Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Sociologie náboženství (SOC122)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu SOC122 - Sociologie náboženství, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Základním cílem předmětu je seznámení studujících se základy sociologie náboženství. Po načrtnutí obecnějších charakteristik této sociologické disciplíny a stručném přehledu jejího dosavadního vývoje se pozornost zaměří na základní tématické oblasti sociologického zkoumání náboženství. Nastíněny budou důležité koncepty i významné postavy, opomenuta nebude ani metodologická problematika. Studující tak získají elementární obraz o náplni a možnostech sociologie náboženství a jejích vazbách na obecnou sociologii i některé z jiných sociologických disciplín, případně jiné, ne-sociologické sociálněvědní obory. Přes výrazné teoretické zaměření kurzu nebude opomenuto ani přiblížení dané problematiky pomocí vybraných empirických příkladů. Po úspěšném absolvování předmětu budou studující umět identifikovat klíčové otázky vztahu mezi náboženstvím a (moderní) společností, aplikovat teoretické vědění na konkrétní události a situace ze současné společnosti a vysvětlit úlohu a pozici náboženství v moderní společnosti a jeho vztah k jiným institucím (např. politice či ekonomice)

Osnova

1. Sociologie náboženství jako disciplína: přehled vývoje a hlavních témat.2. Definice náboženství, dimenze náboženství, měření religiozity.3. Složky a funkce náboženství: posvátno, mýtus, rituál, víra, společenství.4. Náboženství a jedinec: životní cyklus, individuální funkce, identita, konverze.5. Náboženské kolektivity: typologie a vývoj náboženských organizací (církev, sekta, denominace, kult).6. Náboženství, sociální integrace a sociální konflikt: občanské náboženství, fundamentalismus.7. Náboženství a společenská transformace: socializace, legitimizace, kontrola.8. Náboženství ve společnosti: třída, gender, etnicita.9. Náboženství, politika a nacionalismus.10. Současné náboženské trendy sekularizace, privatizace, individualizace, deprivatizace.

Literatura

ALDRIDGE A., Religion in the Contemporary World. A Sociological Introduction, Cambridge: Polity Press, 2000.HAMILTON M. B., The sociology of religion. Theoretical and comparative perspectives., London: Routledge, 1995.HARGROVE B., The Sociology of Religion. Classical and Contemporary Approaches, Arlington Heights: Harlan Davidson, 1989.HUNT J. S., Religion in Western Society, Basingstoke: Palgrave, 2002.VÁCLAVÍK, David , Zdeněk NEŠPOR, Iva DOLEŽALOVÁ, Eleonóra HAMAR, Dana HAMPLOVÁ, Olga NEŠPOROVÁ a Jiří VEČERNÍK. Příručka sociologie náboženství. Spoluautor. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství, 2008. 449 s. Studijní texty ; sv. 44. ISBN 978-80-86429-92-2. infoNEŠPOR, Zdeněk a Dušan LUŽNÝ . Sociologie náboženství. 1. vyd. Praha: Portál, 2007. 236 s. 1;. ISBN 978-80-7367-251-5. infoFURSETH, Inger a Pål REPSTAD. An introduction to the sociology of religion :classical and contemporary perspectives. Aldershot: Ashgate, 2006. 241 s. ISBN 0-7546-5653-5. infoMCGUIRE, Meredith B. Religion :the social context. 5th ed. Belmont, CA: Wadsworth Thomson Learning, 2002. xvii, 413. ISBN 0-534-54126-7. info

Požadavky

SOC106 Metodologie sociálních věd

Garant

prof. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc.

Vyučující

Mgr. František ČernínPhDr. Roman Vido, Ph.D.