Předmět Forenzní genetika (Bi0124)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Bi0124 - Forenzní genetika, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Na konci tohoto předmětu bude student schopen porozumět základním principům identifikace na základě analýzy DNA, interpretovat a hodnotit získaná data ve světle právních a etických otázek.
Osnova
Forenzní genetika jako vědní oborHistorie forenzní genetiky aneb jak to vlastně začalo?- Alec Jeffreys a DNA fingerprinting- Colin Pitchfork - 1. případ využití analýzy DNA v kriminalistice na světě- Milan Lubas – 1. případ využití DNA analýzy pro kriminalistické účely v Čechách, na Moravě a na Slovensku- Co bylo před profilováním DNA a bylo vůbec něco?Seznámení s genetikou aneb opakování – matka moudrosti- struktura jaderné a mitochondriální DNA, způsob zápisu genetické informace- chromozóm, gen, lokus, DNA marker- polymorfizmus, mutace; homozygot, heterozygot- dědičnost lokusů na pohlavních chromozómech, hemizygot, haplotyp- novinka zvaná „free“ DNA- atd.Biologické stopy a biologický materiál- tkáňový původ, druhový původ a původce biologického materiálu- využitelnost biologického materiálu pro forenzně genetickou analýzu- nakládání s biologickými stopami- vlastnosti a chování biologického materiálu ve stopách- důkazní potenciál stopyPrincipy forenzně genetické analýzy- individualita a identifikace- určení příbuznosti- nakládání s biologickými stopami- predikce biogeografického původu a fenotypových znaků osobyTechnologie forenzně genetické analýzy- izolace (extrakce) DNA- kvantifikace a případná charakterizace DNA- amplifikace DNA- elektroforéza- analýza STR lokusů, analýza HVR mt DNA, analýza SNP lokusů- degradovaná DNA, směsné vzorky, LCN- stochastické jevy- nové technologie typu NGS apod.Interpretace forenzně genetických dat- obecné kroky a pravidla interpretace dat- spolehlivost dat, technická kvalita dat- kvalita v laboratoři- vypovídací hodnota dat- statistické hodnocení dat- zdroje chyb ve forenzně genetické expertize„Non-humánní“ forenzní analýza- forenzní analýza živočišné DNA- forenzní analýza rostlinné DNA- forenzní analýza mikrobiální DNAUchovávání zdrojů genetických informací- banky (archivy, depozity) biologického materiálu- banky izolátů DNA- DNA databázeLegislativa a etika analýzy DNA
Literatura
doporučená literaturaButler, J. M. (2010): Fundamentals of Forensic DNA Typing. Elsevier Inc. Butler, J. M. (2011): Advanced Topics in Forensic DNA Typing: Methodology. Elsevier Inc. Šimková, H.: Breviář forenzní genetiky (Forenzní analýza DNA v otázkách a odpovědích).
Požadavky
Předpoklady studenta pro absolvování předmětu: minimálně absolvovaný předmět z obecné genetiky, molekulární biologie, genetiky člověka, případně biochemie.
Garant
prof. RNDr. Jan Šmarda, CSc.
Vyučující
RNDr. Markéta Šaňková, Ph.D.