Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Evropa po roce 1989 (EVS409)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu EVS409 - Evropa po roce 1989, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Předmět se zabývá politickým vývojem Evropy po roce 1989. Cílem je vysledovat klíčové procesy, kterými prošla Evropa v uplynulých dvaceti letech a jejichž prostřednictvím došlo ke (znovu)sblížení politických trajektorií vývoje v západní, střední a částečně i východní části kontinentu. Struktura kursu upřednostňuje analýzu obecnějších procesů nad singulárními událostmi. Látka je uchopena interdisciplinárním způsobem kombinujícím politologické a historické přístupy. Na konci kursu bude student schopen aplikovat základní metody kritiky pramenů, bude schopen shrnout základní trendy politického vývoje v Evropě po pádu „železné opony“ a bude schopen zhodnotit jejich dopady na současnou evropskou politiku.

Osnova

1) Uvedení do předmětu2) Areálová diferenciace Evropy a její proměny3) Základní metody výzkumu a prameny soudobých dějin4) Tranzice k demokracii ve střední a východní Evropě5) Rozpad post-komunistických států: Sovětský svaz, Jugoslávie, Československo6) Konsolidace středoevroských demokracií7) Proměny západoevropských politických systémů8) Západoevropské stranické systémy a nový populismus9) Evropa a její ekonomická a sociální dynamika10) Dynamika evropské integrace11) Směrem k jednotné Evropě?12) Test

Literatura

povinná literaturaBEREND, Iván Tibor. From the Soviet bloc to the European Union :the economic and social transformation of Central and Eastern Europe since 1973. New York: Cambridge University Press, 2009. xv, 299 s. ISBN 978-0-521-72950-5. infoComparative European politics. Edited by Josep Maria Colomer. 3rd ed. New York: Routledge, 2008. ix, 310 s. ISBN 978-0-203-94609-1. infoAn economic history of twentieth-century Europe :economic regimes from laissez-faire to globalization. Edited by Iván Tibor Berend. 1st ed. Cambridge: Cambridge University Press, 2006. xv, 356 s. ISBN 9780521856669. infoJUDT, Tony. Postwar :a history of Europe since 1945. 1st pub. London: Penguin Books, 2005. xv, 933 s. ISBN 0-14-303775-7. info

Garant

doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.

Vyučující

prof. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D.Mgr. et Mgr. Lucie BudirskáMgr. Zuzana Zmeškalová