Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Klinická rehabilitace binokulárního vidění - přednáška (BTKR0341p)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu BTKR0341p - Klinická rehabilitace binokulárního vidění - přednáška, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Binokulární vidění je schopnost vidět oběma očima jednoduše. Není vrozené, vyvíjí se do jednoho roku a upevňuje do šesti let. Dělí se uměle na 3 stupně. Je významné pro volbu povolání i pro společenský život. Mezi poruchy jednoduchého binokulárního vidění patří strabismus (šilhání) a amblyopie (tupozrakost). Strabismus se léčí brýlemi, okluzí a pleoptikou (léčba amblyopie), operací a ortoptikou (obnova binokulárního vidění). Paralytický strabismus vzniká obrnou okohybných nervů, svalů nebo poruchou CNS. Obrna se rovněž projevuje úchylkou oka a poruchou binokulárního vidění. Léčba pak zahrnuje symptomatické postupy (okluze), brýlovou korekci, cvičení a/nebo operační terapii.Po skončení tohoto souboru přednášek/cvičení/seminářů bude student schopen definovat termíny pleoptika, ortoptika a rozdělit jednotlivé terapeutické postupy podle povahy disociace binokulárního vidění, podle optických okolností (disociace v přístrojovém a skutečném prostoru) a podle možnosti jejich domácího použití. Bude schopen popsat principy a praktické provedení pleoptických metod založených na omezení vedoucího oka a metody rozvíjející (stimulující) vidění amblyopického oka a postupy pro normalizaci excentrické fixace. Bude znát principy a praktické provedení ortotpických metod zaměřených na léčbu motorické a senzorické složky binokulárního vidění a na jejich vzájemnou synkinetickou integraci. Bude mít základní znalosti o historii ortoptiky jako svébytného oboru.

Osnova

V přednáškách je podrobně probrán teoretický základ oboru (disociace, cvičení ve skutečném a přístrojovém prostoru, cvičební zátěž, obecné principy dávkování cvičební zátěže – nárazová maximální, dlouhodobá submaximální....). Rehabilitace senzorické složky fúze: Reedukace monokulárního vizu (=“pleoptika“) (okluze totoální, sektorová, parciální, inverzní, atropinizace, optická penalizace, farmakoterapie, aktivní pleoptika (cvičení oko-ruka, lokalizátor, korektor), pasivní pleoptika (Campbel, r-TMS, NeuroVision, ..)). Terapie excentrické fixace (=“pasivní pleoptika“) (pleoptofor dle Bangertera, euthyskop a koordinátor dle Cuperse, difuzní filtry dle Langa, prizmata dle Pigassou, červené filtry dle Brinkera-Katze, ...). Prolomení a zvýšení supresního prahu dichoptického maskování (= „cvičení fúze“) (změny kontrastu –dufůzní a neutrálně denzitní filtry, změny polohy - KRST, změny jasu –odtlumování, cheiroskop, zrcadlový stereoskop, Brewster-Holmes, čtení s mřížkou). Prolomení a snížení supresního prahu retinální rivality (diploptika dle Avetisova, ...). Rehabilitace motorické složky fúze (ortoptika): Cvičení dukcí (trenažer očních pohybů,....). Cvičení relativní konvergence a divergence ve skutečném prostoru (prizmata do dálky a do blízka, počítačové programy, Remyho separátor, ...) a v přístrojovém prostoru (troposkop, Brewster-Holmes,.....). Cvičení konvergence v rámci VAS (push-up, konvergenřní trenažér,...). Normalizace vergenčně-akomodační synkinetiky (Remyho separátor a diploskop).

Literatura

Wright, K.H, Spiegel, P.H., Thompson, L.S.: Handbook of paediatric strabismus and amblyopia, Springer, 2006Wright, K.H, Spiegel, P.H..: Paediatric ophthalmology and strabismus, Springer, 2003Weissberg, E.M.: Essentials of Clinical Binocular Vision, Butterworth-Heinemann, 2004Campos, E.C. von Noorden: Binocular vision and ocular motility, Theory and Management of Strabismus, 6th edition, Mosby, St. Louis, 2002SCHEIMAN, Mitchell a Bruce WICK. Clinical management of binocular vision :heterophoric, accommodative, and eye movement disorders. 3rd ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins, 2008. xii, 748 s. ISBN 0-7817-7784-4. infoOční lékařství. Edited by Pavel Rozsíval. Vyd. 1. Praha: Galén, 2006. 373 s. ISBN 8072624040. infoStrabismus. Edited by Herbert Kaufmann. 3. Aufl. Stuttgart: Georg Thieme Verlag, 2004. xii,594 s. ISBN 3-13-129723-9. infoŠilhání. Edited by Lada Hromádková. 2. dopl. vyd. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1995. 162 s., ob. ISBN 80-7013-207-8. infoStrabismus. Edited by Gabriela Divišová. 2. uprav. vyd. Praha: Avicenum, 1990. 306 s., ob. ISBN 80-201-0037-7. infoWYBAR, Kenneth. System of ophthalmology. Edited by Stewart Duke-Elder. St. Louis: C.V. Mosby, 1973. xviii, 873. ISBN 0853137765. info

Požadavky

BTBV0231p Binokulární vidění I - př. && BTPO0222s Ošetřovatelská péče v pediatri && BTPO0222c Oš. péče v pediatrii II- cv.

Garant

MUDr. Miroslav Dostálek, Ph.D.

Vyučující

MUDr. Miroslav Dostálek, Ph.D.doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc.Anna Petruželková