Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Estetické vnímání přírody (HEN440)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HEN440 - Estetické vnímání přírody, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Hlavním cílem kurzu je porozumění proměnám estetického postoje k přírodě jako reprezentantu evropského postoje k přírodě vůbec. Na konci tohoto kursu by měl student lépe chápat a měl by být schopen vysvětlit komplexnost postoje současného člověka k přírodě, který vede mj. k její ochraně. Student bude schopen interpretovat a kriticky hodnotit lépe náš postoj k přírodě i motivy k její ochraně a nabyté informace použít k argumentaci v této oblasti.

Osnova

1. Úvod. Základní kategorie a pojmy.2. Estetické vnímání přírody v antice - přírodní objekt, locus amoenus, základ obliby arkadské krajiny. Antická filosofie a estetika přírody.3. Středověk - pokles zájmu o estetické kvality přírody. Krása přírody v textech středověkých myslitelů.4. Renesance - vznik konceptu krajiny, počátky chození do přírody z estetických důvodů. Renesanční malířství a krajina.5. 17. století - Krajinomalba a změny v ocenění přírody: Holandská a klasicizující krajinomalba (Lorrain, Poussin), baroko ve střední Evropě.6. Britská estetika 18. století: počátek filosofické reflexe krás přírody - Lord ze Shaftesbury. Počátek obdivu ke kráse volné přírody. Britská estetika a krása a vznešenost přírodního objektu (E. Burke). Počátky turistiky - picturesque tours a kategorie malebna (Gilpin, Price).7. Francie: J.-J. Rousseau. Počátek obdivu ke kráse divoké přírody - velehory.8. Německo: Estetika přírody J. G. Sulzera. I. Kant: Kritika soudnosti.9. Krásy přírody a romantismus. Význam estetického ocenění přírody pro počátky její ochrany v období romantismu.10. Úpadek filosofické estetiky přírody v 19. století. Příroda a umění. Česká estetika přírody v 19. století (Klácel, Bratránek, Durdík, Hostinský).11. 20. století - minimum zájmu o estetiku přírody v 50tých letech. Obnova zájmu o estetické hodnoty přírody v estetice i umění. Environmentální estetika (Hepburn, Carlson, Berleant).12. Zájem o estetické hodnoty přírody na Dálném východě. Písemné prameny, výtvarné umění.

Literatura

STIBRAL, Karel . The beauty of nature: The end of beautys connection with proportionality and usefulness in modern aesthetics. In Workshop Trends in Research and Teaching of Historical Ecology in Central Europe, Central European University, Budapest. 2007. infoSTIBRAL, Karel . Proč je příroda krásná? Estetické vnímání přírody v novověku. Praha: Dokořán, 2005. 202 s. Bod. ISBN 80-7363-008-7. infoROUSSEAU, Jean-Jacques. Sny samotářského chodce. Praha: K+D Svoboda, 2002. 167 s. ISBN 80-903140-0-7. infoCARLSON, Allen. Aesthetics and the environment :the appreciation of nature, art and architecture. 1st pub. London: Routledge, 2000. xxi, 247 s. ISBN 0-415-20683-9. infoSHAFTESBURY, Anthony Ashley Cooper. Characteristics of men, manners, opinions, times. Edited by Lawrence E. Klein. 1st publ. Cambridge: Cambridge University Press, 1999. xxxvii, 49. ISBN 0-521-57022-0. infoROUSSEAU, Jean-Jacques. Rozpravy. Translated by Eva Blažková - Jindřich Veselý - Vojtěch Zamarovský. 2., rozšíř. vyd. Praha: Svoboda, 1989. 292 s. ISBN 80-205-0064-2. infoBURKE, Edmund. O vkuse vznešenom a krásnom : filozofické skúmanie o pôvode našich ideí vznešeného a krásneho. Translated by Mária Wiegelová-Molnárová. Vyd. 2. V Bratislave: Tatran, 1981. 165 s. infoROUSSEAU, Jean Jacques. Vyznání [Rousseau, 1978]. Praha: Odeon, 1978. infoKANT, Immanuel. Kritika soudnosti : Kritik der Urtheilskraft (Orig.). Translated by Vladimír Špalek - Walter Hansel. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1975. 271 s. info

Garant

doc. Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D.

Vyučující

doc. Mgr. Karel Stibral, Ph.D.