Předmět Úvod do studia ruštiny 1 (R2BK_USP1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu R2BK_USP1 - Úvod do studia ruštiny 1, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je prohloubení vědomostí a zajištění širší teoretické báze v oblasti jazykovědy. Ze získaných vědomostí budou studenti vycházet při dalším studiu jazyka. Hlavním úkolem předmětu je také seznámení studentů s terminologií a termíny, se základními požadavky kladenými na vědeckou práci, se způsobem jejího zpracování, s normami a pravidly pro formální úpravu textu.
Osnova
1. Jazykověda: věda o lidském jazyce. Předmět jazykovědy (lingvistiky), místo lingvistiky v systému věd, základní lingvistické disciplíny, pomezní lingvistické disciplíny, mezioborové vztahy lingvistiky. Rusko-česká terminologie: průběžně v semestru k danému tematickému celku.2. Vznik a vývoj jazyka. Teorie vzniku a vývoje jazyka. Ontogeneze a fylogeneze jazyka.3. Klasifikace jazyků světa. Typologická, genealogická, geografická a sociolingvistická klasifikace, základní parametry pro rozlišení jazyků.4. Jazyk a lidská společnost. Jazyk jako sociální jev. Jazykové společenství, jazyk jako společenská instituce, normy v lidské společnosti a jazykové normy, jazykový úzus mluvený a psaný, kodifikace jazykové normy.5. Jazyk a komunikace. Podstata a různé podoby komunikace. Ostenze, znak ( definice znaku u Ch. S. Peirce, definice znaku u F. Saussura, Peirceova klasifikace znaků), sémiotika (syntaktika, sémantika, pragmatika, jazykový znak a jeho komunikativní funkce).6. Jazyk a komunikace. Podstata a různé podoby komunikace. Jazyk a myšlení. Jazyk a řeč. Obecné schéma jazykové komunikace, základní jazykové funkce podle K. Bűhlera, funkce informativní a kognitivní, funkce emotivní, funkce výzvová, funkce kontaktová, funkce estetická, funkce metajazyková, řečové (mluvní , promluvové) akty. Místo jazyka v duševní činnosti člověka, univerzalistické a deterministické pojetí, Sapirova-Whorfova hypotéza.7. Jazykový systém a jeho realizace. De Saussurova dichotomie langue - parole, pojetí langage u de Saussura, substance a forma v jazyce podle de Saussura, strukturalistické pojetí systému, struktury a inventáře, vztahy paradigmatické a syntagmatické, centrum a periférie systému, pojetí jazykových rovin (úrovní), jazyk jako systém systémů, kompetence a performance u N. Chomského.8. Fonetika a fonologie, jejich předmět. Základní fonologické pojmy,prozodické prostředky jazyka, transkripce a transliterace.9. Morfologie. Předmět morfologie (tvarosloví), morfonologie, morfologická sémantika významosloví), gramatické kategorie, gramatické kategorie vyššího řádu, gramatické kategorie nižšího řádu, kategorie jmenné, kategorie slovesné.10. Lexikologie. Lexikální systém jazyka. Disciplíny zabývající se slovní zásobou jazyka, tj. lexikálním systémem (lexikologie, sémaziologie, onomaziologie, etymologie, onomastika, frazeologie).11. Syntax (skladba). Předmět syntaxe, základní syntaktické jednotky, syntaktické vztahy, způsoby a prostředky jejich vyjadřování.Definice věty. Větná skladba. Typologie věty.12. Textová rovina. Pojem koherence textu. Aktuální větné členění. Výpověď.13. Shrnutí.
Literatura
povinná literaturaÚvod do studia jazyka. Edited by Jiří Černý. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 1998. 243 s. ISBN 80-85839-24-5. infodoporučená literaturaČERMÁK, František. Jazyk a jazykověda :přehled a slovníky. Vyd. 3., dopl. V Praze: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2001. 341 s. ISBN 80-246-0154-0. infoERHART, Adolf. Úvod do jazykovědy. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2001. 200 s. ISBN 80-210-2669-3. infoneurčenoČEJKA, Mirek . Úvod do studia jazyka (pro bohemisty ). In Úvod do studia jazyka (pro bohemisty ). Brno: Masarykova univerzita Brno, 1996. ISBN 80-210-1393-1. infoVEČERKA, Radoslav . Základy slovanské filologie a staroslověnštiny. 5. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2002. 112 s. ISBN 80-210-2961-7. infoHRBÁČEK, Josef. Úvod do studia jazyka. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1999. 156 s. ISBN 80-85899-65-5. info
Požadavky
Všeobecné jazykové povědomí na úrovni znalostí SŠ.
Garant
PhDr. Mgr. Simona Koryčánková, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Anastasia Sokolova