Předmět Numismatika (PV1B47)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu PV1B47 - Numismatika, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
A. Úvod do numismatikyTeoretické základy oboru. Definice numismatiky. Postavení numismatiky v rámci historických věd. Vědecká náplň numismatické práce a jejívztah k hospodářským dějinám. Prameny numismatiky. Metodické postupy.Vývoj numismatického bádání. Organizace numismatické práce. Základníliteratura.B. Základy peněžního vývoje:Teorie vzniku a funkce peněz. Vznik platebních prostředků od přemincov-ních forem ke vzniku mince na území stasrověkých kultur. Základy měnyna Velké Moravě. Vývoj mince a měny na území Čech a Moravy ve středověku.Podíl českých a moravských denárů na dálkovém obchodě. Česká grošováměna a její evropský dosah. Vznik středověkých zlatých mincí a jejichfunkce v peněžním oběhu. Počátky tolarové měny a úloha jáchymovskéhotolaru. Tolar a zlatník v novověkém měnovém vývoji. Peněžní vývoj v našich zemích v moderní době a vznik čs. koruny. Historie peněžníchústavů. Materiálové zdroje pro ražbu mincí v našich zemích. Vývojmincovních systémů a měnových relací. Typologie a metrologie ražeb.Mincovní technika. Mincovní ikonografie a její význam jako zdrojehistorického poznání a vývoje uměleckých stylů.
Osnova
Úvod do numismatikyZáklady peněžního vývojeVývoj mince a měny na území Čech a Moravy ve středověku.Česká grošová měna a její evropský dosah.Peněžní vývoj v našich zemích v moderní době a vznik čs. koruny.Historie peněžních ústavů.Vývoj mincovních systémů a měnových relací.Mincovní technika.
Literatura
SEJBAL, Jiří . Základy peněžního vývoje. In Základy peněžního vývoje. MU Brno: Masarykova univerzita Brno, 1997. ISBN 80-210-1734-1. infoSEJBAL, Jiří. Dějiny peněz na Moravě. 1. vyd. Brno: Blok, 1979. 209 s., [6. info
Garant
Mgr. Petr Elbel, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Jan Šmerda