Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Etické a lokální ekonomiky (HEN624)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HEN624 - Etické a lokální ekonomiky, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Kurs je určen především studentům, kteří již absolvovali (či právě absolvují) některý základní ekonomicky zaměřený kurs v rámci studia environmentalistiky (ať již na bakalářském či magisterském stupni) a zajímají se hlouběji o konkrétní ekologicko-ekonomické alternativy. Příkladem takovýchto alternativ mohou být komunitou podporované zemědělství, carsharing, družstvo pro obnovitelnou energii apod. Předmět je interaktivní a podmínkou jeho úspěšného průběhu je ochota studentů k aktivní účasti a schopnosti si vždy během týdne přečíst a komentovat odborný text (česky či anglicky), který je poté základem pro diskusi a aktivity v dané hodině. Součástí kursu jsou také besedy s praktiky ve sféře etických a lokálních ekonomických projektů.Cíle kursu: Během kursu student získá či se zdokonalí v následujících znalostech, dovednostech a postojích:Znalosti: znalosti praktických modelů, řešení a přístupů ve sféře ekologické ekonomie (tzv. alternativní ekonomické projekty či projekty sociální/solidární ekonomiky) u nás i v zahraničí a jejich kontextualizace v rámci ekologické ekonomie a dalších současných myšlenkových proudů;Dovednosti: četba českých i cizojazyčných odborných textů a jejich hodnocení, schopnost kritického myšlení a diskuse, aplikace principů ekologické ekonomie a modelů alternativní ekonomiky v praxi, týmová práce, zpracování případové studie či projektového záměru komunitního ekonomického projektu;Postoje: důvěra ve vlastní síly při analýze a navrhování komunitních ekonomických projektů, realistické ocenění pozitiv i omezení těchto projektů jako jednoho z nástrojů přechodu k environmentálně a sociálně příznivější ekonomice.

Osnova

Vzájemné představení, podmínky absolutoria kursuEkologická vs. environmentální ekonomie/ Carsharing v BrněNerůst/Diakonie BroumovPostrozvoj/Timbactu Collective,IndieObčina jako alternativa trhu a státu/obecní projekty, komunitní pozemkové spolkyDružstva/Družstvo Konzum, Ústí nad OrlicíKritiky peněžního systému/ Projekt etické finanční instituceAlternativní ekonomické praktiky, nepeněžní ekonomiky/Projekt LETSBrnoSociální podnikání/Sociální podnikání v ČR v praxiEkonomická lokalizace/Komunitou podporované zemědělství v ČRPrezentace pracovní verze závěrečné práceAnarchismus/Problematika dostupného bydlení v ČRRezerva - program dle dohody podle přání studentůProgram je přibližný, změna vyhrazena!

Literatura

doporučená literaturaDEN BERGH, Jeroen: Ecological economics: Themes, approaches and differences with Environmental Economics. Regional Environmental Change, 2001: 2: 13 - 23GIBSON-GRAHAM, J.K. Diverse economies: performative practices for „other worlds“. Progress in Human Geography, 2008: 32 (5): 613 - 632ILLICH, Ivan. Tools for conviviality. London: Calder and Boyars, 1973. xiii, 110. ISBN 0-7145-0973-6. infoILLICH, Ivan. Tools for Conviviality. New York: Harper and Row, 1973 dostupné on-line: http:// www.mom.arq.ufmg.br/mom/arq_interface/3a_aula/illich_tools_for_conviviality.pdfDOUTHWAITE, Richard. Ekológia peňazí. Dolný Kubín: diveRzita, 1999. 77 s. ISBN 80-968086-2-1. info

Garant

doc. Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Eva Fraňková, Ph.D.RNDr. Naděžda Johanisová, Ph.D.