48), s. 130-134.van Fraassen, B., (1966) "Singular Terms, Truth-Value Gaps, and Free Logic", The Journal of Philosophy, (63), č. 17, s. 481-495.Garcia-Carpintero, M., Macia, J. (2006) Two-Dimensional Semantics, Oxford University Press, Oxford.Gaskin, R. (1995), The Sea Battle and the Master Argument: Aristotle and Diodorus Cronus on the Metaphysics of the Future. W. De Gruyter.Łukasiewicz, J. (1970) "On Three-valued Logic", Selected Works, L. Borkowski (ed.), North Holland, s. 87-88.Prior, A. N. (1967) Past, Present and Future, Clarendon, Oxford.Reichenbach, H. (1944) Philosophic Foundations of Quantum Mechanics, University of California Press, Berkeley and Los Angeles.Shapiro, S., (1998) "Logical Consequence: Models and Modality", In Matthias Schirn (ed.), The Philosophy of Mathematics Today. Clarendon Press. s. 131-156.Thomason, R. H. (1970) "Indeterminist Time and Truth-value Gaps", Theoria. A Swedish Journal of Philosophy (36), č. 3, s. 264–281.
Požadavky
Úspěšné absolvování základního kursu logiky: obeznámenost s klasickou výrokovou a predikátovou logikou.
Garant
prof. PhDr. Josef Krob, CSc.
Vyučující
Mgr. Petr Dvořák, Ph.D.