Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Biochemie I - přednáška (BVBC0221p)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu BVBC0221p - Biochemie I - přednáška, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu Biochemie I je získat znalosti o základních metabolických pochodech a drahách probíhajících na buněčné úrovni. Po absolvování předmětu je student obeznámen s vlastnostmi a funkcí enzymů, ovládá základní katabolické i anabolické dráhy buněčného metabolismu sacharidů, lipidů a bílkovin a jejich návaznosti.Rozumí principům získávání energie pochody na buněčné úrovni.Je obeznámen s funkcí buněčných membrán a principem kompartmentace na buněčné úrovni a transportními procesy na membráně. Má znalosti o syntéze proteinů, počínaje procesy replikace a transkripce po translaci a posttranslační úpravy.Rozumí vztahu mezi strukturou a funkcí proteinů.Je obeznámen s funkcí hemoglobinu při transportu kyslíku.Porozumí principům některých chorob na molekulární úrovni.

Osnova

Struktura biomembrán, jejich výstavba a odbourávání. Specializované struktury plazmatické membrány – lipidové rafty, kaveoly a těsné spoje.Transport přes membrány (různé typy pasivního a aktivního transportu, typy přenašečů a ionoforů, příklady).Enzymy. Charakteristické rysy biokatalýzy, struktura enzymů a jejich vztah k funkci, názvy a třídění enzymů. Kofaktory enzymů, přehled struktur a jejich funkcMechanismus účinku enzymů, kinetika enzymově katalyzovaných reakcí. Stanovení katalytické aktivity enzymů, volba podmínek. Ovlivnění katalytické aktivity, typy inhibice.Obecné principy metabolismu. Biologické oxidace, makroergní sloučeniny. Metabolismus sacharidů. Glykolýza.Glukoneogeneze. Syntéza a odbourávání glykogenu.Pentosový cyklus.Vzájemné přeměny sacharidů v buňce, vznik derivátů cukrů.Metabolismus bílkovin a aminokyselin. Obecné mechanismy biodegradace aminokyselin, ureosyntéza.Metabolismus jednotlivých aminokyselin a jejich uhlíkatého skeletu.Syntéza a odbourání mastných kyselin, ketogeneze. Syntéza triacylglycerolů.Metabolismus fosfolipidů a glykolipidů. Vznik ikosanoidů. Syntéza a přeměny cholesterolu, žlučové kyseliny.Vzájemné vztahy přeměny živin. Citrátový cyklus. Syntéza hemuMitochondrie. Enzymy dýchacího řetězce, vznik ATP v procesu aerobní fosforylace.Struktura hemoglobinu, její vztah k transportním funkcím. Saturační křivka, ovlivnění saturace hemoglobinu kyslíkem a transportní funkce pro kyslík. Bohrův efekt.Základní typy hemoglobinů v lidské krvi, koncentrace. Pozměněné typy (glykohemoglobin, karbonylhemoglobin, methemoglobin, abnormální hemoglobiny).Biosyntéza a degradace nukleotidů a jejich bází.Jaderný chromatin, replikace a transkripce DNA, regulace transkripce.Proteosyntéza a posttranslační úpravy polypeptidového řetězce.

Literatura

povinná literaturaLEDVINA, Miroslav, Alena STOKLASOVÁ a Jaroslav CERMAN. Biochemie pro studující medicíny, I. a II. díl. Druhé vydání. Praha: Karolinum, 2009. 546 s. ISBN 978-80-246-1414-4. infodoporučená literaturaKOOLMAN, Jan a Klaus-Heinrich RÖHM. Barevný atlas biochemie. Grada. Praha, 2012. 498 s. ISBN 978-80-247-2977-0. info

Požadavky

BVLC011s Lék.chemie-seminář && BVLC011c Lékařská chemie -c

Garant

prof. RNDr. Eva Táborská, CSc.

Vyučující

doc. RNDr. Jiří Dostál, CSc.RNDr. Hana Paulová, CSc.Mgr. Jiří Slanina, Ph.D.prof. RNDr. Eva Táborská, CSc.doc. RNDr. Josef Tomandl, Ph.D.PharmDr. Lenka Adámková, Ph.D.RNDr. Hana BochořákováIng. Martina Čarnecká, Ph.D.Mgr. Jana Gregorová, Ph.D.MUDr. Miroslava HlaváčováMUDr. Michaela Králíková, Ph.D.Mgr. Milena Matejovičová, Ph.D.Ing. Jitka Melounová, Ph.D.Lenka NerudováMgr. Ondřej Peš, Ph.D.PharmDr. Kristýna Šebrlová, Ph.D.Mgr. Marie Tomandlová