Předmět Současný český jazyk 4 - slovní zásoba a tvoření slov (ZS1BK_CjC4)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ZS1BK_CjC4 - Současný český jazyk 4 - slovní zásoba a tvoření slov, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem první disciplíny je seznámit studenty se strukturou české slovní zásoby, s její charakteristikou, s kritérii třídění slovní zásoby. Cílem nauky o tvoření slov je seznámit studenty se slovotvornými postupy v češtině a s hlavními slovotvornými prostředky.Předpokládá se, že na konci výuky předmětu jsou studenti schopni:1. Provést analýzu významu slova a zařadit slovo do příslušné vrstvy slovní zásoby;2. Vyhledat v textu synonymum nebo antonymum zadaného slova;3. Odlišit mnohoznačné slovo od homonyma;4. Interpretovat význam některých méně známých (zejména archaických) slov.5. Identifikovat frazém nebo sousloví.6. vysvětlit termíny ze slovotvorby a stavby slova, odlišit stavbu slova a slovotvornou strukturu;7. provést slovotvornou analýzu slova (tj. poznat základové slovo a slovotvorný formant, kterým bylo slovo utvořeno);8. provést rozbor stavby slova.
Osnova
1. Základní pojmy z oblasti nauky o slovní zásobě a tvoření slov.2. Slovo a pojmenování. Pojmenování jednoslovná a víceslovná.3. Příslušnost slov ke strukturním a nestrukturním útvarům národního jazyka;příslušnost slov ke stylovým vrstvám; expresivita slova; frekvence slov v současné češtině a v textech různých stylových vrstev. Dobové příznaky slov a víceslovných pojmenování. Charakteristika slov z hlediska původu. (Poznatky jsou využívány při práci s autentickým textem).4. Rozšiřování slovní zásoby. Přejímání slov z cizích jazyků dříve a dnes.5. Významové vztahy uvnitř slovní zásoby. Synonymie v textu, její funkce. Antonyma a jejich využití v textu.6. Vztahy hyperonymicko-hyponymické.7. Vlastní jména. Druhy vlastních jmen. Vlastní jména ve výuce českého jazyka na 1. stupni základní úkoly.8. Lexikální rozbor pojmenování.9. Tvoření slov v češtině. Základní pojmy. Slova motivovaná a nemotivovaná.10. Druhy tvoření slov v češtině, jejich specifické znaky, produktivita. Slovotvorné kategorie, slovotvorné typy.11. Příponové tvoření podstatných jmen, přídavných jmen, sloves a příslovcí, slovotvorné kategorie a formální prostředky. Produktivita slovotvorných formantů.12. Předponové tvoření podstatných jmen, přídavných jmen, sloves a příslovcí13. Skládání slov v češtině. Zkracování slov.14. Rozbor stavby slova.
Literatura
HAUSER, Přemysl . Slovní zásoba. In Český jazyk. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a. s., 2012. s. 45-58, 14 s. Pedagogika. ISBN 978-80-247-3358-6. infoHAUSER, Přemysl . Tvoření slov. In Český jazyk. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a. s., 2012. s. 59-92, 34 s. Pedagogika. ISBN 978-80-247-3358-6. infoHUBÁČEK, Jaroslav. Čeština pro učitele. Vyd. 4., upr. [Odry]: Vade mecum Bohemiae, 2010. 375 s. ISBN 9788086041377. infoSVOBODOVÁ, Diana. Tvoření slov a česká lexikologie. Ostrava, 2005. infoČECHOVÁ, Marie. Čeština - řeč a jazyk. Praha: ISV nakladatelství, 1996. 380 s. ISBN 80-85866-12-9. infoHAUSER, Přemysl. Nauka o slovní zásobě [Hauser, 1986]. 2. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. 195 s. info
Požadavky
Předmět předpokládá znalost základních jazykovědných pojmů a poznatky získané v předmětech Současný český jazyk I - úvod, fonetika a fonologie a Současný český jazyk II - tvarosloví.
Garant
PaedDr. Květoslava Klímová, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Ivana Kolářová, CSc.