Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Fonetika a fonologie ukrajinštiny (UJA105)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UJA105 - Fonetika a fonologie ukrajinštiny, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem výuky je seznámit posluchače se základy teorie fonetiky a fonologie a naučit je aplikovat získané poznatky na současnou ukrajinštinu. Studenti musí rovněž prakticky zvládnout fonetickou analýzu (transkripci) spisovného ukrajinského textu a klasifikaci ukrajinských hlásek.

Osnova

1. Fonetika, náplň disciplíny. Místo fonetiky mezi jazykovědnými disciplínami. Obecná charakteristika hlásek. Řečový aparát jeho funkce.2. Klasifikace samohlásek a souhlásek.3. Asimilace a disimilace konsonantů v toku řeči.4. Zjednodušování souhláskových skupin.5. Prodlužování konsonantů.6. Druhy transkripce (fonetická, fonematická), transliterace.7. Fonologie, náplň disciplíny. Místo fonologie mezi lingvistickými disciplínami. Fonetika a fonologie. Rozdíl mezi fonetickým a fonologickým pohledem na jazyk. Pojem "foném" a jeho varianty. Fonologické školy.8. Střídání (alternace) fonémů (vokálů, konsonantů).9. Eufonie. Ortoepie. Výslovnost slov cizího původu.10. Fonetická segmentace toku řeči. Slabika a dělení na slabiky. Dělení slov na konci řádku.11. Intonace. Přízvuk.12. Abeceda a grafika. Vztah mezi fonémy a písmeny. Principy grafiky. Ortografie. Principy ukrajinského pravopisu.13. Používání měkkého znaku a apostrofu. Historie ukrajinského pravopisu. Historie ukrajinské grafiky.

Literatura

GAZDA, Jiří a Halyna Mychajlovna MYRONOVA. Úvod do jazykovědy v přehledech a cvičeních. 1. vyd. Brno: Vydavatelství Masarykovy univerzity, 1995. 89 s. ISBN 80-210-1259-5.Loboda V. V., Skurativskyj L. V. : Ukrajinska mova v tablycjach. Kyjiv 1993. Tab. 16 - 27, s. 23 - 34, 176 - 181.Holovaščuk S. I.: Skladni vypadky nahološenňa. Slovnyk-dovidnyk. Kyjiv 1995.Sučasna ukrajinska mova, red. Ponovarev O. D.: Kyjiv 1997, s. 8 - 38.Sučasna ukrajinska mova, red. Hryščenko A. P.: Kyjiv 1993, s. 8 - 75.Tocka N. I.: Sučasna ukrajinska mova. Fonetyka. Orfoepija. Hrafika. Orfohrafija. Kyjiv 1984.Myronova, H.: Praktický kurs ukrajinštiny. Brno 1999.Plušč, M. Ja.: Sučasna ukrajinska mova. Kyjiv 1994, s. 16 - 115.Ševčenko L. Ju., Rizun V.V., Lysenko Ju.V.: Sučasna ukrajinska mova. Dovidnyk.: Kyjiv 1993, s. 5 - 69.

Garant

doc. PhDr. Jiří Gazda, CSc.

Vyučující

Mgr. Oxana Gazdošová, Ph.D.