Předmět Základy lékařské terminologie II - seminář (ZLLT0222s)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ZLLT0222s - Základy lékařské terminologie II - seminář, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Obecná charakteristika předmětu:Řecko-latinská lékařská terminologie je jedním z relevantních prostředků získání cílových vědomostí medika. Výuka má teoreticko-praktický ráz a je koncipována jako propedeutický kurs sui generis, uvádějící posluchače do studia medicíny prostřednictvím jejího jazyka.Obsah výuky je stejně jako soubor znalostí postulovaných u zkoušky určován výlučně potřebami oboru a lékařské praxe, se zvláštním důrazem na oblasti hlavy a krku. Především zprostředkuje ty znalosti latiny, příp. řečtiny, které umožní studentovi rychle a účelně zvládnout významovou stránku termínů, jejich gramatickou podobu a slovotvornou strukturu. Současně poskytuje systematický návod k samostatnému řešení běžných terminologických problémů spočívajících v porozumění odborným obsahům a v tvorbě lékařských pojmů. Kromě toho otevírá pohled na širší historické a lingvistické základy lékařské terminologie i její všeobecné teoretické souvislosti.Výstupy z učení:Na konci tohoto kurzu bude student schopen:používat latinskou a řecko-latinskou lékařskou terminologii jazykově korektně a s pochopením významu jednotlivých termínů;vysvětlit a aplikovat gramatické prostředky a pravidla relevantní pro osvojení řecko-latinské lékařské terminologie;rozpoznat syntaktickou strukturu víceslovných termínů;popsat sémantickou stavbu jednoslovných termínů;vytvářet odvozená a složená slova pomocí nejčastěji užívaných slovotvorných prostředků;překládat vybrané výrazy z anatomie, preklinických a klinických disciplín, recepturního souboru a farmakologie;odhadnout význam neznámých termínů na základě sémantických, gramatických a logických souvislostí.
Osnova
ZÁKLADY LÉKAŘSKÉ TERMINOLOGIE - seminář. Rozpis výuky.1. týden: Shrnutí probraného učiva. Číslovky (2): vyjádření počítaného předmětu. Chorobopis a jeho součásti.2. týden: Slovesa (1): infinitiv, imperativ, konjunktiv prézentu pasiva. Jazykové předpoklady odborné komunikace lékaře s lékárníkem.3. týden: Slovesa (2): participium perfekta pasiva, gerundivum, gerundium. Věcná a formálně gramatická struktura receptu.4. týden: Doplňování probraného učiva I. Restituovaná výslovnost klasické latiny.5. týden: Tvoření slov (1): základní zákonitosti derivace. Latinské prefixy, jejich významy a vzájemné vztahy.6. týden: Latinské sufixy (substantivní, adjektivní).7. týden: Řecké prefixy, jejich významy a vzájemné vztahy. Synonymie, antonymie, polysémie a homonymie předpon.8. týden: Řecké sufixy, polysémie přípon.9. týden: Doplňování probraného učiva II.10. týden: Tvoření slov (2): základní pravidla kompozice, spojovací morfémy. Latinská slova složená, slova hybridní.11. týden: Řecká slova složená, produktivní slovotvorné komponenty.12. týden: Latinské a řecké ekvivalenty základních lékařských termínů. Klinicko-anatomická pitevní diagnóza jako příklad autentického použití latiny v lékařské praxi.13. týden: Přejatá slova latinského a řeckého původu: hlásková adaptace a pravopis. Závěrečné shrnutí učiva.14. týden: Klauzurní test.15. týden: Hodnocení klauzurního testu. Požadavky ke zkoušce.
Literatura
povinná literaturaMAREČKOVÁ, Elena a Hana REICHOVÁ. Úvod do lékařské terminologie: základy latiny s přihlédnutím k řečtině. 6. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2011. 187 s. ISBN 978-80-210-5576-6. infoPRUCKLOVÁ, Renata a Marta SEVEROVÁ . Introduction to Latin and Greek Terminology in Medicine. 2., přeprac. a rev. vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2006. 153 s. ISBN 80-210-4051-3. infodoporučená literaturaKÁBRT, Jan a Jan KÁBRT JR. Lexicon medicum. Druhé, dopl. a přeprac. vyd. Praha: Galén, 2004. 1136 s. ISBN 80-7262-235-8. infoVEJRAŽKA, Martin a Dana SVOBODOVÁ. Terminologiae medicae IANUA. 2. vyd. Praha: Academia, 2006. 440 s. ISBN 80-200-1459-4. infoPÁČ, Libor . Slovník anatomických eponym. druhé doplněné vydání. Praha: Galén, 2010. 182 s. ISBN 978-80-7262-652-6. infoneurčenoPrvní dva tituly jsou základní (český/anglický program), ostatní doplňkové. - The first two titles are basic (Czech/English programme), the others supplementary.
Požadavky
ZLLT0121c Zákl. lék. terminol.I -cv && ZC011 Zacházení s chemickými látkami
Garant
Mgr. Kateřina Pořízková, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Jozefa Artimová, Ph.D.PhDr. Renata PrucklováMgr. Libor Švanda, Ph.D.Mgr. Robert Helán, Ph.D.PhDr. Jana VyorálkováMgr. Kateřina Pořízková, Ph.D.