Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Antropologie středověku (Bi5110)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Bi5110 - Antropologie středověku, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem kurzu je seznámení studentů s dějinami od příchodu Slovanů do konce 15. století na Moravě s přihlédnutím k okolním zemím; po absolvování kurzu by studenti měli být schopni: vyjmenovat a popsat periodizaci a jednotlivé periody středověku Moravy; vysvětlit proměnu jednotlivých jevů a popsat jejich odraz v pohřebním ritu; diskutovat odraz pohřebního ritu v archeologických pramenech; popsat způsob života lidí v různých obdobích a různých sociálních skupinách; aplikovat teoretické poznatky při komunikaci a spolupráci s archeology.

Osnova

1. Počátky a periodizace středověku. Středověký člověk a jeho chápání světa. Prostor a čas. Pohanství a křesťanství.2. Počátky slovanského osídlení. Avaři a Slované. Sámova říše. Sídliště a hmotná kultura v 6. až 8. stol. Pohřební ritus.3. Velkomoravská říše. Politické dějiny. Hospodářská úroveň. Venkovská sídliště a mocenská centra. Hradská soustava. Církevní architektura. Pohřební ritus.4. Morava v 11. až 12. stol. Politické dějiny. Hospodářská úroveň. Venkovská sídliště a mocenská centra. Hradská soustava. Architektura. pohřební ritus.5. Venkov ve 13. až 15. stol. Zemědělství a jeho proměny. Kolonizace. Vesnice, useldost, dům. Způsob života venkovského obyvatelstva. Zaniklé vesnice.6. Město ve 13. až 15. stol. Města a jejich vznik. Obchod, řemeslo a těžba surovin. Vztah domácího a německého obyvatelstva. Způsob života městského obyvatelstva.7. Panovník a šlechta ve 13. až 15. stol. Sociální rozvrstvení. Sídla šlechty. Způsob života šlechty.8. Církevní instituce ve 13. až 15. stol. Organizace. Farní správa. Kostely. Kláštery. Způsob života řeholníků.9. Exkurze do Moravsského zemského muzea - starší a střední doba hradištní.10. Exkurze do Moravského zemského muzea - středověk.11. Exkurze do historického jádra města Brna - hradby, radnice, nejstarší církevní stavby (Petrov), brněnský hrad (Špilberk).Literatura:Petráň J. a kol.: Dějiny hmotné kultury I/1-2, Praha 1985.Měřínský Z.: České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu I, Praha 2002, II, 2006.Unger J.: Život na hradě Lelekovice ve 14. stol. Antropologická sociokulturní studie, Brno 1999.Klíma B. (red.): Morava v 10.- 13. století, Brno 2000.Smetánka Z.: Legenda o Ostojovi, Praha1992.Lutovský M.: Encyklopedie slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Praha 2001.

Literatura

Petráň J. a kol.: Dějiny hmotné kultury I/1-2, Praha 1985.Lutovský M.: Encyklopedie slovanské archeologie v~Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Praha 2001.Unger J.: Archeologie středověku. Odraz života lidí v archeologických pramenech, Hradec Králové 2008.Měřínský Z.: České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu I, Praha 2002, II, 2006.ČAPKA, František a Bohuslav KLÍMA. Nástin českých dějin. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2001. 166 s. ISBN 80-210-2593-X. info

Požadavky

Předpokladem je absolvování předmětů B3170 Antropologie pravěku a B4260 Antropologie starověku.

Garant

prof. PhDr. Josef Unger, CSc.

Vyučující

prof. PhDr. Josef Unger, CSc.