Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Komplexní cvičení v terénu (Bi2MP_KCTE)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Bi2MP_KCTE - Komplexní cvičení v terénu, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení
Závěrečná-zpráva-Komplexní-cvičení-v-terénu-Cikháj Neznámý 01.05.2018 16:12 10

Další informace

Cíl

Na konci tohoto kurzu budou studenti schopni:- odborně pracovat v terénu, prozkoumat několik biotopů a popsat jejich biologickou složku;- interpretovat výsledky získané pomocí kombinace všech použitých metod sběru na všech studovaných biotopech;- předložit všechny takto získané údaje dobře zdokumentované v individuálních závěrečných zprávách;- poznat všechny (vyučujícími) vybrané významné zástupce vyšších rostlin a bezobratlých živočichů, případně hub;- integrovat poznatky z různých již absolvovaných biologických předmětů (zejm. botanika, zoologie a ekologie) konfrotací teorie s pozorováními prováděnými přímo v terénu.

Osnova

Komplexní cvičení v terénu probíhá formou týmové práce studentů ve 4 (3-5) skupinách pod odborným dohledem všech vyučujících; každá skupina se věnuje jednomu přidělenému biotopu (les, louka, pole, stojatá voda, tekoucí voda apod.) - na tomto biotopu si hned 1. den nainstaluje různé pasti apod., které denně kontroluje.Postupně ale každá skupina provede i průzkum na ostatních biotopech; vyhodnocení skutečností zjištěných kombinací všech použitých metod (zejména určování získaného materiálu pomocí atlasů) na všech biotopech (včetně 2 rezervací - rašelinišťě a původního lesního porostu - formou hromadné exkurze) bude provedeno v samostatné práci vypracované každým studentem v průběhu TC a odevzdané při jejím ukončení.1. den: dopoledne zahájení terénního cvičení, ubytování, organizační schůzka;odpoledne zahájení práce na jednotlivých biotopech (pokládání pastí apod.), exkurze do okolí (případně i krátká exkurze na rašeliniště či do „pralesa“) s demonstrací významných vegetačních jednotek;večer determinace a preparace sebraného a naloveného materiálu.2. den: dopoledne i odpoledne skupinová práce na jednotlivých určených biotopech (rotace);večer: determinace a preparace sebraného a naloveného materiálu.3. den: dopoledne skupinová práce na jednotlivých určených biotopech (rotace);odpoledne exkurze na rašeliniště (nebo do „pralesa“);večer determinace a preparace sebraného a naloveného materiálu, práce na závěrečné zprávě.4. den:dopoledne ukončení terénních prací (likvidace pastí apod.), dokončení závěrečných zpráv, obhajoba závěrečných zpráv, praktické poznávací zkoušky z botaniky a zoologie;odpoledne ukončení terénního cvičení, úklid, balení, nakládání materiálu a odjezd.

Literatura

Velká kniha rostlin, hornin, minerálů a zkamenělin :. Edited by Jindřich Krejča. 3. vyd. Bratislava: Príroda, 2004. 384 s. ISBN 80-07-01189-7. infoVelká kniha živočichů :hmyz - ryby - obojživelníci - plazi - ptáci - savci. 3. vyd. Bratislava: Príroda, 2001. 344 s.: 15. ISBN 80-07-00863-2. infoBĚLOHLÁVKOVÁ, Radmila. Velká kniha rostlin, hornin, minerálů a zkamenělin : [1785 barevných ilustrací]. Edited by Jindřich Krejča, Illustrated by Jindřich Krejča. Vyd. 2. Bratislava: Príroda, 1997. 384 s. : i. ISBN 80-07-00989-2. infoANDĚRA, Miloš. Velká kniha živočichů :hmyz, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci : [1582 barevných ilustrací]. Edited by Ladislav Korbel, Illustrated by Jindřich Krejča. Vyd. 2. Bratislava: Príroda, 1997. 344 s. ISBN 80-07-00991-4. info

Požadavky

Smyslem cvičení je umožnit studentům integrovat poznatky z různých již absolvovaných biologických předmětů a ekologie konfrotací teorie s pozorováními prováděnými přímo v terénu; Dále je na magisterském stupni studia nutné umožnit studentům ověřit si možnosti případného využití práce v terénu pro potřeby výuky přírodopisu na ZŠ.Předpokladem k absolvování předmětu jsou znalosti z kurzů biologie, zejména botaniky a zoologie, ekologie.

Garant

Mgr. Blažena Brabcová, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Blažena Brabcová, Ph.D.Mgr. Natálie Čeplovádoc. RNDr. Boris Rychnovský, CSc.doc. RNDr. Jindřich Štelcl, CSc.Mgr. Robert Vlk, Ph.D.