Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Histologie a embryologie I - přednáška (ZLHE0221p)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ZLHE0221p - Histologie a embryologie I - přednáška, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Předmět zajišťuje výuku histologie a embryologie, které náleží k páteřním teoretickým předmětům na lékařských fakultách. Na konci tohoto kurzu bude student schopen: v části histologické - a)definovat základní pojmy oboru a aplikovat systém třídění poznatků v praxi, b) popsat a vysvětlit stavbu a funkci buňky až do molekulární úrovně, c) popsat a vysvětlit základní charakteristiky epitelové tkáně, základní stavební princip a funkci pojivových tkání, strukturní charakteristiku svalové tkáně včetně mechanismu svalové kontrakce a stavbu a funkci nervové tkáně; porozumět a vysvětlit stavbu buňky, základní stavební principy a funkce pojivových tkání, základní charakteristiky epitelové tkáně, rozdíly ve stavbě jednotlivých typů svalové tkáně, popsat stavbu a funkci nervové tkáně, d) identifikovat základní typy tkání a všechny důležité orgány v histologických řezech; e) analyzovat mikroskopickou stavbu orgánů lidského těla v normě a porovnat ji s patologickými změnami; v části embryologické -1) vysvětlit vývoj gamet a princip meiózy a regulace gametogeneze; 2) diskutovat základní vývojové procesy a genetickou kontrolu vývoje; 3) popsat časný vývoj embrya včetně vývoje přídatných extraembryonálních struktur; 4) kategorizovat období embryonálního vývoje a charakterizovat klíčové etapy ve vývoji jednotlivých orgánových systémů.

Osnova

1. Úvod. Předmět a význam histologie, její členění. Hraniční oblasti histologie. Stručná historie oboru a Ústavu histologie a embryologie na LF MU.2. Cytologie. Definice a charakteristika buňky. Stavba a funkce biologické membrány. Přehled buněčných kompartmentů.Buněčná membrána, buněčné povrchy a spojení buněk. Buněčný cyklus a dělení buňky. Diferenciace buněk.3. Tělní tekutiny. Přehled stavby krve: Erytrocyty, leukocyty a trombocyty. Rozpočet bílých krvinek.Prenatální a postnatální hemopoesa. Stručný přehled vývoje erytrocytů, leukocytů a trombocytů.4. Obecná histologie. Tkáň - definice, klasifikace tkání a jejich vznik.Tkáň epitelová - definice a rozdělení. Povrchové epitely, stavba a funkce žlázového epitelu. Cytologická charakteristika žlázové buňky.5. Tkáně pojivové: Obecné vlastnosti a jejich stavební složky (buňky, pojivová vlákna a základní hmota). Přehled a výskyt vaziv, tkáně chrupavkové a kostní. Přehled vývoje kostní tkáně (histogeneze).6. Přehled stavby svalové tkáně: Hladká, příčně pruhovaná kosterní a srdeční svalová tkáň. Ultrastruktura myofibrily, mechanismus svalové kontrakce.7. Přehled stavby nervové tkáně: Neuron a výběžky, synapse. Neuroglie a obaly nervových výběžků. Saltatorní vedení nervového vzruchu.8. Mikroskopická anatomie a embryologie. Přehled mikroskopické stavby srdce a cév a lymfatických orgánů. Monocytomakrofágový systém.9. Definice embryologie, její význam a návaznost na další lékařské obory. Základy časného vývoje člověka: Periodizace ontogenetického vývoje. Lidské gamety, jejich stavba, fyziologie a vývoj. Meióza a hlavní rozdíly mezi spermatogenezou a oogenezou. Transport gamet. Kapacitace spermií a akrosomová reakce.Oplození, kortikální reakce. Rýhování. Morula a blastocysta.10. Nástin implantace blastocyty a abnormální místa implantace.Diferenciace trofoblastu a embryoblastu během implantace.Extraembryonální mezoderm. Přehled vývoje extraembryonálních struktur. Chorion - definice a stručný nástin jeho vývoje.11. Vývoj středního zárodečného listu a chordy. Vznik prvosegmentů a jejich diferenciace. Další osové orgány zárodku. Deriváty zárodečných listů - přehled.První tři týdny vývoje člověka v datech - časový průřez.

Literatura

doporučená literaturaČECH, Svatopluk a Drahomír HORKÝ. Přehled obecné histologie. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2005. 140 s. ISBN 80-210-3854-3. infoHORKÝ, Drahomír a Svatopluk ČECH. Mikroskopická anatomie. 2. nezm. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2005. 353 s. ISBN 80-210-3775-X. infoČECH, Svatopluk , Drahomír HORKÝ a Miroslava SEDLÁČKOVÁ . Přehled embryologie člověka. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2011. 187 s. ISBN 978-80-210-5414-1. infoneurčenoLÜLLMANN-RAUCH, Renate. Histologie. Praha: Grada, 2012. ISBN 9788024737294. infoSADLER, T. W. Langmanova lékařská embryologie. Praha: Grada, 2010. ISBN 9788024726403. infoVACEK, Zdeněk. Embryologie :učebnice pro studenty lékařství a oborů všeobecná sestra a porodní aistentka. 1. vyd. Praha: Grada, 2006. 255 s. ISBN 80-247-1267-9. infoKAPELLER, Karol a Viera POSPÍŠILOVÁ. Embryológia človeka: učebnica pre lekárske fakulty. Martin: Osveta, 2001. 370 s. ISBN 80-8063-072-0. info

Požadavky

ZLAN0131s Anatomie I - seminář && ZC011 Zacházení s chemickými látkami

Garant

prof. MUDr. Drahomír Horký, DrSc.

Vyučující

prof. MUDr. RNDr. Svatopluk Čech, DrSc.doc. MVDr. Aleš Hampl, CSc.doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc.RNDr. Petr Vaňhara, Ph.D.